Magda Steczkowska, jazz, carillony, muzyka cerkiewna...

Od piątku do niedzieli, 11-13 listopada, w Gdańsku czeka wiele muzycznych atrakcji dla każdego. Klub Żak zaprasza na kolejne koncerty w ramach jesiennej odsłony cyklu Jazz Jantar, w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance wirtuozi wystąpią podczas Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. To nie koniec.
09.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Magda Steczkowska w piątek w Gdańsku wystąpi podczas wyjątkowego koncertu charytatywnego
Magda Steczkowska w piątek w Gdańsku wystąpi podczas wyjątkowego koncertu charytatywnego
mat. prasowe

Biało-czerwony Gdańsk na Święto Niepodległości. Parada Niepodległości przejdzie już po raz 20

Magda Steczkowska - wokalistka i autorka tekstów, która współpracowała z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej, a teraz robi karierę solową i na swoim koncie ma już sześć solowych płyt (w grudniu 2021 roku ukazał się jej najnowszy album z najpiękniejszymi piosenkami o miłości zatytułowany „Nie tylko o miłości”) wystąpi w piątek, 11 listopada, w Gdańsku, podczas specjalnego koncertu charytatywnego.

Na wydarzenie zaprasza Nadbałtyckie Centrum Kultury. Artystka zagra dla fundacji Mary's Meals z okazji 20-lecia jej działalności, w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35).

Kampania Mary's Meals narodziła się 20 lat temu w Malawi, kiedy to Magnus MacFarlane-Barrow odwiedził ten kraj podczas klęski głodu. Dwie dekady później, program dożywiania szkół Mary's Meals jest największym programem dostarczający posiłki dla ponad miliona dzieci. Po 20 latach nasze programy są obecne w szkołach w najtrudniejszych regionach świata, w których to ubóstwo i głód uniemożliwiają dzieciom uczęszczanie do szkoły. Tegoroczną ambasadorką akcji została Magda Steczkowska.

Początek o godzinie 19:00. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy - pod linkiem: app.evenea.pl.

Trzecia, jesienna część 25. edycji Festiwalu Jazz Jantar w ten weekend dobiega końca
Trzecia, jesienna część 25. edycji Festiwalu Jazz Jantar w ten weekend dobiega końca
mat. Klubu Żak

Także w piątek, 11 listopada, oraz w sobotę i niedzielę, 12-13 listopada w klubie Żak (al. Grunwaldzka 195) odbędą się kolejne koncerty w ramach jesiennej odsłony cyklu Jazz Jantar.

Na dobry początek długiego weekendu, w Święto Niepodległości, przed publicznością staną muzycy, którzy nie raz występowali w Sali Suwnicowej, jako liderzy lub członkowie innych zespołów.. Kwartet Wendt, Wania, Bogdanowicz, Frankiewicz zagra nowy materiał „The Choice”, a Wojciech Staroniewicz Quintet - z albumu „Strange Vaciation”.

Sobota to koncerty Chelsea Carmichael, która nagrywała nie tylko z muzykami jazzowymi, ale również z Little Simz czy The Smile - projektem muzyków Radiohead; i Devils of Moko - tria wpisującego się w tkankę nowej sceny jazzowej w Wielkiej Brytanii, w którego nagraniach można się doszukać wielu odniesień, w tym do muzyki elektronicznej m.in. z okolic drum'n'bassu, a także spiritual jazzu czy kongijskiej rytmiki.

Niedziela należeć będzie m.in. do gitarzysty Kalle Kalimy i perkusisty Christiana Lillingera, którzy współtworzą kwartet Kuu! Dwie gitary elektryczne, perkusja i wokal nie wyglądają na typowy jazzowy zestaw i faktycznie Kuu! - w skład którego wchodzą muzycy z Serbii, Finlandii oraz Niemiec - wymyka się gatunkowym schematom. Ich koncert zamknie jesienną odsłonę Festiwalu.

Program:

Piątek, 11 listopada, godzina 20.00

  • Wendt, Wania, Bogdanowicz, Frankiewicz / The Choice / Teraz Polska: Adam Wendt -saksofony, Dominik Wania - fortepian, Mariusz Bogdanowicz - kontrabas, Sebastian Frankiewicz - perkusja;
  • Wojciech Staroniewicz Quintet / Strange Vacation / Teraz Polska / premiera: Wojciech Staroniewicz - saksofony, Erik Johannessen puzon, Dominik Bukowski - wibrafon, marimba, Konrad Żołnierek - kontrabas, Przemysław Jarosz - perkusja.

Sobota, 12 listopada, godzina 20.00

  • Chelsea Carmichael / The River Doesn't Like Strangers / Britain Now / pierwszy raz Polsce: Chelsea Carmichael - saksofon, Nikos Ziarkas - gitara elektryczna, Joe Downard - gitara basowa, Olly Sarkar - perkusja;
  • Devils of Moko / Britain Now / pierwszy raz w Polsce: Mulele Matondo - bass, Dominic J Marshall - fortepian, Synths, Sam Gardner - perkusja.

Niedziela, 13 listopada, godzina 19.00

  • Kuu! / Scena niemiecka: Jelena Kuljić - wokal, Kalle Kalima - gitara elektryczna, gitara basowa; Frank Möbus - gitara, Christian Lillinger - perkusja.
84 lata temu w Gdańsku miała miejsce Noc Kryształowa. Na pamiątkę tych tragicznych wydarzeń przejmujący koncert z wieży kościoła św. Katarzyny zagra Monika Kaźmierczak
84 lata temu w Gdańsku miała miejsce Noc Kryształowa. Na pamiątkę tych tragicznych wydarzeń przejmujący koncert z wieży kościoła św. Katarzyny zagra Monika Kaźmierczak
fot. Ola Guździk

Punktualnie o godzinie 15:00 w sobotę, 12 listopada, z wieży Kościoła św. Katarzyny (ul. Profesorska 3), gdzie mieści się Muzeum Nauki Gdańskiej, zabrzmią carillony. Koncert w wykonaniu miejskiej carillonistki dr Moniki Kaźmierczak odbędzie się w hołdzie ofiarom Nocy Kryształowej, w 84. rocznicę

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mikołaj Trzaska, który zagra na saksofonie i klarnecie basowym. Muzyce towarzyszyć będą recytacje Krzysztofy Gomółki-Pawlickiej.

Koncert potrwa do godziny 16:00 - muzykę najlepiej będzie słychać bezpośrednio w okolicy Kościoła św. Katarzyny. Carillonowych kompozycji wysłuchamy także w internecie - transmisja online odbędzie się na Facebooku, na stronie Carillony Gdańskie - Muzeum Gdańska.

ceglany budynek sakralny
W sobotę koncert odbędzie się także w Parafii Prawosławnej św. Mikolaja w Gdańsku
Źródło: cerkiew-gdansk.pl

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Gdańsku zaprasza na Gdańskie Dni Muzyki Cerkiewnej - odbędą się w sobotę, 12 listopada, w siedzibie świątyni przy ulicy Traugutta 45. W programie koncertu występ zespołów chóralnych z Białegostoku: chóru Filoi, pod dyrekcją Marty Filimoniuk-Pagór, i chóru Pathos, pod dyrekcja Michała Uścinowicza.

Koncert rozpocznie się o godzinie 17:30, poprzedzi je nabożeństwo wieczorne o godzinie 17:00. Wstęp wolny.

Koncert dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk.

czarno-białe zdjęcie młodego mężczyzny w garniturze scenicznym
W siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku na Ołowiance trwa 17. edycja Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. Nz. Maciej Gański.
fot. Akademia Muzyczna w Gdańsku

Także w sobotę, 12 listopada, o godzinie 18:00, odbędzie się kolejny koncert w ramach trwającej Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. Tego dnia na fortepianie historycznym Tomasz Ritter wykona Sonatę nr 14 a-moll D 784 Franza Schuberta, oraz komplet 24 Preludiów op. 28 Fryderyka Chopina. 

Wybór instrumentu nie jest przypadkowy - Tomasz Ritter to zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2018). Wśród wielu innych nagród tego pianisty warto wymienić także triumf na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy w 2011 roku. 

Natomiast dzień później, w niedzielę, 13 listopada, o godzinie 17:00, przy fortepianie zasiądzie Maciej Gański - gdańszczanin i absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, której jest adiunktem. To także laureat licznych nagród i konkursów pianistycznych, jak I Nagroda Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe Scholarship Award w Aarhus (2008) czy II Nagroda Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Bradshaw & Buono w Nowym Jorku (2008). 

W centrum jego zainteresowań znajduje się m.in. twórczość Philipa Glassa, którego etiudy (umieszczone w pierwszym zeszycie) wykonywał podczas Gdańskiej Jesieni Pianistycznej już w ubiegłym roku. W tym roku czeka nas „ciąg dalszy”, czyli drugi zeszyt Etiud Glassa. 

Bilety na każdy z koncertów w ten weekend: 32-43 zł. 

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Koncert familijny w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej to okazja do wspólnego spędzenia czasu
Koncert familijny w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej to okazja do wspólnego spędzenia czasu
mat. prasowe

A na koncert familijny pod tytułem „Salon wielkich Polaków”, melomanów w wieku 5-11 lat oraz ich rodziców, bliskich i opiekunów Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na Ołowiankę w niedzielę, 13 listopada, o godzinie 12:00.

Estrada Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zamieni się w piękny salon - artyści wystąpią w stylowych kostiumach z czasów Chopina, Moniuszki i Wieniawskiego. Widzowie i słuchacze poznają zarówno modę dawnych czasów, jak i oczywiście muzykę, z którą będą mogli się zaprzyjaźnić, a nawet wystąpić razem z artystami. Będzie okazja do tego, by nauczyć się pieśni Chopina o słoneczku pt. „Życzenie”, i pieśni Moniuszki „Prząśniczka” - o dziewczynie, która przędzie niteczkę. Będzie też szansa, by poszaleć z Chochlikiem z pieśni Moniuszki.

- To bardzo ważny koncert. Z wielką dumą opowiemy o muzyce, która nie tylko nas zachwyca, ale także potraf opowiedzieć o wielkich historycznych wydarzeniach, zagrzać do boju, najpiękniej ogłosić zwycięstwo, ale i zagrać do tańca. Usłyszycie m.in. Poloneza - najpiękniejszy polski taniec narodowy - na fortepianie, na skrzypcach i zatańczony. Będą też niespodzianki - zachęcają organizatorzy.

Wystąpią: Maria Malinowska - sopran, Robert Hennig - baryton, Karolina Vallo-Sutt - skrzypce, Kacper Kukliński - fortepian, Thomas Forristal - fortepian (Wielka Brytania), Radosław Kruszyna - akordeon, akompaniament, a ponadto przedstawiciele Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku i Zespół Piosenki i Tańca DON-DON. Przygotowanie: Anna Mielczewska; kierownictwo artystyczne i prowadzenie koncertu: Barbara Żurowska-Sutt.

Bilety: 22-70 zł. Czas trwania: 1 godz. 10 min.

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim