Urban farming - co to jest?
Urban farming, a po polsku - rolnictwo miejskie to najprościej ujmując rolnictwo prowadzone na małych obszarach, którego celem jest produkcja i sprzedaży żywności - w odróżnieniu od działek, czy ogrodów społecznych, gdzie uprawy przeznacza się do użytku własnego.
Bardziej rozbudowana definicja z pewnością padnie podczas konferencji Urbanfarming.pl, w piątek, 17 maja, w Wozowni Hevelianum na Górze Gradowej.
Wstęp na wydarzenie jest wolny, wciąż można się zarejestrować.
Inicjatorem i organizatorem konferencji jest Fundacja Twoja Rola z Gdańska, która pod marką Siejemy Ferment produkuje zrównoważone przetwory warzywne z plonów uprawianych na Rudnikach. A wszystko to jako przedsiębiorstwo ekonomii społecznej, aktywizujące zawodowo gdańszczan z trudnościami na otwartym rynku pracy.
“Siejemy Ferment”. Nowa marka przetworów prosto z gdańskich Rudników ze społecznym przesłaniem
- Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, dlaczego postanowiliśmy zorganizować konferencję. Chęć promocji lokalnej inicjatywy społeczno - ekonomicznej jaką jest Siejemy Ferment, to na pewno jeden z powodów - mówi Wojciech Żak, prezes Fundacji Twoja Rola. - Poza tym, na przykładzie działalności praktyków, gości naszej konferencji z różnych stron Polski, chcemy walczyć ze stereotypem, że uprawianie żywności w mieście jest niebezpieczne dla zdrowia, Prawda jest taka, że natura wygrywa z urbanizacją i “przemysłowością” miasta, o czym świadczą badania produkowanej przez nas żywności.
Przykłady farm miejskich, których twórcy przyjadą na konferencję w Hevelianum, będą też świadectwem, jak zróżnicowany jest świat urban farmingu.
Już jest! Ryneczek przy pętli Łostowice-Świętokrzyska będzie działał co sobotę
Inne wątki, które z pewnością wybrzmią na konferencji to:
- przyszłość rolnictwa miejskiego
- bezpieczeństwo i suwerenność żywnościowa miasta w obliczu kryzysu;
- wartość zakupów u lokalnych rolników;
- potencjalne rozwiązania systemowe (na szczeblu centralnym i samorządowym) - jakie działania i polityka mogłyby wspomóc rolnicze inicjatywy w miastach.
Po referatach, prezentacjach i panelach dyskusyjnych, zaplanowano projekcję filmu “Ziarno Świadomości” w reżyserii Rafała Smykowskiego i Filipa Koneckiego. Film opowiada o rolnictwie szanującym naturę, różnorodność biologiczną i dbającym o bezcenne dziedzictwo, z którego zwykły zjadacz chleba nie zdaje sobie sprawy - stare odmiany nasion.
Po emisji, Rafał Smykowski poprowadzi dyskusję wokół filmu.
Program, sylwetki prelegentów, link do rejestracji - na stronie wydarzenia.
Partner główny konferencji: investGDA; partnerzy: Hevelianum, Visit Gdańsk, Miasto Gdańsk