Niegdyś miasta hanzeatyckie połączył handel, Hansa Startup inspirując się związkiem kupców: “dąży do zbudowania globalnej, ściśle współpracującej grupy miast startupowych, która umożliwia i zachęca do swobodnego przepływu kapitału, talentów i danych, aby startupy mogły wykorzystać mocne strony każdego miasta, co przyczyni się do szybszego rozwoju” - czytamy na stronie internetowej przedsięwzięcia.
Którym miastom potrzebna jest taka “Hanza XXI wieku”? Twórcy Hansa Startup oprócz Gdańska wymieniają także Amsterdam, Sztokholm, Phoenix, Berlin, jako przykłady “ekosystemów startupowych, których środowisko jest korzystne dla rozwoju pewnego typu startupów, ale, którym nie udało się stworzyć ekosystemu pełnego, jak w Dolinie Krzemowej, Londynie czy Tel Avivie.”
Pierwsze spotkanie w ramach Startup Hansa odbyło się także w Gdańsku, w kwietniu tego roku. Kolejne już niebawem, w Inkubatorze Starter, który jest partnerem/współtwórcą Startup Hansa. Druga konferencja odbędzie się w dniach 28 i 29 października (poniedziałek i wtorek). Językiem spotkania jest angielski, udział jest bezpłatny, wystarczy się zarejestrować.
Wśród gości międzynarodowi mówcy i paneliści. Wśród nich:
- David Fernandez – dyrektor Start-Up Chile, najprężniej rozwijającego się akceleratora z Ameryki Południowej;
- Pär Hedberg – CEO i założyciel największego szwedzkiego akceleratora, który zainwestował w startupy ponad 18 mld dolarów;
- Bas Beeckman – dyrektor StartupAmserdam, jednego z najważniejszych w Europie akceleratorów i organizacji otoczenia biznesowego;
- prelegentami będą również Danish Soomro (visadb.io), Marcus Erken (Sunfish Partners), Henrik Halbe (UnknownGroup), Poonam Balan (Tacthub) oraz inni przedstawiciele inwestorów, startupów i korporacji ze Szwecji, Niemiec, Kanady, Szwajcarii, Holandii oraz krajów arabskich.
Problematyka dwudniowej konferencji:
- Stan europejskich ekosystemów.
- Pokonywanie różnic kulturowych.
- Swobodny przepływ talentów.
- Jak miasta mogą budować lepsze ekosystemy dla startupów?
- Jak akceleratory mogą ze sobą współpracować, aby wspierać rozwój startupów?
- Praktyczne rozwiązania dla inwestycji transgranicznych.
- Jak startupy wykorzystują ekosystemy w różnych miastach.
- Jak korporacje mogą tworzyć rynek innowacji dla startupów w różnych lokalizacjach?
Konferencji towarzyszą szkolenia, są jeszcze miejsca, choć już nie na wszystkie. Wszystkie potrzebne informacje i agenda spotkania na stronie internetowej Startup Hansa.