• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Szczepienia rozpoczęte - jak długo trzeba będzie czekać na swoją kolej?

Koronawirus. Szczepienia rozpoczęte - jak długo trzeba będzie czekać na swoją kolej?

Niedziela, 27 grudnia, była pierwszym w Polsce dniem szczepień przeciwko koronawirusowi - również w Gdańsku. Zaczęło się od pracowników opieki zdrowotnej. Kto będzie mógł się zaszczepić w pierwszej, drugiej i trzeciej kolejności? Kiedy przyjdzie kolej na tzw. zwykłych ludzi?
29.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na pierwszym planie widać fiolkę ze szczepionką. Trzyma ją w palcach gołej dłoni kobieta, która na twarzy ma białą maseczkę
Producentem szczepionki stosowanej obecnie w Polsce i na Pomorzu jest koncern Pfizer
KFP

 

Szczepionka jest finansowana ze środków budżetu państwa. Każdy, kto ją przyjmuje, robi to dobrowolnie i nie musi płacić z własnej kieszeni. Preparat Pfizer/BioNTech podawany jest w dwóch dawkach, w odstępie 21 dni, w formie zastrzyku domięśniowego.

W niedzielę, 27 grudnia 2020 r., w Trójmieście jako pierwsi zaszczepieni zostali pracownicy medyczni Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Do szpitala zakaźnego dotarły dawki szczepionki dla 75 osób. 

- Wszyscy są pracownicami i pracownikami naszej firmy - mówi Małgorzata Pisarewicz, dyrektor ds. komunikacji społecznej i promocji w Szpitalach Pomorskich sp. z o.o. - W naszych placówkach zatrudniamy w sumie około 3700 pracowników, tylko 700 z nich nie jest zainteresowanych możliwością zaszczepienia. 

To dużo, bo około 70 procent. 

Do spółki Szpitale Pomorskie szczepionki dostarczane są już w stanie rozmrożonym. W jednej fiolce znajduje się materiał na pięć zastrzyków. Gdy taka fiolka zostanie otwarta, jej zawartość musi być wykorzystana najpóźniej w ciągu sześciu godzin, bo inaczej szczepionka się zmarnuje.   

Łatwo obliczyć, że w niedzielę w Gdańsku zaszczepiono 75 osób przy pomocy zawartości 15 fiolek. Kolejne fiolki ze szczepionką mają być dostarczone w najbliższych dniach. Każda osoba musi poddać się szczepieniu dwukrotnie - powtórka jest konieczna po trzech tygodniach od pierwszego szczepienia. Termin jest umawiany podczas pierwszej wizyty.

- W tym tygodniu organizacyjnie jesteśmy przygotowani do zaszczepienia tysiąca osób - dodaje Małgorzata Pisarewicz. - To nie tylko lekarze i średni personel medyczny, ale też zatrudnieni w naszych placówkach pracownicy administracji, stołówek, osoby sprzątające. Wszyscy znajdują się wśród osób najbardziej narażonych na zakażenie i dlatego, zgodnie z rządową strategią, mają pierwszeństwo w kolejce do szczepionki.



Kto może teraz, a kto później

Pracownicy szpitali i placówek medycznych zaliczeni zostali przez rząd do “etapu zero”. Na całym Pomorzu grupa ta liczy w sumie kilkanaście tysięcy. Są to:

  • pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę),
  • pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej,
  • personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

 

Kobieta o blond włosach siedzi w pomieszczeniu medycznym, jest po lewej stronie zdjęcia. Po prawej - pielęgniarka w zielonym fartuchu i masce ochronnej, która przystępuje do wykonania zastrzyku
Szczepienie w Szpitalach Pomorskich sp. z o.o. - najpierw pracownicy opieki medycznej
KFP

 

Następnie odbędą się szczepienia osób zakwalifikowanych do “etapu 1”. Są to:

  • pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
  • osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych,
  • służby mundurowe w tym Wojsko Polskie,
  • nauczyciele

W “etapie 2” szczepione będą: 

  • osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia oraz politycy i urzędnicy.
  • pracownicy firm, których działalność jest ograniczona z powodu epidemii - np. hoteli czy restauracji. 

 

- Dopiero na końcu zaszczepieni zostaną pozostali chętni. - mówi szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

 

Tak zwani zwykli pacjenci będą mogli zapisywać się na szczepienia od 15 stycznia
Tak zwani zwykli pacjenci będą mogli zapisywać się na szczepienia od 15 stycznia
KFP

 

Zapisy na szczepienia dla wszystkich - od 15 stycznia

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla wszystkich mają być możliwe od 15 stycznia 2021 roku. O tym, kiedy zostaniemy zaszczepieni, decydować będzie przede wszystkim to, do której grupy zostaniemy zakwalifikowani oraz kolejność zgłoszeń. Będą istniały cztery sposoby zapisania się na szczepienia:

  • za pośrednictwem bezpłatnej infolinii 989,
  • poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (na stronie pacjent.gov.pl),
  • poprzez elektroniczny formularz, który ma być dostępny na stronach związanych z resortem zdrowia,
  • u lekarza POZ, który prowadzi szczepienia.

 

Gdzie będą znajdowały się punkty szczepień?

Pełna lista punktów szczepień ma zostać przedstawiona przez rząd do 15 stycznia 2021 roku, tak by podczas zapisów na szczepienia przeciw COVID-19 można już było wskazać punkt, w którym najwygodniej będzie nam się pojawić.

Punkty szczepień będą zorganizowane m.in. w:

  • w przychodniach (POZ),
  • w szpitalach,
  • w szpitalach polowych (tymczasowych),
  • u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Planowane jest też uruchomienie mobilnych punktów szczepień dla osób, które nie będą mogły samodzielnie dotrzeć na szczepienie.

 

Przeszklone wejście do jednego ze szpitalnych oddziałów. Za szybą napis informujący, że tutaj znajduje się punkt szczepień przeciwko covid, widać też kilka osób w maseczkach
Wejście do jednego z czterech punktów szczepień, które zorganizowano w Szpitalach Pomorskich sp. z o.o.
KFP

 

Co warto wiedzieć o szczepieniach?

  • do szczepienia przeciw COVID-19 kwalifikować będzie lekarz na postawie badania i wywiadu z pacjentem,
  • szczepienia będą darmowe i dwudawkowe,
  • mają być dostępne dla wszystkich osób, które będą chciały się zaszczepić,
  • proces szczepień oparty będzie o wirtualne skierowanie (e-skierowanie), które ważne będzie przez 60 dni (w przypadku osób z grup priorytetowych).

Po rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadomiony SMS-em.

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta