Laboratoria Przyszłości dla Praktyków: 150 nauczycieli z całej Polski szkoliło się w Gdańsku

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 27, Adam Perzyński, wpadł na pomysł, że zorganizuje ogólnopolską konferencję dla nauczycieli “Laboratoria Przyszłości dla Praktyków”. Chętnych szukał za pośrednictwem Facebooka. W piątek i sobotę (3-4 marca) w zajęciach w Gdańsku uczestniczyło 150 osób z całej Polski. To nowe zjawisko: nauczyciele sami organizują takie spotkania, by podnosić swoje kwalifikacje zawodowe - nie czekają na inicjatywę władz oświatowych.
05.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilkoro dzieci przy aparacie fotograficznym - na twarzach widać duże zainteresowanie aparatem
Zajęcia z fotografii będą na pewno fascynujące - wystarczy tylko odpowiedni sprzęt w szkole i nauczyciel, dobrze przygotowany pod względem dydaktycznym
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Laboratoria Przyszłości - skąd przyjechali uczestnicy

- Nasi goście przyjechali zobaczyć, jak w działaniach edukacyjnych można wykorzystać sprzęt z ministerialnego programu Laboratoria Przyszłości - mówi dyr. Adam Perzyński. - Sam się nie spodziewałem, że będzie aż 150 osób, bo żeby przyjechać do Gdańska na tę konferencję, trzeba było po prostu chcieć. Nikt tutaj nikogo przymusowo nie wysyłał. 

Czytaj także: Siedlce, Suchanino, Aniołki. Szkoła podstawowa zyskała warsztatownię z piecem do ceramiki i kącikiem krawieckim

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Na liście uczestników znaleźli się nauczyciele i dyrektorzy szkół z całego kraju: Bielsko-Biała, Katowice, Czechowice-Dziedzice, Kraków, Ełk. Z samego Gdańska było 65 osób. Do dyspozycji wszystkich było 31 zajęć warsztatowych, po 90 minut każde. Jedna osoba mogła zapisać się maksymalnie na sześć warsztatów. Zajęcia prowadzili nauczyciele z odpowiednim dorobkiem zawodowym i eksperci.

Grupa osób w sali warsztatowej. Siedzą przed pulpitami, które ustawione są w prostokąt. W głębi sali stoi kobieta w średnim wieku, która prowadzi zajęcia
Uczestnicy mieli do wyboru 31 warsztatów tematycznych. Jedna osoba mogła uczestniczyć maksymalnie w sześciu warsztatach
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Laboratoria Przyszłości - czego można się nauczyć

Miejsce konferencji nie było przypadkowe. SP nr 27 w Gdańsku należy do szkół najlepiej korzystających z możliwości, jakie daje ministerialny program “Laboratoria Przyszłości”. W skali kraju miliony złotych idą na wyposażenie szkół w sprzęt do nauki fotografowania, robotyki, programowania, na drukarki 3D, skanery 3D, ale też na maszyny do szycia, sprzęt kuchenny, piece do wypalania ceramiki, narzędzia do majsterkowania. W szkołach powstają tematyczne przestrzenie edukacyjne.

Czytaj także: Nagrody za innowacyjność w nauczaniu. Wśród wyróżnionych są dwie placówki z Gdańska

Chodzi o to, żeby to wszystko było jak największe korzyści dydaktyczne - i temu podporządkowana była tematyka warsztatów przygotowanych na gdańską konferencję.

Młoda kobieta z długimi włosami blond. Jest ubrana w białą bluzkę. Objaśnia coś, trzymając w ręce mikser kuchenny
Warsztaty prowadzone były przez nauczycieli i ekspertów. Nz. Michalina Ignaciuk - pedagożka, terapeutka pedagogiczna i specjalistka od diagnostyki w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Gdańsku
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Laboratoria Przyszłości - jak to przełożyć na praktykę?

Jedne z warsztatów przygotowano pt. “Manufaktura Smaku - nauka przez gotowanie, czyli smaczna lekcja”. Zajęcia poprowadziły Alicja Stężka i Magdalena Bartkowska. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, w jaki sposób można połączyć przygotowanie posiłków, gotowanie, pieczenie, smażenie z różnymi szkolnymi przedmiotami. Ponadto: jak można wykorzystać kulinarne zaplecze w zajęciach terapeutycznych a także wprowadzić kuchenną matematykę: odmierzanie, przeliczanie i ważenie i to wszystko podczas przygotowywania i pieczenia pysznych gofrów.

Czytaj także: Gdańskie Lekcje Obywatelskie. Spotkanie prezydent Gdańska z uczniami gastronomika

 


Laboratoria Przyszłości - korzyści dla uczniów

Jaka jest szkoła, która dobrze korzysta z możliwości, jakie dają “Laboratoria Przyszłości”?

- Po prostu ciekawsza, i dla uczniów, i dla nauczycieli - mówi dyr. Adam Perzyński. - Dzieciaki chętnie przychodzą na takie lekcje, nie ma czasu na nudy. Wszyscy mogą się przekonać do czego mają większy talent, a zajęcia praktyczne pozwalają na opanowanie materiału z matematyki. Jeśli chcesz coś zrobić w kuchni, bez ważenia składników i liczenia nic nie osiągniesz. Dzieciaki więc liczą z zapałem.  

Czytaj także: Konferencja projektu “Podaj dalej! Gdańskie przedszkola współpracy”. By dobre pomysły szły w świat

Grupa około 150 osób pozuje do wspólnego zdjęcia w szkolnej sali gimnastycznej
Czas na "rodzinne" zdjęcie uczestników konferencji w SP 27. Wiedza, jaką można było pozyskać w Gdańsku, wędrować będzie teraz po całej Polsce
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Laboratoria Przyszłości - wszyscy zainteresowani

SP nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy mieści się przy ul. Srebrniki, w Górnym Wrzeszczu. Przestrzenie edukacyjne tworzone dzięki “Laboratoriom Przyszłości” stały się jej specjalnością. Wyposażenie kupowane jest nie tylko dzięki pieniądzom z Ministerstwa Edukacji, ale też ze środków Miasta, które niedawno pozwoliły m.in. na zakup drukarek 3D i mikrokontrolery za prawie 164 tys. zł. 

Z okazji konferencji, do SP 27 zaproszeni zostali przedstawiciele władz samorządowych i władz oświatowych. Przyszli: Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, radni Emilia Lodzińska, Piotr Gierszewski, Andrzej Kowalczys. Obecni byli też przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, Aleksandra Horoszko - przewodnicząca Rady Dzieci i Młodzieży RP.

- Duży zaszczyt i radość - mówi dyr. Adam Perzyński. - Troska o edukację łączy ludzi dobrej woli. Edukacja jest bezpartyjna.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Lekcja obywatelska w Ósemce