• Start
  • Wiadomości
  • Koniec remontu ulicy Trakt Konny. Droga jest już przejezdna od piątku

Koniec remontu Traktu Konnego. Droga jest już przejezdna od piątku

W piątek, 30 sierpnia, wyremontowany odcinek Traktu Konnego został otwarty dla ruchu samochodowego. Zwężenie jezdni do jednego pasa, wprowadzenie strefy “tempo 30” i kilkadziesiąt miejsc parkingowych - to największe zmiany, które zaszły w ramach przeprowadzonych prac.
31.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ulica Trakt Konny po remoncie
Ulica Trakt Konny po remoncie
fot. Marek Wałuszko/gdansk.pl

Prace remontowe Traktu Konnego trwały blisko cztery miesiące i kosztowały ponad 4.5 mln zł. Remontem został objęty odcinek o długości około 1 km - od ul. Smoluchowskiego do ul. Chodowieckiego. Wymieniono nawierzchnię jezdni, wyremontowane zostały chodniki po stronie placu Zebrań Ludowych oraz przebudowano zatokę autobusową przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Główną i najbardziej zauważalną zmianą jest zwężenie jezdni do jednego pasa na odcinku od ul. Skłodowskiej-Curie do ul. Chodowieckiego. Dzięki temu prawy pas jezdni został przeznaczony na miejsca parkingowe. Na blisko 500 - metrowym odcinku kierowcy zaparkują 68 samochodów, są też trzy miejsca dla kierowców niepełnosprawnych.

Należy pamiętać, że nowe miejsca znajdują się w strefie płatnego parkowania. Kolejną istotną zmianą, która została wprowadzona na tym odcinku, to “strefa tempo 30”, czyli ograniczenie prędkości. 

- Zmiany w organizacji ruchu na Trakcie Konnym, oprócz względów bezpieczeństwa, mają przywrócić mu funkcję jezdni zbiorczo-rozprowadzjącej - wyjaśnia Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańsk. - Trakt w mniejszym stopniu ma być drogą tranzytową między dzielnicami Wrzeszcz - Śródmieście. Tę rolę ma spełniać przede wszystkim aleja Zwycięstwa. Sam Trakt ma zaś być drogą obsługującą wloty poprzeczne ulic prowadzących w głąb dzielnicy Aniołki, a także zaspokajać potrzeby parkingowe tego obszaru, ze szczególnym uwzględnieniem zlokalizowanego tam kompleksu klinik Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Konieczność zastosowania wspomnianych zmian była sygnalizowana przez mieszkańców dzielnicy Aniołki, którzy zgłaszali trudności z wyjazdami z posesji i z włączeniem się do ruchu na skrzyżowaniach z powodu dużych prędkości pojazdów jadących Traktem Konnym. Kłopot dla kierowców sprawiało również kolizyjne skrzyżowanie z ul. Chodowieckiego, gdzie dochodziło do zderzeń bocznych pojazdów zjeżdżających z alei Zwycięstwa i z ul. Chodowieckiego na Trakt Konny. Zgłaszanym przez mieszkańców problemem było także zastawianie chodników przez parkujące na nich pojazdy.

Zmiany w organizacji ruchu wprowadzone na Trakcie Konnym:
 
  • Zawężenie jezdni do jednego pasa ruchu na odcinku od ul. Skłodowskiej-Curie do ul. Chodowieckiego.
  • Wyznaczenie pasa do parkowania pojazdów na prawym pasie jezdni. Miejsca postojowe, będą znajdowały się w Strefie Płatnego Parkowania.
  • Rozszerzeniu strefy Tempo 30 na jezdnię Traktu Konnego na odcinku od ul. Skłodowskiej-Curie do ul. Chodowieckiego.
  • Zwężenie do jednego pasa zjazdu z jezdni głównej al. Zwycięstwa na Trakt Konny na wysokości ul. Chodowieckiego - ruch zostanie wprowadzony na lewy pas Traktu Konnego. Nie będzie możliwości wjazdu na wprost w ul. Chodowieckiego.
  • Zamontowanie progu zwalniającego przed przejściem dla pieszych w rejonie skrzyżowania z ul. Tuwima, a także "wysp" na obszarach wyłączonych z ruchu przy skrzyżowaniach z ul. Skłodowskiej-Curie oraz ul. Chodowieckiego.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna