Do konkursu Prezydenta Miasta Gdańska pod hasłem: "Najładniejszy ogródek gastronomiczny roku 2018" wpłynęło 19 zgłoszeń. Komisja konkursowa w pierwszym etapie, wybrała wśród nich najciekawszą "piątkę", którą zakwalifikowano następnie do plebiscytu publiczności (głosy można było oddawać za pośrednictwem naszego portalu www.gdansk.pl). W skład komisji oceniającej zgłoszenia konkursowe weszli: profesor Katarzyna Rozmarynowska z Politechniki Gdańskiej, Ewa Kowalska - przewodniczka i blogerka miejska, Piotr Czyż - prezes Stowarzyszenia „Inicjatywa Miasto”, Dominika Ikonnikow - przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Śródmieście, Joanna Paniec - ogrodniczka miejska oraz Piotr Grzelak - zastępca prezydenta Miasta Gdańska.
Nagrodę Główną w wysokości 3 tys. złotych, otrzymała restauracja Fishmarkt mieszcząca się przy Targu Rybnym.
Oto uzasadnienie komisji konkursowej:
Lokal zlokalizowany przy Targu Rybny 6c, wygrał niemal jednogłośnie, już drugi rok z rzędu. Komisja wysoko oceniła ogródek gastronomiczny w każdej z kategorii, w szczególności zwracając uwagę na jego doskonałe wkomponowanie się w kontekst przestrzenny Targu Rybnego. Jednocześnie Komisja najwyżej oceniła jakość i kompozycję zieleni w ogródku, utrzymywaną w wysokim standardzie przez cały sezon. Od zeszłego roku dzięki zagospodarowaniu przestrzeni przez ogródki gastronomiczne, Targ Rybny zmienił pozytywnie swój charakter w sezonie letnim.
- Myślę, że opłaca się inwestować w ogródki. Dają one fajną, zieloną przestrzeń w mieście i pewne poczucie prywatności. Zieleń, która otacza stoliki w ogródkach gastronomicznych, odgradza gości restauracji od świata zewnętrznego. To opłaca się też z punktu widzenia biznesowego. Goście chcą posiedzieć w "lożach", które powiększają także przestrzeń restauracji. Dają możliwość gościom posiedzenia na świeżym powietrzu, przy zieleni, kwiatach, ozdobach. To podnosi też prestiż restauracji - uważa Dariusz Juściński, menadżer restauracji Fishmarkt.
Ogródek przy restauracji Fishmarkt funkcjonuje od 1 czerwca do ostatnich dni września .
Nagroda Publiczności, także w wysokości 3 tys. złotych, przypadła w tym roku Stacji Deluxe. Był to jedyny nagrodzony lokal, który funkcjonuje we Wrzeszczu, poza obszarem Starego i Głównego Miasta. W przypadku tej nagrody internauci mogli oddać na swojego faworyta jeden głos, z jednego komputera.
Oto uzasadnienie komisji konkursowej:
Wybór publiczności dla lokalu to chyba zawsze najlepsze wyróżnienie świadczące o zadowolonych klientach. Ogródek Stacji De Luxe w Wrzeszczu to oryginalne, trochę eklektyczne, zestawienie elementów wyposażenia z bogactwem zieleni, doskonale ożywiające przestrzeń miejską w pobliżu al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu.
- Inwestycja w zielone ogródki to inwestycja w samopoczucie gości, którzy przychodzą do naszego lokalu. W otoczeniu zieleni gość czuje się po prostu dużo lepiej i swobodniej. Moim zdaniem to nastraja też pozytywnie do spędzenia miło czasu, i do dłuższego przebywania w lokalu. Nasz ogródek to pewna kompozycja - próba przeniesienia wiejskiej łączki na teren miasta, z ciekawą roślinnością – wyjaśnia Michał Grabowski, menadżer Stacji Deluxe.
Ogródek przy tym lokalu funkcjonuje w zależności od pogody, zazwyczaj od początku kwietnia, czasem maja, do października, a nawet listopada - jak ma to miejsce w tym roku.
W konkursie przyznano także dwa wyróżnienia. Jedno z nich, i nagroda w wysokości 500 zł, trafiło do restauracji Z Innej Parafii.
Oto uzasadnienie:
Ogródek zlokalizowany jest przy Targu Rybnym 6a. Komisja w szczególności doceniła estetykę ogródka gastronomicznego, formę oraz lekkość zastosowanych materiałów. Wysoko oceniano zastosowaną zieleń. Wszystkie te elementy, dopełniając przestrzeń Targu Rybnego, tworzą atrakcyjną przestrzeń miejską.
- Przy otwieraniu ogródka gastronomicznego trzeba się bardzo postarać. Jest przy tym sporo pracy, zwłaszcza kiedy otwiera się go po raz pierwszy, ale też i w kolejnych latach. Wymaga sporego zaangażowania, w tym wyboru odpowiednich kwiatów i ich pielęgnacji przez cały sezon, a więc przez co najmniej pięć miesięcy. Chcemy, żeby nasz ogródek był zielony, ale też by był swobodnym, niezobowiązującym miejscem – podkreśla Patrycja Kisielewska z restauracji Z Innej Parafii.
Ten ogródek funkcjonuje od maja do października, w zależności od pogody.
Drugie wyróżnienie, i 500 złotych, trafiło do restauracji Piwna 47 Food and Wine.
Oto uzasadnienie:
Ogródek zlokalizowany jest przy ul. Piwnej 47, od placu ks. Zator Przytockiego. Na szczególne uznanie zasługuje elegancki paryski styl ogródka oraz minimalne wykorzystanie parasoli, przez co ogródek bardzo dobrze wpisuje się kontekst przestrzenny i tworzy charakter klimatycznego zaułka vis a vis wejścia do Bazyliki Mariackiej.
Czytaj także:
Gdański ogródek gastronomiczny: ukwiecony, estetyczny i w stylu paryskim