Konkurs astronautyczny dla dzieci „W stronę gwiazd” - nagrodą udział w obozie kosmicznym

Gdzie wybrać się w lot międzygwiezdny? Do czego służy statek kosmiczny, łazik czy satelita? W jaki sposób zasiedlić obcy glob albo gdzie szukać życia we Wszechświecie? Trwa piąta edycja ogólnopolskiego konkursu Hevelianum „W stronę gwiazd”. Na uczniów zerówek i szkół podstawowych czekają bardzo atrakcyjne nagrody. Nauczyciele mogą zgłaszać prace konkursowe do 31 grudnia br.
24.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwóch chłopców na pokładzie pseudo statku kosmicznego
Zwycięzcy konkursu astronautycznego dla dzieci „W stronę gwiazd”, podobnie jak w zeszłym roku, wezmą udział w tygodniowym obozie kosmicznym
Screen z filmu

I ty możesz wziąć udział w misji kosmicznej

Konkurs ma na celu zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na rozwijający się sektor kosmiczny. Uświadomienie im, że mogą zostać astronautami lub specjalistami i uczestniczyć w większych lub mniejszych misjach kosmicznych, a w przyszłości realizować swoje pasje w praktyce.

Dla szkół i przedszkoli - inauguracja pilotażu Programu Zielonej Edukacji w Hevelianum

Ścieżka kariery w sektorze kosmicznym

Żyjemy w czasach realizacji planów powrotu człowieka na Księżyc. Prawdopodobnie uczestnicy konkursu “W stronę gwiazd” na przestrzeni najbliższych 10 lat będą mieli okazję być świadkami tego wydarzenia. Niewykluczone, że kilka lat później pierwszy człowiek stanie na Marsie. W dobie wielkich misji sektor kosmiczny, również w Polsce, intensywnie się rozwija. To idealny czas, by dzieci zajęły się tym tematem. Może to być dla nich niesamowita ścieżka kariery w życiu dorosłym.

W tej edycji konkursu szczególnie chcemy zachęcić dzieci i młodzież do zwrócenia uwagi na możliwości ich udziału w przyszłych misjach kosmicznych pokazując, że spełnienie tego marzenia jest realne - mówi Bogna Pazderska, astronomka Hevelianum. - W tym roku zapadła decyzja, że drugi Polak w historii naszego kraju poleci w Kosmos, aby realizować misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To najlepszy dowód, że jest to możliwe. I choć nie każdy zostanie astronautą, to jest wiele innych sposobów na to, by przyczynić się do zbadania niezwykłych zakątków naszego olbrzymiego Wszechświata.

Jak pięknieje Zespół poszpitalny Bożego Ciała. Relacja z dnia otwartego


O konkursie “W  stronę gwiazd”

Konkurs „W stronę gwiazd” odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych.

  • Zadaniem uczniów zerówek i klas 1 - 4 szkoły podstawowej będzie stworzenie unikatowej, pobudzającej wyobraźnię i kreatywnej pracy plastycznej w jednym z tematów: statek kosmiczny, łazik czy satelita (szczegóły na stronie konkursu), a nagrodą główną w tej kategorii będzie profesjonalna lornetka astronomiczna.
  • Na uczniów klas 5–8 szkoły podstawowej czeka niezwykła nagroda, można wygrać udział w tygodniowym obozie kosmicznym Junior Space Camp w Rzepienniku Strzyżewskim, którego fundatorem jest Analog Astronaut Training Center. Uczestnicy obozu przez kilka dni wcielają się w rolę astronautów, biorąc udział w symulacji misji kosmicznej. Przypisane im zostaną zadania podobne do tych, które wypełniają profesjonalni astronauci. Będą mogli również sprawdzić się w działaniu zespołowym, finalnie raportując w języku angielskim do Centrum Kontroli Misji zlokalizowanym w Indiach. Ale - zanim to nastąpi trzeba oczywiście wypełnić konkursowe zadanie i zwyciężyć. Zadaniem dla uczniów klas 5-8 jest przygotowanie w formie pisemnej projektu misji kosmicznej. Do wyboru są trzy tematy: lot międzygwiezdny, przygotowania do zasiedlenia obcego globu lub poszukiwanie życia we Wszechświecie.
    Dodatkowym wyróżnieniem dla laureatów konkursu będzie publikacja wybranych prac na łamach dwumiesięcznika „Urania – Postępy Astronomii".


Jak wziąć udział w konkursie?

Złożenie prac konkursowych jest możliwe w trzech językach: polskim, angielskim oraz ukraińskim (dla uczniów, którzy uczą się w polskich szkołach).

Szczegóły konkursu, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dla nauczycieli znajdują się na stronie internetowej Hevelianum.

Nauczyciele mogą zgłaszać prace konkursowe do 31 grudnia 2023. Ogłoszenie wyników zaplanowano najpóźniej na 31 marca 2024. Konkurs zakończy się galą.

Pomysł na konkurs „W stronę gwiazd” narodził się przy okazji Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej w 2019 roku.

OBEJRZYJ RELACJĘ FILMOWĄ Z Junior Space Camp 2022: 

 

Partnerzy konkursu „W stronę gwiazd”: Analog Astronaut Training Center, (AATC), Urania – Postępy Astronomii, Astronarium

Patronat honorowy: Minister Edukacji i Nauki, Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK), Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA)

Sponsorzy: Fundacja Nicolaus Copernicus, Wydawnictwo Publicat

oprac. IB

 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu