• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus w jednym z domów dla bezdomnych. Zakażenie potwierdzone u 83 osób AKTUALIZACJA

Koronawirus w jednym z domów dla bezdomnych. Zakażenie potwierdzone u 83 osób AKTUALIZACJA

W jednej z placówek prowadzonych w Gdańsku przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta pojawiło się ognisko koronawirusa. W oparciu o dane przedstawione przez Sanepid w środę, 10 marca, przed południem wynika, że u 75 podopiecznych placówki oraz u 7 osób z kadry ośrodka zostało potwierdzone zakażenie wirusem Covid-19.
10.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Koronawirus w jednym z domów dla bezdomnych
Koronawirus w jednym z domów dla bezdomnych
zdj. pixabay.com

 

AKTUALIZACJA, ŚRODA 10 MARCA, godz. 11.30

W związku z wystąpieniem zakażenia Covid-19 w Domu Brata Alberta w Gdańsku w imieniu Zarządu Koła informuję w oparciu o dane przedstawione przez Sanepid (stan z 10.03.2021, godz. 9.50), że u 75 podopiecznych placówki zostało potwierdzone zakażenie wirusem. 16 mieszkańców uzyskało wynik negatywny. U kolejnych 7 w najbliższy piątek tj. 12 marca zostaną przeprowadzone powtórne testy na obecność Covid-19. W okresie przeprowadzanych badań w Domu Brata Alberta przy ul. Równej w Gdańsku przebywa 98 podopiecznych.

Przebadana została 23 osobowa kadra ośrodka - u 7 osób z tej grupy Sanepid potwierdził zakażenie wirusem.

- informuje Dagmara Rybicka, rzecznik prasowy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie.


W placówce wprowadzane zostały nadzwyczajne środki ostrożności. Dom Brata Alberta w Gdańsku jest zamknięty, ściśle izolowany z obowiązującym całkowitym zakazem wejść i wyjść. Procedury bezpieczeństwa dotyczą także kadry i są związane ze zmianą grafiku oraz dotychczasowego modelu dyżurów.

W komunikacie czytamy także:

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie powołało zespół kryzysowy, który ściśle współpracuje z Sanepidem, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie i Miejskim Zespołem Zarządzaniem Kryzysowym. Zadaniem zespołu jest codzienna analiza stanu zdrowia podopiecznych i podejmowanie w związku z tym odpowiednich działań. Wprowadzone procedury postępowania są zgodne z zarządzeniami organów władzy.

Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło w Gdańsku dokłada wszelkich starań, aby minimalizować skutki związane z wystąpieniem zakażenia. Jednocześnie informuje, że w pozostałych prowadzonych przez Towarzystwo placówkach od momentu wybuchu pandemii prowadzony jest codzienny monitoring stanu zdrowia osób w nich przebywających.

Placówki są wyposażone w profesjonalne urządzenia do dezynfekcji, pracownicy na bieżąco otrzymują sprzęt ochrony osobistej. Nowe osoby potrzebujące pomocy, zgłaszające się do poszczególnych oddziałów są zobowiązane do odbycia 10 dniowej kwarantanny w specjalnie do tego celu przygotowanej placówce buforowej zlokalizowanej w Gdańsku, przy ul. Zielonogórskiej 4/2. W ramach podjętych środków ostrożności spotkania ograniczane są do minimum, a jednocześnie Zarząd Towarzystwa Koła nadzoruje, aby Podopieczni, Pracownicy oraz Partnerzy zewnętrzni stosowali się do wprowadzonych zasad.

 

AKTUALIZACJA, WTOREK 9 MARCA

Jak potwierdziła portalowi gdansk.pl Dagmara Rybicka, rzecznik prasowy Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, w jednym z domów prowadzonych dla osób bezdomnych stwierdzono ognisko koronawirusa.

- Sytuacja jest stabilna i pod kontrolą. Podopieczni tej placówki to osoby starsze, schorowane i niemobilne. Są poddani izolacji i kontroli medycznej - powiedziała Dagmara Rybicka.

Choruje dziewięćdziesięciu podopiecznych i siedmiu opiekunów. Osoby te, poza jednym mężczyzną, przechodzą zakażenie bezobjawowo.

- U jednego ze starszych podopiecznych, choć czuje się on dobrze, występuje gorączka. Najprawdopodobniej kierownictwo ośrodka podejmie decyzję o jego hospitalizacji – powiedziała rzecznik Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. - O sytuacji będziemy informować na bieżąco. Mam nadzieję, że uda nam się przejść Covid-19 bezobjawowo.

Towarzystwo w tej sprawie ściśle współpracuje z Sanepidem, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, które udzielają swojego wsparcia. Towarzystwo również w innych prowadzonych przez siebie ośrodkach zlokalizowanych w Trójmieście na bieżąco sprawdza sytuację sanitarną, a u podopiecznych badana jest temperatura.

Rośnie fala COVID-19 na Pomorzu. Szpital tymczasowy w AmberExpo wnioskuje o więcej łóżek

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę