• Start
  • Wiadomości
  • Przedstawiciele gdańskiego PiS o zamknięciu mostu Siennickiego

Przedstawiciele gdańskiego PiS o zamknięciu mostu Siennickiego

Jak najszybszego uruchomienia tymczasowej przeprawy na Martwej Wiśle domagają się działacze PiS po decyzji władz Gdańska o zamknięciu mostu Siennickiego z powodu złego stanu technicznego obiektu. Miałaby to być kładka dla pieszych i rowerzystów lub prom, co zapowiedziała już wcześniej prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Na briefing PiS przyszła też grupa mieszkańców, którzy zgłosili pomysły, jak udoskonalić rozwiązania proponowane przez Miasto.
09.01.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać konferencję prasową na świeżym powietrzu, w której uczestniczy kilku dorosłych ludzi. Na pierwszym planie znajduje się mężczyzna w okularach, ubraną w ciemny płaszcz, przemawiający do mikrofonów różnych mediów. Przed nim widać wyciągnięte ręce dziennikarzy trzymających mikrofony i dokumenty. W tle stoi grupa osób, prawdopodobnie uczestników spotkania, ubranych w ciepłe zimowe ubrania, w tym czapki i szaliki. Scena odbywa się w chłodny, pochmurny dzień na zewnątrz, w okolicy drogi i zielonego terenu. Widać również oznaczenia drogowe.
Jako pierwszy głos na konferencji prasowej zabrał poseł PiS Kacper Płażyński
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Co proponują radni PiS?

Ze względu na przemieszczanie się elementów mostu Siennickiego i w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, prezydent Gdańska zadecydowała, że w piątek wieczorem, 10 stycznia, obiekt zostanie zamknięty. O godz. 20.00 wstrzymany zostanie ruch tramwajowy, a o 22.00 - ruch samochodowy, pieszy i rowerowy. Most pozostanie zamknięty aż do zakończenia przebudowy, planowanej do połowy 2027 roku. Kierowcy i komunikacja miejska będą korzystać z objazdów.  
 
Konferencję prasową dotycząca zamknięcia przeprawy przez Martwą Wisłę zorganizowali w czwartek, 9 stycznia, działacze Prawa i Sprawiedliwości
 
Ich zdaniem, “teraz, na szybko” potrzebne są przede wszystkim przeprawy tymczasowe w postaci np. kładki dla pieszych i rowerzystów lub promu.
 
- Potrzebujemy konkretnych działań, sprawdzenia wszystkich rozwiązań, o których mówią mieszkańcy Gdańska i najlepiej znają potrzeby swojej dzielnicy. I tego domagamy się jako radni Prawa i Sprawiedliwości - powiedział radny Andrzej Skiba.  

Most Siennicki - wszystko o zamknięciu i zmianach w komunikacji

Jak podkreślił radny Andrzej Skiba, 17 tysięcy mieszkańców Przeróbki, Stogów, Krakowca i Górek Zachodnich to są ludzie, którzy płacą podatki i mają swoje potrzeby.
 
- Chodzi o to, żeby ludzie tutaj mogli godnie żyć, żeby nie zostali odcięci od Gdańska, od swojego miejsca pracy, szkoły, uczelni, przychodni, urzędu i szeregu i innych instytucji - mówił radny Andrzej Skiba.  

Głos mają mieszkańcy

O sytuacji związanej z mostem wypowiadali się też mieszkańcy.  
 
Przewodnicząca Rady Dzielnicy Przeróbka Elżbieta Żmijewska powiedziała, że decyzja o zamknięciu mostu była zaskoczeniem. - Rada Dzielnicy dowiedziała się o tym z mediów. Niepokój nasz budzi to, że stało to w sposób tak gwałtowny. To znaczy, że ten most jest chyba naprawdę w stanie krytycznym - dodała. 

Most Siennicki z burzliwą historią - trzeba go zamknąć i przebudować

Zaproponowała jednocześnie konkretne rozwiązania dotyczącego nowego funkcjonowania komunikacji publicznej. 
 
- Najkorzystniej finansowo będzie dla miasta, jeśli autobus N8, który będzie jeździł ze Stogów będzie robił pętlę na Przeróbce. A autobusy 106 i 108 niech sobie jeżdżą jak do tej pory, bo poza szczytem jeżdżą dwa razy na godzinę. N8 pozwoli mieszkańcom również z Przeróbki dostać się chociażby na Stogi i na plażę. Mieszkańcy z wieżowców lub z ulicy Przetocznej będą musieli udać się w kierunku Elektromontażu, a tutaj większość to osoby starsze. Chcielibyśmy, żeby wzięto to pod uwagę, żeby było to z korzyścią dla mieszkańców Przeróbki - podkreśliła Elżbieta Żmijewska. 
 
Inny z mieszkańców pytał o przyszły planowany remont mostu Siennickiego. - Czy będzie prowadzony monitoring trzech najbliższych bloków pod kątem drgań? A tu będą prowadzone prace z użyciem ciężkiego sprzętu. Kolejna sprawa, to dojazdy osób niepełnosprawnych, których jest naprawdę dużo na całej wyspie portowej - mówił mieszkaniec bloku przy ul. Bajki. 
Na zdjęciu przedstawiono konferencję prasową na zewnątrz, odbywającą się w zimowej scenerii. Na pierwszym planie stoi mężczyzna w okularach i garniturze, przemawiający do mikrofonów, które należą do różnych mediów. Obok niego, po prawej stronie, znajduje się inny mężczyzna w ciemnym płaszczu, a w tle widać kilka osób – część z nich ma na sobie ciepłe zimowe ubrania, takie jak czapki i szaliki. W tle widoczna jest droga z przejeżdżającymi samochodami, chodnik oraz budynki przemysłowe lub mieszkalne. Pogoda jest pochmurna, a na trawie leży resztka śniegu, co sugeruje zimową porę. Fotograf uchwycił moment rozmowy lub wystąpienia dotyczącego jakiejś lokalnej sprawy.
Przemawia Tomasz Rakowski, przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska. Konferencja prasowa została zorganizowana w pobliżu wjazdu na most Siennickiego od strony Przeróbki
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

PiS pyta o odpowiedzialność

Tomasz Rakowski, przewodniczący klubu radnych PiS w RMG, oświadczył, że radni PiS rozważają możliwość złożenia doniesienia do prokuratury.  
- To sytuacja nie spadła na nas z dnia na dzień. Od ponad dekady inżynierowie, eksperci alarmowali o tym, że most jest w coraz gorszym stanie. Ale ponieważ nie był w stanie krytycznym i katastrofalnym, no to władze miasta mówiły: “jest OK, możemy dalej z niego korzystać”. A teraz nagle wszyscy są zaskoczeni. Ludzie, zwykli mieszkańcy domagają się, żeby ktoś wziął za to odpowiedzialność i fizycznie za to odpowiedział - argumentował radny Tomasz Rakowski.   
 
Poseł PiS Kacper Płażyński poinformował z kolei, że złożył pismo do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, w którym pyta m.in. o to, od kiedy władze Gdańska miały wiedzę o pogarszającym się stanie mostu Siennickiego i jakie zalecenia pracowników Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Żółtowskiego znalazły się w ekspertyzie zaprezentowanej podczas wizji lokalnej 27 grudnia 2024 r. 
 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu