• Start
  • Wiadomości
  • Konkurs studialny - nowa przestrzeń wokół placu Solidarności

Nowa przestrzeń wokół placu Solidarności. Miasto ogłasza konkurs. ZDJĘCIE 360°

Plac Solidarności to ważne miejsce, o ogromnym znaczeniu historycznym. Jego przestrzeń wymaga jednak odświeżenia - by lepiej reprezentować ducha i wizerunek Gdańska. W piątek, 7 lipca, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i prof. Piotr Lorens, Architekt Miasta ogłosili konkurs studialny na zagospodarowanie placu Solidarności i terenu wokół niego.
07.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu cztery osoby, dwie kobiety i dwóch mężczyzn, trzymają w rękach plansze
Miasto ogłosiło konkurs na zagospodarowanie placu Solidarności
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Plac Solidarności to pomnik historii

Celem konkursu jest opracowanie koncepcji uporządkowania urbanistyczno-architektonicznego zarówno samego placu, jak i jego bezpośredniego otoczenia. Chodzi przede wszystkim o stworzenie spójnej przestrzeni, zgodnej z wizją urbanistyczną, jednocześnie poprawiającą dostępność i estetykę tego miejsca.

- Przestrzeń placu Solidarności jest historycznym pomnikiem dla poległych stoczniowców w grudniu 1970 roku. Jest miejscem symbolicznym i bardzo charakterystycznym dla Gdańska. Miejscem, o które należy dbać. Przestrzeń wokół placu, na dawnych terenach stoczniowych, zmienia się. Pierwsze zmiany nadeszły wraz z powstaniem ponad 10 lat temu Europejskiego Centrum Solidarności. Dzisiaj renowację przechodzi napis na historycznej Bramie Stoczniowej numer 2. Także teren za stróżówką, przy dawnej stołówce stoczniowej, zmienił swój charakter. Ma służyć rozmowie, debacie, jest miejscem przyjaznym, w którym można organizować także różne spotkania na zewnątrz -  mówiła podczas konferencji prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Zobacz pl. Solidarności - zdjęcie 360°:

W konkursie mogą wziąć udział zarówno doświadczeni architekci, jak i młodzi absolwenci Wydziałów Architektury uczelni wyższych. Pula nagród konkursowych wynosi 110 tys. zł, a termin przesłania zgłoszeń o udziale w konkursie mija 14 września 2023 roku.

- Dzisiaj ogłaszamy konkurs studialny, który ma dać inspirację przede wszystkim do tego, jak tę przestrzeń zagospodarować i zmienić po to, żeby była nie tylko przyjazna, ale także uwypuklała symbolikę placu Solidarności wraz z jego dominującym i najważniejszym symbolem, jednym z najważniejszych symboli Gdańska - Pomnikiem Poległych Stoczniowców Grudzień 1970 - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz. - Z racji symbolicznych, charakterystycznych, ale także konserwatorskich nie można ruszać samego pomnika, jak i charakterystycznych, zabrukowanych kół wokół niego, a także muru będącego pozostałością dawnego ogrodzenia Stoczni Gdańskiej.

Konkurs jest jednoetapowym konkursem studialnym. Wyłoniona koncepcja zostanie przekazana właściwym jednostkom miejskim, które odpowiedzialne będą za skoordynowane kształtowanie przestrzeni placu Solidarności. W przypadku konieczności sporządzenia nowych opracowań planistycznych, plany te zostaną podporządkowane wytycznym konkursu.

 Baltic Sail 2023 rozpoczęty

- Mamy nadzieję, że w wyniku konkursu uzyskamy wskazówki do kształtowania tej przestrzeni. Posłużą one zarówno dla Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, jak i innych gospodarzy fragmentów tego miejsca do kształtowania poszczególnych elementów, a jeśli okaże się to niezbędne, to również do zmiany polityki planistycznej - przyznał podczas konferencji prof. Lorens. - Od uczestników konkursu nie wymagamy uprawnień architektonicznych. Dzięki temu do uczestnictwa zachęcamy także młode zespoły projektowe.

na zdjęciu trzy osoby, stoją naprzeciwko siebie, rozmawiają, w tle pomnik trzech krzyży
Jeden z najważniejszych gdańskich placów wymaga odświeżenia
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Harmonogram konkursu

2

Termin rejestracji udziału w konkursie (przesłanie zgłoszenia udziału)

14.09.2023

3

Poinformowanie zgłoszonych uczestników o zakwalifikowaniu do konkursu

18.09.2023

4

Termin dostarczenia prac konkursowych do siedziby Organizatora

10.11.2023

5

Ogłoszenie wyników konkursu

24.11.2023

6

Publiczna prezentacja prac wraz z dyskusją pokonkursową

15.12.2023

 

Szczegółowe informacje o konkursie znajdą się na stronie Biura Architekta Miasta. Zgłoszenia można przesyłać od poniedziałku, 10 lipca 2023 roku.

Remont historycznej Bramy nr 2

W poniedziałek, 3 lipca, rozpoczął się remont historycznej Bramy nr 2 obejmujący napis Stocznia Gdańska, herb zakładu oraz konstrukcję, na której te elementy są posadowione. 

Zakres prac ustalono w oparciu o ekspertyzę stanu technicznego oraz decyzje Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Całość zostanie oczyszczona, a uszkodzenia naprawione. Następnie wszystko zostanie zakonserwowane i pomalowane. Prace zakończą się za miesiąc, przed kolejną rocznicą wydarzeń Sierpnia ‘80. 

Od 2021 roku czekamy na decyzję PKWZ dotyczącą remontu muru na placu Solidarności. Obiekt poświęcony jest pamięci osób walczących o wolność w grudniu 1970 roku i sierpniu 1980 roku. Obecnie znajduje się na nim blisko 50 pamiątkowych inskrypcji.

Oprac. KG

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych