Jest to wspólne stanowisko prezydentów wszystkich dwunastu miast, należących do Unii Metropolii Polskich. Opublikowane zostało w środę, 18 marca. Wśród podpisanych pod dokumentem jest prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, a także prezydenci: Warszawy, Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina i Wrocławia. Bezpośrednio przed opublikowaniem apelu wszyscy prezydenci UMP uczestniczyli w telekonferencji, która była poświęcona sytuacji gospodarczej w miastach i planom dalszego przeciwdziałania skutkom epidemii.
Prezydenci podkreślają, że w reprezentowanych przez nich miastach mieszka w sumie ponad 6,7 mln mieszkańców: “To prawie 18% całej populacji. W tych miastach funkcjonuje też najwięcej podmiotów gospodarczych. Mieszkańcy i zlokalizowane w miastach przedsiębiorstwa wytwarzają 32% całkowitego PKB Polski. W 12 obszarach metropolitalnych mieszka około 16,1 miliona osób, czyli 42% ludności całego kraju, wytwarzając aż 55% całkowitego PKB Polski”. Destrukcyjny wpływ epidemii koronowirusa na obrót gospodarczy uderza finansowo także w miasta, które dodatkowo zmuszone są wydawać znaczące kwoty na działania, zmierzające do ograniczenia zasięgu epidemii. “Uruchomienie dodatkowych, dedykowanych dla jednostek samorządu terytorialnego środków finansowych, pochodzących zarówno z budżetu centralnego jak i ze źródeł zewnętrznych (środki pomocowe UE) pozwoli, przynajmniej w części, zniwelować przewidywane problemy” - piszą prezydenci.
|
PEŁNA TREŚĆ APELU UNII METROPOLII POLSKICH DO RZĄDU PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO:
"COVID-19, powszechnie znany jako koronawirus, jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego,obywateli, społeczeństw i gospodarek. Liczba osób zakażonych i chorych rośnie we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, także w Polsce. Miasta ponoszą wysokie koszty ekonomiczne i społeczne związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Skutki te, w połączeniu z już i tak trudną sytuacją finansową samorządów,mogą doprowadzić do utraty płynności finansowej. Stan zagrożenia epidemicznego będzie miał też wpływ na wysokość i ściągalność dwóch największych źródeł dochodów - podatków dochodowych (PIT i CIT) oraz podatków i opłat lokalnych. W 12 największych miastach (Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław) mieszka ponad 6,7 mln mieszkańców. To prawie 18% całej populacji. W tych miastach funkcjonuje też najwięcej podmiotów gospodarczych. Mieszkańcy i zlokalizowane w miastach przedsiębiorstwa wytwarzają 32% całkowitego PKB Polski.W 12 obszarach metropolitalnych mieszka około 16,1 miliona osób, czyli 42% ludności całego kraju, wytwarzając aż 55% całkowitego PKB Polski. Z powyższych względów My, prezydenci 12 największych miast apelujemy do Rządu o podjęcie jak najszybszych i jak najlepszych działań, które pozwolą zapobiec kryzysowi gospodarczemu i finansowemu, jaki grozi jednostkom samorządu terytorialnego, a który może w efekcie doprowadzić do utraty możliwości realizacji przez gminy, miasta, powiaty czy samorządy województw zadań i usług na rzecz mieszkańców. Bez współpracy władz centralnych i jednostek samorządu terytorialnego nie uda się skutecznie przeciwdziałać skutkom tego kryzysu.
Apelujemy zatem do Pana Premiera o:
- wsparcie samorządów poprzez wzrost subwencji ogólnej w celu zrekompensowania spadku dochodów związanych z pandemią COVID-19
- zawieszenie wpłaty „janosika” przez samorządy do końca roku 2021
- wykreślenie sankcji z art. 242 i 243 ustawy o finansach publicznych (dotyczących uchwalania budżetów i sprawozdań)
- wprowadzenie rekompensaty wszędzie tam, gdzie koszty gospodarowania odpadami są wyższe niż maksymalny, ustawowy poziom opłat (ewentualnie apelujemy o podniesienie maksymalnych stawek)
Uruchomienie dodatkowych, dedykowanych dla jednostek samorządu terytorialnego środków finansowych, pochodzących zarówno z budżetu centralnego jak i ze źródeł zewnętrznych (środki pomocowe UE) pozwoli, przynajmniej w części, zniwelować przewidywane problemy. Proponujemy także, aby podział pomocy odbywał się na zasadach uwzględniających obciążenia, jakie poszczególne jednostki samorządu terytorialnego ponoszą w związku z walką z wirusem COVID-19; liczbę ludności oraz liczbę podmiotów gospodarczych na danym terenie. Deklarujemy współpracę przy przygotowaniu rozwiązań, naszym zdaniem najpilniejszych, zabezpieczających prawidłowe funkcjonowanie samorządów i wykonywanie przez nich zadań w tym nadzwyczajnym czasie".