19. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów: “Opowiedz mi swoje miasto”. Od piątku
Fryderyka Chopina znamy jako genialnego kompozytora, ale nie mniej interesujące było życie artysty, który jako 20 latek zamieszkał w Paryżu, gdzie utrzymywał znajomości z najwybitniejszymi osobistościami epoki - kompozytorami, pisarzami, malarzami. Byli wśród nich: Hector Berlioz, Franciszek Liszt, Honoré de Balzac, Eugène Delacroix, Adam Mickiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz czy Cyprian Norwid. Genialnego twórcę uwielbiały też, z wzajemnością, kobiety - piękne, bogate i wpływowe.
W książce „Narzeczone Chopina” Magdy Knedler czytamy: “Tęsknił, uwodził, porzucał. Fryderyk Chopin – blady, chudy, z charakterystycznym nosem, ale ma w sobie coś, co sprawia, że kobiety nie mogą mu się oprzeć. Skandalizująca George Sand, uwodzicielska Maria Wodzińska, młodziutka śpiewaczka Konstancja Gładkowska i bogata Jane Stirling. Każda szaleńczo w nim zakochana. Każda oddałaby za niego serce.”
Muzyka fortepianowa Chopina, znana i ceniona na całym świecie, nie istniałaby bez włoskiego bel canto oraz fascynacji kompozytora ludzkim głosem. Stąd w gdańskim koncercie, obok pianistki Aleksandry Bobrowskiej usłyszmy sopranistkę Annę Koźlakiewicz.
Ewa Kuryluk doktorką honoris causa ASP. Wystawa w murach uczelni - do niedzieli
Chopin - nie tylko o muzyce
- Koncert w Operze Bałtyckiej, upamiętniający 175. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina będzie muzycznym pretekstem do opowieści o ważnych kobietach w życiu Chopina oraz o jego miłości do sztuki wokalnej - mówi Marta Boleska z Opery Bałtyckiej. - Zapraszamy na popołudniową podróż w czasie i przestrzeni, gdzie oprócz samej muzyki, czeka na Państwa także wiele historii, opowieści i anegdot oraz chwil wzruszeń.
Aleksandra Bobrowska, która wystąpi w Operze Bałtyckiej jest absolwentką Royal Northern College of Music w Manchesterze (licencjat z wyróżnieniem), magisterium uzyskała w Haute Ecole de Musique de Geneve. Na przestrzeni lat występowała w większości krajów Europy, także w Chinach, Japonii, Rosji oraz Stanach Zjednoczonych. Jest stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Ministra Kultury, Ministra Edukacji, Prezesa Rady Ministrów, a także laureatką stypendium RNCM, Morningside Music Bridge oraz Fundacji Barbour w Genewie.
Aleksandra występuje solowo na fortepianach współczesnych, jak i historycznych, zajmuje się też kameralistką. Jej głównym zespołem jest założony w 2014 roku duet Aldice, w którym występuje razem z francuską śpiewaczką Candice Ielo.
Bobrowska wykonuje dzieła kompozytorów z różnych okresów muzycznych, ale romantyczna twórczość Chopina zajmuje szczególne miejsce w zakresie jej artystycznych zainteresowań. Artystka w 2018 roku wzięła udział w I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Chopina na Instrumentach Historycznych w Warszawie, w 2020 roku zarejestrowała 43 Mazurki Chopina na fortepianie Krall&Seidler, występuje też regularnie w Chopin Point w Warszawie. Jej głębokie zrozumienie muzyki Chopina, połączone z miłością do teatru, przejawia się w występach solowych utworów w sztuce „Chopin's Love Life” w Teatrze Scena w Warszawie, która opowiada o życiu kompozytora i kobietach, które kochał.
15 października w foyer Opery Bałtyckiej w Gdańsku podczas koncertu “Fryderyk Chopin. Kronika muzycznych spotkań” Bobrowska nie tylko będzie interpretowała muzykę wybitnego Polaka, ale również opowie o jego życiu i o spotkaniach z kobietami. Pianistka wystąpi wraz z sopranistką Anną Koźlakiewicz.
Anna Koźlakiewicz jest doceniana za czysty i dźwięczny ton, bogatą barwę głosu i żywą, elegancką obecność sceniczną. Ukończyła studia muzyczne na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Jacobs School of Music, Indiana University w Bloomington, Indiana, USA. Studiowała też historię sztuki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Śpiewaczka w 2017 roku zdobyła wyróżnienie na The Metropolitan Opera National Council Auditions – Indiana District. Zadebiutowała w IU Opera & Ballet Theatre w Bloomington, Indiana tytułową rolą w „Rodelindzie” G.F. Haendla. Występowała na scenach operowych w Stanach Zjednoczonych, m.in. w Indiana University Opera Theater i w The Atlanta Opera, ale też m.in. w Czechach, w Austrii, we Włoszech oraz w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Jej ostatnie angaże obejmują rolę Musetty w “La Bohème” z Missouri Symphony, Paminy w “Die Zauberflöte” w Pradze i Salzburgu na Międzynarodowym Festiwalu Letnich Nocy w Pradze, Kleopatry w “Giulio Cezarze” z The Red River Lyric Opera, Lauretty w “Gianni Schicchi” na festiwalu La Musica Lirica we Włoszech, tytułową rolę w “Rodelindzie” w Indiana University Opera Theater oraz pełny sezon Artist Residency w The Atlanta Opera.
Koncert “Fryderyk Chopin. Kronika muzycznych spotkań”
- Gdzie: foyer Opery Bałtyckiej w Gdańsku
- Kiedy: 15 października 2024 (wtorek), godz. 19
- Bilety: 60 zł (normalny), 40 zł (ulgowy).