• Start
  • Wiadomości
  • Koniec wycinki, a za chwilę rusza budowa tzw. bajpasu kartuskiego WIZUALIZACJA

Koniec wycinki, a za chwilę rusza budowa tzw. bajpasu kartuskiego WIZUALIZACJA

Zakończyła się wycinka na trasie tzw. bajpasu kartuskiego. To nowy odcinek kolejowy, który na czas remontu trasy Gdynia – Kościerzyna, pozwoli zachować ciągłość kolejowego połączenia Gdańska z Kartuzami. Lada dzień zacznie się budowa wiaduktów. Inwestor – Pomorska Kolej Metropolitalna – udostępniła animowaną wizualizację gdańskiego odcinka tzw. bajpasu.
08.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zakończona wycinka na gdańskim odcinku bajpasu kartuskiego . Widok od strony Kokoszek, w tle wiadukt trójmiejskiej obwodnicy
Zakończona wycinka na gdańskim odcinku "bajpasu kartuskiego". Widok od strony Kokoszek, w tle wiadukt trójmiejskiej obwodnicy
źródło: PKM


Jak już informowaliśmy tzw. „bajpas kartuski” to kolejowa trasa objazdowa z Gdańska do Kartuz przez Gdańsk Kokoszki i Starą Piłę, w śladzie dawnych linii kolejowych nr 234 i 229. Jej budowa jest konieczna, bo PKP PLK przygotowuje elektryfikację i budowę drugiego toru linii 201 linii Gdynia – Kościerzyna – Bydgoszcz. Należy się więc liczyć z dużymi utrudnieniami, a nawet czasowym wstrzymaniem ruchu. Nowy odcinek, czyli tzw. bajpas omija wprawdzie Port Lotniczy Gdańsk, ale pozwala na utrzymanie stałego połączenia Kartuz z Gdańskiem.

Tzw. bajpas kartuski to tak naprawdę dwa odcinki mające dwóch inwestorów:

- 1,5 km (Kiełpinek – Kokoszki) - PKM
- 15 km (Kokoszki – Glincz) - PKP PLK

Przebieg bajpasu kartuskiego  - odcinek realizowany przez PKM
Przebieg "bajpasu kartuskiego" - odcinek realizowany przez PKM
źródło: PKM


Na pierwszym odcinku, czyli gdańskim, gdzie prace prowadzi należąca do samorządu województwa spółka PKM w ścisłej współpracy z Miastem Gdańsk, praca wre.

- Wycinka na terenie inwestycji została zakończona w lutym. Cały nasyp na gdańskim odcinku jest już odsłonięty. Trwają teraz prace porządkowe. Już za chwilę ruszamy z pracami budowlanymi przy trzech planowanych obiektach, czyli dwóch wiaduktach i jednym przejściu - mówi Tomasz Konopacki, rzecznik PKM.

Zobacz jak będzie wyglądał gdański odcinek tzw. bajapsu kartuskiego:

 

Wykonawcą 1,5 kilometrowego gdańskiego odcinka jest spółka Torhamer z Gdyni. Umowa na budowę została podpisana w grudniu 2020 r. Jak zapewnia PKM termin ten nie jest zagrożony. Koszt prac wyniesie 43,25 mln zł.

Zakres prac obejmuje włączenie linii kolejowej nr 234 (tzw. „bajpas kartuski”) w linię 248 (PKM) na wysokości obwodnicy trójmiejskiej, przed przystankiem PKM Gdańsk Kiełpinek (jadąc w kierunku Gdańska Wrzeszcza) oraz rewitalizację samej linii 234 na odcinku prawie 1,5 km (do okolic połączenia ulic Osiedlowej i Dojazdowej).

W ramach inwestycji powstanie cała niezbędna infrastruktura w śladzie istniejącego, przedwojennego nasypu, który – podobnie jak to było wcześniej na linii PKM budowanej w latach 2013-2015 – zostanie częściowo rozebrany, a następnie odbudowany i wzmocniony zgodnie z obowiązującymi normami oraz niezbędnymi do funkcjonowania współczesnej linii kolejowej instalacjami podziemnymi (m.in. sieci elektrycznych, teletechnicznych, SRK, itd. + usunięcie kolizji z istniejącymi lub projektowanymi w tym miejscu innymi sieciami). Projekt obejmuje także budowę lub przebudowę dwóch przepustów pod torami na potoku Bystrzec, przejścia pod torami łączącego osiedle Karczemki z terenami rekreacyjnymi przy zbiorniku Kiełpinek oraz wiaduktu drogowego łączącego ulice Osiedlową i Dojazdową.

Planowane zakończenie budowy gdańskiego odcinka tzw. bajpasu kartuskiego nastąpi do końca tego roku
Planowane zakończenie budowy gdańskiego odcinka tzw. bajpasu kartuskiego nastąpi do końca tego roku
źródło: PKM


Już kilka lat temu podczas projektowania Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przewidziana została możliwość reaktywacji linii 234 w przyszłości i linia 248 (PKM) wybudowana została w sposób minimalizujący obecnie prace niezbędne do połączenia obu linii kolejowych. Dlatego m.in. od razu na wysokości Kiełpinka zastosowany został inny typ rozjazdów pozwalający na jazdę z prędkością 100 km/h w kierunku bajpasu, a semafory wjazdowe na przystanek Kiełpinek od strony lotniska zostały odsunięte. Również projekt elektryfikacji linii PKM w okolicy Kiełpinka został przygotowany w sposób ułatwiający realizację „bajpasu kartuskiego”, a oba zadania są ze sobą ściśle skoordynowane. To zdecydowanie przynosi nie tylko finansowe oszczędności, ale też zmniejsza uciążliwości dla pasażerów, które wynikają z budowy.

 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic