Laboratoria Przyszłości dla Praktyków: 150 nauczycieli z całej Polski szkoliło się w Gdańsku

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 27, Adam Perzyński, wpadł na pomysł, że zorganizuje ogólnopolską konferencję dla nauczycieli “Laboratoria Przyszłości dla Praktyków”. Chętnych szukał za pośrednictwem Facebooka. W piątek i sobotę (3-4 marca) w zajęciach w Gdańsku uczestniczyło 150 osób z całej Polski. To nowe zjawisko: nauczyciele sami organizują takie spotkania, by podnosić swoje kwalifikacje zawodowe - nie czekają na inicjatywę władz oświatowych.
05.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilkoro dzieci przy aparacie fotograficznym - na twarzach widać duże zainteresowanie aparatem
Zajęcia z fotografii będą na pewno fascynujące - wystarczy tylko odpowiedni sprzęt w szkole i nauczyciel, dobrze przygotowany pod względem dydaktycznym
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Laboratoria Przyszłości - skąd przyjechali uczestnicy

- Nasi goście przyjechali zobaczyć, jak w działaniach edukacyjnych można wykorzystać sprzęt z ministerialnego programu Laboratoria Przyszłości - mówi dyr. Adam Perzyński. - Sam się nie spodziewałem, że będzie aż 150 osób, bo żeby przyjechać do Gdańska na tę konferencję, trzeba było po prostu chcieć. Nikt tutaj nikogo przymusowo nie wysyłał. 

Siedlce, Suchanino, Aniołki. Szkoła podstawowa zyskała warsztatownię z piecem do ceramiki i kącikiem krawieckim

Na liście uczestników znaleźli się nauczyciele i dyrektorzy szkół z całego kraju: Bielsko-Biała, Katowice, Czechowice-Dziedzice, Kraków, Ełk. Z samego Gdańska było 65 osób. Do dyspozycji wszystkich było 31 zajęć warsztatowych, po 90 minut każde. Jedna osoba mogła zapisać się maksymalnie na sześć warsztatów. Zajęcia prowadzili nauczyciele z odpowiednim dorobkiem zawodowym i eksperci.

Grupa osób w sali warsztatowej. Siedzą przed pulpitami, które ustawione są w prostokąt. W głębi sali stoi kobieta w średnim wieku, która prowadzi zajęcia
Uczestnicy mieli do wyboru 31 warsztatów tematycznych. Jedna osoba mogła uczestniczyć maksymalnie w sześciu warsztatach
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Laboratoria Przyszłości - czego można się nauczyć

Miejsce konferencji nie było przypadkowe. SP nr 27 w Gdańsku należy do szkół najlepiej korzystających z możliwości, jakie daje ministerialny program “Laboratoria Przyszłości”. W skali kraju miliony złotych idą na wyposażenie szkół w sprzęt do nauki fotografowania, robotyki, programowania, na drukarki 3D, skanery 3D, ale też na maszyny do szycia, sprzęt kuchenny, piece do wypalania ceramiki, narzędzia do majsterkowania. W szkołach powstają tematyczne przestrzenie edukacyjne.

Nagrody za innowacyjność w nauczaniu. Wśród wyróżnionych są dwie placówki z Gdańska

Chodzi o to, żeby to wszystko było jak największe korzyści dydaktyczne - i temu podporządkowana była tematyka warsztatów przygotowanych na gdańską konferencję.

Młoda kobieta z długimi włosami blond. Jest ubrana w białą bluzkę. Objaśnia coś, trzymając w ręce mikser kuchenny
Warsztaty prowadzone były przez nauczycieli i ekspertów. Nz. Michalina Ignaciuk - pedagożka, terapeutka pedagogiczna i specjalistka od diagnostyki w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Gdańsku
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Laboratoria Przyszłości - jak to przełożyć na praktykę?

Jedne z warsztatów przygotowano pt. “Manufaktura Smaku - nauka przez gotowanie, czyli smaczna lekcja”. Zajęcia poprowadziły Alicja Stężka i Magdalena Bartkowska. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, w jaki sposób można połączyć przygotowanie posiłków, gotowanie, pieczenie, smażenie z różnymi szkolnymi przedmiotami. Ponadto: jak można wykorzystać kulinarne zaplecze w zajęciach terapeutycznych a także wprowadzić kuchenną matematykę: odmierzanie, przeliczanie i ważenie i to wszystko podczas przygotowywania i pieczenia pysznych gofrów.

Gdańskie Lekcje Obywatelskie. Spotkanie prezydent Gdańska z uczniami gastronomika

 


Laboratoria Przyszłości - korzyści dla uczniów

Jaka jest szkoła, która dobrze korzysta z możliwości, jakie dają “Laboratoria Przyszłości”?

- Po prostu ciekawsza, i dla uczniów, i dla nauczycieli - mówi dyr. Adam Perzyński. - Dzieciaki chętnie przychodzą na takie lekcje, nie ma czasu na nudy. Wszyscy mogą się przekonać do czego mają większy talent, a zajęcia praktyczne pozwalają na opanowanie materiału z matematyki. Jeśli chcesz coś zrobić w kuchni, bez ważenia składników i liczenia nic nie osiągniesz. Dzieciaki więc liczą z zapałem.  

Konferencja projektu “Podaj dalej! Gdańskie przedszkola współpracy”. By dobre pomysły szły w świat

Grupa około 150 osób pozuje do wspólnego zdjęcia w szkolnej sali gimnastycznej
Czas na "rodzinne" zdjęcie uczestników konferencji w SP 27. Wiedza, jaką można było pozyskać w Gdańsku, wędrować będzie teraz po całej Polsce
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Laboratoria Przyszłości - wszyscy zainteresowani

SP nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy mieści się przy ul. Srebrniki, w Górnym Wrzeszczu. Przestrzenie edukacyjne tworzone dzięki “Laboratoriom Przyszłości” stały się jej specjalnością. Wyposażenie kupowane jest nie tylko dzięki pieniądzom z Ministerstwa Edukacji, ale też ze środków Miasta, które niedawno pozwoliły m.in. na zakup drukarek 3D i mikrokontrolery za prawie 164 tys. zł. 

Z okazji konferencji, do SP 27 zaproszeni zostali przedstawiciele władz samorządowych i władz oświatowych. Przyszli: Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, radni Emilia Lodzińska, Piotr Gierszewski, Andrzej Kowalczys. Obecni byli też przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, Aleksandra Horoszko - przewodnicząca Rady Dzieci i Młodzieży RP.

- Duży zaszczyt i radość - mówi dyr. Adam Perzyński. - Troska o edukację łączy ludzi dobrej woli. Edukacja jest bezpartyjna.

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok