Kolędowanie w ECS. Bezpłatny bilet na wydarzenie do odbioru od 3 stycznia
- Weronika to artystka wszechstronna: piosenkarka, kompozytorka, dyrygentka, animatorka kultury, tworzy wyjątkową muzykę zarówno do tekstów w języku polskim jak i kaszubskim - podkreśla Wojciech Józef Konkel z gdańskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, organizator wydarzenia. - Poprzez spotkania z muzyką kaszubską pokazujemy mieszkankom i mieszkańcom Gdańska współczesną kaszubską kulturę i to jest piękne! Bo wspólnie poznajemy, odkrywamy jej bogactwo. A spotkanie z Weroniką i jej twórczością są zawsze niesamowitym przeżyciem, tak było również w Pieckach-Migowie.
Kaszubskie kolędowanie i serdeczna rozmowa
Publiczność zgromadzona w sali widowiskowej w Centrum Kultury na Morenie była zachwycona występem Weroniki i towarzyszących jej muzyków: Mirosław Hałenda - kalwisze, Mateusz Otczyk - gitara, Maksymilian Sellin - saksofon. Piosenkarka zaprezentowała swój kaszubski repertuar, który zachwycił publiczność.
Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory z płyty „W darënkù na Gòdë” (W prezencie na Święta Bożego Narodzenia), skomponowane przez Weronikę Korthals do kaszubskich tekstów Tomasza Fopke, literata i animatora kultury kaszubskiej. Kaszubskie kolędowanie poprzetykane było bliską, bardzo serdeczną i rodzinną rozmową Weroniki z publicznością. Usłyszeliśmy również kolędy w języku polskim, a także, utwór "Dze za lasã mòrze" (Gdzie za lasem morze) z najnowszej płyty Weroniki pt. „Norda”!
Koncert Weroniki Korthas. Więcej wiedzy o Kaszubach
Weronika Korthals jest jedną z najbardziej znanych i cenionych przedstawicielek kultury kaszubskiej, która łączy tradycję z nowoczesnością. Jej piękny i zjawiskowy głos oraz oryginalne utwory w języku kaszubskim sprawiły, że koncert był niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich obecnych.
Piecki - Migowo. Skwer przy ul. Piecewskiej imienia prof. Joachima Gudela?
Wydarzenie jest elementem projektu edukacyjnego, którego celem jest zwiększenie wiedzy mieszkańców Gdańska na temat dziejów i kultury Kaszub i kaszubskości Gdańska. Pomysłodawcą i organizatorem gdańskich spotkań z muzyką kaszubską jest Wojciech Józef Konkel, prezes gdańskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubskiego.
Jak działa Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie?
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie jest organizacją społeczną, która od ponad 70 lat działa na rzecz zachowania i promowania dziedzictwa kulturowego Pomorza, zwłaszcza Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. Jego głównym celem jest wspieranie rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturalnego regionu, z uwzględnieniem jego specyfiki i tradycji. Zrzeszenie dba o ochronę i rozwój języka kaszubskiego, który jest jedynym ustawowo chronionym językiem regionalnym w Polsce, realizuje wiele działań związanych z kulturą kaszubsko-pomorską, takich jak festiwale, konkursy, wystawy, warsztaty i publikacje. Zrzeszenie skupia ponad 6,5 tysiąca członków w ponad 70 oddziałach terenowych. Zadanie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.