• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Dezynfekcja pojazdów i tylko połowa pasażerów - obostrzenia w komunikacji

Koronawirus. Dezynfekcja pojazdów i tylko połowa pasażerów - obostrzenia w komunikacji miejskiej

W pojazdach komunikacji miejskiej, zarówno w autobusach jak i tramwajach, pojawiły się informacje (w różnej formie) o dopuszczalnej maksymalnej liczbie pasażerów, która może przemieszczać się jednorazowo danym pojazdem. W tym tygodniu rząd wprowadził bowiem kolejne obostrzenia w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa. Zobacz, jak to wygląda w praktyce.
27.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na drzwiach każdego autobusu i tramwaju znajduje się informacja o dopuszczalnej maksymalnej liczbie pasażerów
Na drzwiach każdego autobusu i tramwaju znajduje się informacja o dopuszczalnej maksymalnej liczbie pasażerów
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Już w środę rano 25 marca, we wszystkich autobusach i tramwajach, na każdych drzwiach, wisiała informacja o tym, ile wynosi maksymalna dopuszczalna liczba pasażerów, którzy jednorazowo mogą przebywać w danym pojeździe.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem rządu, autobusem, tramwajem czy metrem może jechać tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Oznacza to, że tramwajem, który ma 28 miejsc siedzących, jechać może tylko 14 osób, a autobusem z 40 miejscami zaledwie 20 pasażerów. W związku z tym, że gdańskie pojazdy mają różną pojemność, w tym liczbę miejsc - by nie było żadnych wątpliwości ze strony pasażerów - umieszczono właśnie w widocznych miejscach informacje na ten temat.

 

  Więcej kursów, zdublowane pojazdy - zmiany w komunikacji miejskiej od 25 marca

 

- We wszystkich pojazdach pojawiają się także informacje głosowe przypominające o ograniczeniu liczby pasażerów. Włączają je regularnie i kierowcy i motorniczy - informuje Anna Dobrowolska, rzeczniczka miejskiej spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

 

W miejskich pojazdach pojawiły się też prośby, by nie zajmować wyznaczonych miejsc
W miejskich pojazdach pojawiły się też prośby, by nie zajmować wyznaczonych miejsc
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Dodatkowo informacje na temat ograniczenia w liczbie pasażerów wyświetlane są na monitorach, które znajdują się w pojazdach. To nie wszystko.

- Na co drugim siedzeniu umieszczono informację - prośbę, by nie zajmować danego miejsca - zaznacza Anna Dobrowolska.

Już od kilku tygodni, ramach działań profilaktycznych wobec koronawirusa, we wszystkich pojazdach miejskich, na każdym przystanku gdzie wysiadają bądź wsiadają pasażerowie, otwierane są wszystkie drzwi. Robią to zdalnie kierowcy i motorniczowie. Jednocześnie wyłączono przyciski dedykowane pasażerom, którzy korzystali z nich chcąc otworzyć drzwi danego pojazdu.

W każdym pojeździe wyłączona jest też strefa w pobliżu kabiny kierowcy czy motorniczego. W związku z tym nie są także otwierane pierwsze drzwi.

 

Wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej są dodatkowo dezynfekowane
Wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej są dodatkowo dezynfekowane
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Zawieszona została również sprzedaż biletów komunikacji miejskiej w autobusach i tramwajach. Pasażerowie muszą zaopatrzyć się w bilety jednorazowe w kasach ZTM, kioskach bądź biletomatach.

Od środy, 25 marca, z każdym imiennym biletem okresowym ZTM, który obowiązuje na obszarze Gdańska, można jechać także pociągami SKM i POLREGIO w granicach Gdańska. Warunkiem jest posiadanie przy sobie gdańskiej Karty Mieszkańca podpisanej imieniem i nazwiskiem.

Miejskie autobusy i tramwaje są regularnie myte i dezynfekowane, każdego dnia, od wielu lat. To standardowa procedura. Ze względu na rozprzestrzeniającą się pandemię ta dezynfekcja została jeszcze bardziej wzmożona.

 

   Koronawirus. Dezynfekcja uchwytów i przycisków. Autobusy i tramwaje codziennie myte

 

- Zanim do danego pojazdu wejdzie ekipa sprzątająca, wchodzi pracownik, który dokładnie rozpyla środek o działaniu grzybobójczym, bakteriobójczym, i co ważne, wirusobójczym, we wnętrzu tramwaju bądź autobusu - podkreśla Anna Dobrowolska.

Dodatkowo każdy kierowca i motorniczy wyposażony jest w rękawice i środek dezynfekujący.

 

 

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zwiększył z kolei częstotliwość mycia wiat na przystankach komunikacyjnych. Częstsza dezynfekcja przeprowadzana jest na ciągach komunikacyjnych, z których korzysta najwięcej osób, m.in. na al. Grunwaldzkiej, al. Zwycięstwa, al. Armii Krajowej, pętli Łostowice - Świętkorzyska czy Podwalu Grodzkim. Zgodnie z zaleceniami sanepidu stosowane są mocniejsze środki odkażające.

Prowadzone są też dodatkowe kontrole w pojazdach komunikacji miejskiej.

- Przedstawiciele miejskich służb pojawili się w piątek (27 marca), z samego rana, na głównych węzłach przesiadkowych i wybranych przystankach w Gdańsku. Sprawdzano, ile osób znajduje się w poszczególnych pojazdach i na bieżąco informowano o tym Centralę Ruchu ZTM - informuje Zygmunt Gołąb, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Radiowozy Centrali Ruchu ZTM widoczne były z kolei przy węźle integracyjnym Łostowice - Świętokrzyska i na pętlach autobusowej i tramwajowej w Oliwie. Wsparcia udzielała Straż Miejska. Jej funkcjonariuszy można spotkać także przy Bramie Wyżynnej, obok dworca PKP we Wrzeszczu oraz na Hucisku. Strażnicy kontrolowali również napełnienie autobusów na przystanku przy ul. Gościnnej. Patrole pracowników Zakładów Wielobranżowych „Renoma” objęły nadzór nad przystankami zlokalizowanymi przy os. Wejhera na Przymorzu/Żabiance, na węźle integracyjnym Łostowice - Świętokrzyska, pętli Siedlce i przystanku „Potokowa” w kierunku Piecek Migowa/Chełmu, nieopodal ronda de la Salle. Radiowóz Nadzoru Ruchu firmy BP Tour objął natomiast kontrolą przystanek „Pruszcz  Gdański - Chopina” w Pruszczu Gdańskim. Pracowników Zakładu Utrzymania Ruchu spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje można było spotkać w czwartek, 26 marca, w Oliwie na pętli autobusowej. W piątek służby ZUR kontrolują na bieżąco przystanki w Gdańsku i interweniują, gdy zachodzi taka potrzeba.

 

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zwiększył częstotliwość mycia wiat przystankowych
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zwiększył częstotliwość mycia wiat przystankowych
Fot. Karol Stańczak/ GZDiZ

TV

Każdy może pomóc