• Start
  • Wiadomości
  • Koniec wycinki drzew. Rusza budowa amfiteatru w Parku Oruńskim

Koniec wycinki drzew. Rusza budowa amfiteatru w Parku Oruńskim

Trwa trzeci, i ostatni już etap rewaloryzacji jednego z największych miejskich zieleńców - Parku Oruńskiego. Obecnie prowadzone są prace fundamentowe pod budowę amfiteatru, a także remont budynku dawnej wozowni. Kiedy zakończy się cała inwestycja?
03.02.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Rozpoczęły się prace fundamentowe pod przyszły amfiteatr

Ten gdański park od kilku już lat odzyskuje swój dawny blask, a mieszkańcy chętnie spędzają w nim czas wolny. W ostatnich miesiącach wykonywano tu cięcia sanitarne, a więc przycinano stare gałęzie, a także wykonano niezbędne wycinki drzew. Niedawno zakończono też rozbiórkę konstrukcji dachu dawnej wozowni. Obecnie w budynku wykonywane są nowe więźby wzmacniające.

- Rozebrana i oczyszczona zostanie także część jego ścian, które następnie zostaną odbudowane z tych samych materiałów – informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje inwestycję.

W Parku Oruńskim trwają prace związane z trzecim etapem jego rewaloryzacji

Spacerowicze mogą też zauważyć zbrojenia w miejscu, w którym powstanie kameralny parkowy amfiteatr. Trwa już wylewanie fundamentów pod przyszły obiekt.

To nie wszystko. W ramach inwestycji teren parku zostanie oświetlony i wyposażony w monitoring, dzięki czemu będzie tu bezpieczniej. Powstaną też nowe ścieżki parkowe i drogi z kostki betonowej. Wyremontowane zostaną dwa mostki stojące nad przepływającym tu strumieniem, a także przygotowane zostanie boisko do gry w bulle. Nie zabraknie również nowej małej architektury, a więc ławek i koszy na śmieci oraz stojaków rowerowych. Powstanie też sieć wodociągowo -kanalizacyjna.

Maciej Kochanowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, przyznaje, że mieszkańcy dzielnicy... z obawą przyglądają się trwającym pracom. Część osób niepokoi przeprowadzona niedawno wycinka. - Wiem, że pomysł jest taki, by przywrócić XIX-wieczny wygląd parku i planowane są nowe nasadzenia. Mieszkańcy są jednak przyzwyczajeni do jego wyglądu z ostatnich lat i wielu z nich liczyło jedynie na prace porządkowe, a nie na wycinkę drzew. Czekamy jednak na efekt końcowy – przyznaje przewodniczący Rady Dzielnicy.

Rewitalizacja tego zieleńca trwa już kilka lat. Oto jego niektóre efekty

Park Oruński to jeden z najstarszych (powstał w XVI wieku) i największych miejskich parków w Gdańsku. Znajduje się w sąsiedztwie kanału Raduni i zajmuje około 11 hektarów doliny potoku oruńskiego. Projekt jego rewitalizacji oparto na planie Parku Oruńskiego z połowy XIX wieku, który opublikował w swojej książce Hans Reichow, przedwojenny architekt niemiecki, znawca gdańskich ogrodów.

Zgodnie z umową trzeci etap rewaloryzacji powinien zakończyć się w połowie listopada 2017 r. Wykonawcą prac jest spółka Park - M Poland ze Starego Sącza, która za realizację zadania otrzyma 6,18 mln zł. Na dwa pierwsze etapy rewaloryzacji miasto wydało około 2,2 mln zł. 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!