Prezydent Dulkiewicz spotkała się z dziennikarzami we wtorek, 10 marca, o godz. 15, na dziedzińcu Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Podpisałam pisma, by bezterminowo odwołać wydarzenia i imprezy o charakterze masowym - poinformowała prezydent Gdańska. - Szanowni państwo zachowajmy zdrowy rozsądek, nie gromadźmy się w miejscach publicznych bez potrzeby. Apeluję także do tych, którzy mają coś do załatwienia w Urzędzie miejskim w Gdańsku. Przypominam, że coraz więcej spraw można załatwić drogę elektroniczną, telefoniczną. Unikajmy przebywania w zamkniętych pomieszczeniach.
Decyzją prezydent odwołane zostaną także wydarzenia organizowane przez instytucje miejskie i podlegające Miastu Gdańsk, które nie spełniają wprawdzie formalnych przesłanek imprezy masowej (a te są ściśle określone), ale są wydarzeniami, w których uczestniczy znaczna liczba osób. W praktyce organizacja takich imprez wiąże się z identycznymi zagrożeniami epidemiologicznymi.
|
Nie wiadomo na razie, czy zamknięte zostaną szkoły. Zdaniem prezydent Dulkiewicz, ta decyzja należy do rządu, bowiem wymaga koordynacji w skali kraju. Pytanie podstawowe dotyczy tego, co dzieci i młodzież będą robić w czasie wolnym od szkoły - jeśli bowiem pojawią się tłumnie w centrach handlowych czy kinach, może się okazać, że przyniosło to skutek odwrotny do zamierzonego.
Na środę, 11 marca, prezydenci dużych miast dostali zaproszenie do kancelarii premiera, na godz. 11.30. Wcześniej mają się spotkać u prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, by wspólnie omówić sytuację.
- Wszyscy się martwimy, wszyscy wiemy, że sytuacja jest poważna - mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Sytuacja jest poważna, ale nade wszystko powinniśmy zachować zdrowy rozsądek.
ZOBACZ ZAPIS WIDEO BRIEFINGU:
W przypadku pytań i wątpliwości związanych z Koronawirusem skontaktuj się z Infolinią NFZ 800 190 590
- Jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy mogące świadczyć o zakażeniu Koronawirusem prosimy nie udawać się do zakładów podstawowej opieki medycznej ale najpierw telefonicznie skontaktować się z Państwową Powiatową Stację Sanitarno-epidemiologiczną w Gdańsku – podkreślała Joanna Pińska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Specjaliści przez telefon dokonają wywiadu epidemiologicznego i poinstruują o dalszych działaniach.
Pod poniższymi nr telefonów można uzyskać pełną informację co do postępowania w przypadku wystąpienia objawów.
- telefon w godzinach urzędowania (58) 32 00 815, (58) 32 00 816,
- po godzinach urzędowania w nagłych przypadkach 698-941-776
Można też zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego: Odziały zakaźne w Trójmieście to:
- Szpital Zakaźny, ul Smoluchowskiego 18 Gdańsk
- Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, ul. Powstania styczniowego 9a, Gdynia.
Joanna Pińska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania UMG przypomniała o zasadach higieny, które powinny obniżyć zagrożenie zakażenia koronawirusem:
- dbajmy o zdrowie
- myjmy ręce
- unikajmy osób, które są zakażone
- zachowajmy fizyczny dystans do osób, które mają dolegliwości grypowe - co najmniej 1 metr
- zwracajmy uwagę szczególnie na: suchy kaszel, duszności, dolegliwości grypowe
- w razie podejrzenia choroby nie kierujmy się do jednostek opieki zdrowotnej, ale nawiążmy kontakt z sanepidem
- osoby chore nie powinny korzystać z komunikacji miejskiej