Przypomnijmy: wszystkie zajęcia dydaktyczne na uczelniach w kraju zostały odwołane od 12 marca do 10 kwietnia 2020 roku, z powodu kwarantanny w związku z pandemią koronawirusa na świecie. W środę, 18 marca, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa ogłosiło swoją rekomendację dotyczącą możliwości zawieszenia pobierania od studentów opłat za studia:
„W związku z sytuacją zagrożenia epidemicznego, na mocy rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 11 marca 2020 r. nastąpiło czasowe zawieszenie kształcenia w uczelniach. Biorąc pod uwagę szczególną sytuację, w jakiej się znaleźliśmy, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rekomenduje władzom uczelni rozważenie możliwości zawieszenia pobierania od studentów opłat za studia.
Rekomendacja jest wynikiem tego, że studenci zostali pozbawieni możliwości zarobkowych - wielu z nich pracowało w lokalach gastronomicznych, kinach, instytucjach kultury i centrach handlowych, które pozostają zamknięte do odwołania, z powodu wprowadzenia na terenie kraju stanu zagrożenia epidemicznego. Jej celem jest ograniczenie obciążeń finansowych studentów i umożliwienie im dalszej nauki.
Zobacz, jak radzą sobie inne placówki oświatowe w Gdańsku: Koronawirus. Trwa nauka on-line w gdańskich szkołach. Co dalej?
Przedłużenie opłat i zapomogi dla studentów UG oraz pomoc psychologiczna
Do rekomendacji przychylił się rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Jerzy Gwizdała, który wydał zarządzenie o przedłużeniu terminu bieżących opłat za usługi edukacyjne (przypadającego na marzec 2020 r.) do 30 kwietnia 2020 roku. Mowa o opłatach pobieranych od studentów, doktorantów oraz słuchaczy studiów podyplomowych Uniwersytetu Gdańskiego.
Zarządzenie rektora można przeczytać TUTAJ.
Jednocześnie władze Uniwersytetu Gdańskiego, na wniosek Parlamentu Studentów UG, poinformowały studentów uczelni o możliwości otrzymania jednorazowej zapomogi finansowej z Funduszu Stypendialnego w przyspieszonym trybie. Zapomoga będzie udzielana studentom, których sytuacja materialna uległa pogorszeniu w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce. Szczegóły składania wniosków i dokumentacji zostały przekazane studentom przez Portal Studenta.
Pomoc psychologiczną, nie tylko studentom, zaoferowali natomiast pracownicy Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, wspólnie z doktorantami, studentami i absolwentami. Udzielają oni bezpłatnego wsparcia psychologicznego online, dla osób poszukujących pomocy w sytuacji zagrożenia COVID-19.
- To bardzo trudny czas, niepokoju, niepewności, często samotności i wiele osób takiego wsparcia poszukuje, także studenci i pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego. W domach studenckich UG wciąż mieszkają studenci z zagranicy, którym taka pomoc jest szczególnie potrzebna - komentuje Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik UG.
Pracownicy Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego pracują w mniejszych grupach w mediach społecznościowych, udzielając psychologicznej pomocy. Pomoc w miarę potrzeb i możliwości zespołu będzie udzielana online poprzez m.in. poprzez Skype’a i inne komunikatory. Możliwa jest także pomoc w języku angielskim.
Prace powoływanych na bieżąco zespołów koordynuje dr Agata Rudnik z Zakładu Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii, i to z nią należy się kontaktować w przypadku chęci otrzymania pomocy: agata.rudnik@ug.edu.pl.
PG: odroczenie opłat za studia i zniesienie opłat za akademiki
Także władze Politechniki Gdańskiej podjęły decyzję o odroczeniu opłat za studia do 30 kwietnia 2020 r.
Władze uczelni zdecydowały też o zniesieniu opłat za pobyt w akademikach wobec studentów, którzy opuścili je na czas okresu ochronnego. W sytuacjach, w których studenci wnieśli już opłatę, a jednocześnie opuścili akademik, wystawione zostaną faktury korygujące, bądź opłata zostanie przeniesiona na kolejny okres rozliczeniowy.
- W akademikach zostało 25 proc. studentów, którzy mieszkają tam na co dzień - we wszystkich domach studenckich zarejestrowanych jest ok. 2 tys. studentów, ale na czas zawieszenia zajęć stacjonarnych na uczelni, w dniach 12-29 marca, ok. 1,3 tys. z nich zdecydowało o powrocie. Mają do dyspozycji pełną infrastrukturę - mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik PG.
W zależności od rozwoju sytuacji w związku z pandemią koronawirusa, Politechnika Gdańska przygotuje też dwa domy studenckie na ewentualne potrzeby służb sanitarnych. Być może w najbliższych miesiącach podjęte zostaną kolejne kroki, mające na celu zwiększenie liczby wolnych miejsc w akademikach na potrzeby służb sanitarnych. Wcześniej wstrzymano zakwaterowanie nowych osób w domach studenckich oraz wprowadzono zakaz odwiedzin przez gości zewnętrznych - do budynków wpuszczane były tylko osoby, które w nich mieszkały.
Więcej: Komunikat o funkcjonowaniu akademików Politechniki Gdańskiej podczas okresu ochronnego
Ponadto, od wtorku, 17 marca, obowiązują nowe, szczegółowe zasady nauczania zdalnego - to jedyna obecnie dopuszczalna forma prowadzenia zajęć. Jak podkreślają władze Politechniki Gdańskiej, realizacja procesu dydaktycznego w formie zdalnej może pozwolić na uniknięcie znacznych przesunięć w kalendarzu akademickim.
Studenci otrzymali już dostęp do dedykowanej platformy z e-nauczaniem, na skrzynki mailowe bieżąco otrzymują również aktualne informacje dotyczące. procesu dydaktycznego. Za koordynację szczegółowej formuły prowadzenia zajęć zdalnie odpowiadają dziekani poszczególnych wydziałów. To oni m.in. wyznaczają przedmioty i zajęcia wynikające z programów studiów, które mogą być prowadzone w takiej formie.
GUMed: zdalna nauka języków obcych
W najtrudniejszym położeniu są studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ze względu na charakter zajęć. Jak tłumaczy rzecznik GUMed Joanna Śliwińska, w świetle obowiązujących przepisów nie ma możliwości realizacji zajęć praktycznych w trybie nauczania zdalnego.
- Praktyczne nauczanie kliniczne na VI roku studiów obejmuje zajęcia w klinikach podmiotu leczniczego lub oddziałach szpitalnych określonych podmiotów leczniczych, co wobec zawieszenia zajęć ze studentami nie może być ani realizowane w dotychczasowym trybie, ani w trybie nauczania zdalnego. Zdajemy sobie sprawę, że może to rodzić problemy z ukończeniem studiów we właściwym terminie, niemniej bez odpowiednich zmian prawnych na poziomie ogólnopolskim pozostajemy wszyscy w sytuacji patowej. Informację o problemie przekażemy do Ministerstwa Zdrowia. Podobna sytuacja w naszym przekonaniu może dotyczyć również zajęć praktycznych na kierunku lekarsko-dentystycznym, pielęgniarstwie i położnictwie.
Studenci mogą jednak liczyć na niektóre zajęcia zdalne - Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych GUMed prowadzi lekcje online. Trwają również prace nad e-learningiem - kwestie dotyczące zajęć podejmuj kierownicy przedmiotów. O decyzjach studenci będą informowani mailowo.
Podobnie jak na PG, wprowadzono zakaz odwiedzin przez gości zewnętrznych w domach studenckich Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Osoby, które wyjechały do domu lub opuściły domy studenckie po 10 marca 2020 r. do odwołania nie mają możliwości powrotu do pokoju w Domach Studenckich.
Przeczytaj też: 4 nowe laboratoria wirusologiczne w szpitalach w: Kościerzynie, Słupsku, Wejherowie i UCK
W niedzielę, 21 marca na FB Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wicepremier Jarosław Gowin zaprosił na poniedziałkowe spotkanie online o godz. 15. Będzie odpowiadał na pytania studentów.