Śpiewają i sami organizują koncert
Wydarzenie muzyczne w auli ECS było wyjątkowe nie tylko z uwagi na repertuar. Był to już trzeci koncert z cyklu „My dla Niepodległej”. Podobnie jak w latach 2022 i 2023 młodzież szkolna oprócz występów na scenie wzięła też na siebie organizację wszystkich elementów widowiska. I tak projekty plakatu i zaproszenia przygotowali uczniowie Pomorskich Szkół Rzemiosł im. Wiesława Szajdy, a za akustykę zadbali młodzi ludzie z Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej.
Niecodzienny charakter koncertu „My dla Niepodległej” bierze się też z tego, że na scenie występują reprezentanci trzech różnych pokoleń. Najmłodsi artyści, jak przedszkolaki mają po kilka lat, a nauczyciele i wychowawcy po kilkadziesiąt.
Ostatnie próby przed wejściem na salę
Już na kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem koncertu przed aulą ECS dostrzec można było duże poruszenie i emocje wśród uczniów. Niektórzy, sprawdzali jeszcze swoje głosy i ćwiczyli na boku pieśni, które przyszło im później zaprezentować przed widownią.
Zapytaliśmy młodych śpiewaków, czy mają tremę przed takim publicznym występem.
- Czuję stres, boję się, że popełnię jakiś błąd - przyznała Michalina z klasy VII a Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6. Usiłował pocieszyć ją kolega z klasy Szymon, który brał udział w ubiegłorocznym koncercie “My dla Niepodległej”. - Najbardziej pamiętam, jak mocno świeciły na nas wtedy światła reflektorów - dodał chłopiec.
19-osobowy chór uczniów ZSP 6 wykonał w ECS trzy pierwsze zwrotki pieśni “Pierwsza kadrowa”. Wyszło bezbłędnie.
Wybiła 11.11 - zaczynamy!
Tak, jak w poprzednich dwóch latach początek koncertu wyznaczono na godzinę 11.11. To symboliczne nawiązanie do daty 11 listopada 1918 r. - dnia odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.
Na widowni zasiedli m.in. Emil Rojek - wicewojewoda pomorski, Monika Chabior - zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Piotr Grzelak - zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki oraz miejscy radni: Łukasz Bejm i Andrzej Kowalczys.
Koncert rozpoczął się z wielkim “przytupem”. Na scenie auli ECS pojawili się bowiem dyrektorzy szkół, pracownicy Gdańskiego Centrum Usług Wspólnych oraz Urzędu Miejskiego. W 11 par zatańczyli tradycyjnego Poloneza.
Jako pierwsze spośród młodych wykonawców przed publicznością pokazały się maluchy z Przedszkola nr 40 dla Dzieci ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi, które zaśpiewały “Balladę dla Adeliny”. Ich występ nagrodzono rzęsistymi brawami.
I tak już było do końca koncertu - gromkie i długie oklaski po każdym występie.
Ukrainka śpiewa polską pieśń
Entuzjastycznie przyjęto solowy występ Nastki, dziewczyny z Ukrainy, która reprezentowała Szkołę Podstawową nr 57 im. gen. Władysława Andersa.
Czas rozświetlić dzielnicowe choinki. Pierwsze rozbłysną już 1 grudnia - zobacz, gdzie
Dziewczyna przed wyjściem na scenę wyznała konferansjerce, że bardzo cieszy się, iż Polska jest w pełni wolnym krajem, ale jednocześnie marzy, aby niepodległości doczekała się też jej ojczyzna. Młoda Ukrainka zaśpiewała “Dziś idę walczyć, mamo!”, autorstwa Józefa Szczepańskiego, żołnierza Armii Krajowej.
Podczas dwugodzinnego koncertu usłyszeć można było jeszcze takie pieśni i piosenki jak: “Rozkwitały pąki białych róż”, “Kołysanka leśna” (bardziej znana jako “Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”), “Pałacyk Michla”, “Siekiera, motyka” i “Czerwone maki pod Monte Cassino”.
„Minghun” już w kinach. Film o poszukiwaniu sensu współprodukował Gdańsk
Wśród współczesnych utworów był m.in. “Biały krzyż” z tekstem Krzysztofa Klenczona do muzyki Janusza Kondratowicza oraz “Wolność, kocham i rozumiem” grupy Chłopcy z Placu Broni.
Taniec i recytacja wiersza
Z kolei, do słynnej kompozycji “Korowód” Marka Grechuty młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 35 z Oddziałami Sportowymi im. Jana Parandowskiego zaprezentowała dynamiczny układ taneczny.
Na tle muzyki i śpiewu wyróżniała się też recytacja wiersza “Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, w wykonaniu trzech uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 38.
Jako ostatni na scenę weszli uczniowie z XIX Liceum Ogólnokształcącego i Chóru Nauczycielskiego, którzy odśpiewali wspólnie “Uwierz w Polskę” oraz “Przybyli ułani pod okienko”.
Całość zwieńczył odśpiewany przez wszystkich obecnych na sali Mazurek Dąbrowskiego.
LISTA PLACÓWEK EDUKACYJNYCH, KTÓRE WZIĘŁY UDZIAŁ W III KONCERCIE "MY DLA NIEPODLEGŁEJ" (według kolejności występowania na scenie):
- Przedszkole nr 40 dla Dzieci ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi, Al. Rzeczypospolitej 11A
- Zespół Szkół Kreowania Wizerunku, ul Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 35
- Pomorskie Szkoły Rzemiosł im. Wiesława Szajdy, ul. Sobieskiego 90
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8, ul. Marcina Dragana 2
- Szkoła Podstawowa nr 69, ul. Zielony Trójkąt 1
- Szkoła Podstawowa nr 27, ul. Srebrniki 10
- Szkoła Podstawowa nr 35 z Oddziałami Sportowymi im. Jana Parandowskiego, ul. Stanisława Wąsowicza 30
- Szkoła Podstawowa nr 38 im. gen. Stanisława Maczka, ul. Leśna Góra 2
- ZSP 3 Szkoła Podstawowa nr 72 im. Obrońców Westerplatte, ul. Kłosowa 3
- Szkoła Podstawowa nr 57 im. gen. Władysława Andersa, ul. Aksamitna 8
- Szkoła Podstawowa nr 86 im. prof. Jerzego Sampa, ul. Wielkopolska 20
- Szkoły Ekonomiczno-Handlowe im. Macierzy Szkolnej, ul. Mariana Seredyńskiego 1A
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8, ul. Marcina Dragana 2
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6, ul. Lawendowe Wzgórze 5
- Szkoła Podstawowa nr 46, ul. Arkońska 17
- Szkoła Podstawowa nr 43 im. Jana Kochanowskiego, ul. Beethovena 20
- Szkoła Podstawowa nr 89 im. Tadeusza Mazowieckiego, ul. Szyprów 3
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 Szkoła Podstawowa nr 92, ul. Startowa 9
- Zespół Szkół Specjalnych nr 2 im. św. Matki Teresy z Kalkuty, ul. Zgody II 6
- Szkoła Podstawowa nr 14 im. ks. Grzegorza Piramowicza, ul. Kartuska 126A
- XIX Liceum Ogólnokształcące im. Mariana Mokwy i Chór Nauczycielski, ul. Pestalozziego 11/13
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z KONCERTU "MY DLA NIEPODLEGŁEJ":