Atmosfera "Końca wielkiej wojny" przypomina powieści Borisa Viana - mnóstwo tu absurdu, czarnego humoru i surrealistycznych treści. Nic dziwnego, ta estetyka od dawna fascynuje Leszka Bzdyla i Katarzynę Chmielewską, którzy już dziesięć lat temu stworzyli przedstawienie “Czerwona trawa” oparte na książce tego autora, pod tym samym tytułem. Tym razem Viana nie cytują, ale jego duch unosi się nad sceną Starej Apteki. Francuski pisarz podobno zmarł na atak serca podczas przedpremierowego pokazu filmu na podstawie swojej książki "Napluję na wasze groby". W Starej Aptece na szczęście nikt nie poległ, chociaż artyści, w zapowiedziach, zapraszali widzów na pole bitewne współczesnego świata.
Teatr Dada von Bzdülöw przyzwyczaił nas do tego, że mówi o tym, co boli i dotyka. Tym razem opowiada, jak czuje kondycję dzisiejszego świata. A nie jest to wizja przyjemna. Wokół toczy się wojna. Wszyscy walczą ze wszystkimi. My, ludzkość, stoimy na krawędzi. Co będzie, gdy zrobimy krok wprzód?
Artyści stawiają przed nami lustro. Widać w nim ludzi sfokusowanych na błahostkach - jak bizneswoman, którą kreuje Katarzyna Chmielewska; niespełnionych i sfrustrowanych - jak urzędnik Leszka Bzdyla; ukrywających prawdziwe emocje i potrzeby - jak roznosiciel jedzenia Piotra Stanka i nie ma dla nas ratunku, bo nawet dziecko (postać Katarzyny Ustowskiej) bawi się w wojnę i marzy o opatrywaniu ran. Ale przede wszystkim - widzimy ludzi samotnych, osobnych. Pomiędzy popadającymi w szaleństwo postaciami krąży Bóg, a może bóg? Ludzie go nie słyszą i nie widzą. Przegląda się im zdumiony, podczas gdy świat przechyla się niebezpiecznie w stronę końca świata bez końca - jak mówi bóg.
Teatr Dady od lat żongluje formą zakładając, że to co najciekawsze w sztuce, powstaje na "styku" różnych stylistyk. Takie jest też ich najnowsze dzieło. “Koniec wielkiej wojny” nie jest spektaklem tanecznym. Wykorzystuje ruch, aby opowiedzieć o problemie, a ten wydaje się być na tyle skomplikowany, że wizję uzupełniają słowem i muzyką. Po energetycznym, tanecznym początku formuła zbliża się do kabaretu - artyści wcielają się w role, mają duże partie mówione, śpiewają piosenki, ale tempo nie spada. Chwile uspokojenia wprowadza tylko refleksyjna postać boga. W tej roli uwodzicielski, jednocześnie eteryczny i cielesny Wojan Trocki, aktor znany z kabaretu “Pożar w burdelu”. Artyści tańczą, śpiewają, kpią i robią to znakomicie. Spektakl ma punkowy nerw, to jak “Pożar w burdelu” z muzyką Nagrobków i dzikim saksofonem Mikołaja Trzaski. Jest wesoło, ale czy nie tańczymy na własnym grobie?
Premiera: 23 sierpnia w Starej Aptece, scena Teatru Wybrzeże
Kolejny spektakl: 25 sierpnia, godz. 20
Bilety 30 zł
O TYM:
Dada von Bzdülöw idzie na wojnę. Premiera w piątek w Teatrze Wybrzeże ROZMOWA
Teatr Dada von Bzdülöw ma 25 lat. Leszek Bzdyl wspomina jego początki