Koncert charytatywny "Kobiety o wojnie"

W koncercie pt. "Kobiety o wojnie" wystąpi w sobotę, 26 listopada, w kościele św. Mikołaja polsko-ukraiński zespół Dziczka. W trakcie występu śpiewaczek prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na rzecz Domu św. Marcina w Fastowie pod Kijowem, który zajmuje się ubogą i zaniedbaną młodzieżą. Grupa Dziczka wystąpiła m.in w filmie Wojciecha Smarzowskiego “Wołyń”. Początek koncertu o godz. 20.00, wstęp wolny.
25.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wokalistki z grupy Dziczka specjali
Wokalistki z grupy Dziczka proponują słuchaczom podróż muzyczną w świat ludowy Ukrainy i Podlasia
mat. Zespół Dziczka

Jakie pieśni usłyszymy w kościele?

Pomysłodawcą koncertu jest o. Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów w kościele św. Mikołaja.
 
- W repertuarze, który został dobrany specjalnie na ten koncert, znajdą się ludowe utwory o tęsknocie, pożegnaniu, stracie, żałobie, ale także nadziei wyśpiewywane przez wieki przez wdowy, sieroty, narzeczone i matki - tłumaczy o. Michał Osek.  
 
Podczas koncertu będzie możliwość wsparcia zbiórki prowadzonej na rzecz Domu św. Marcina w Fastowie pod Kijowem. Ośrodek troszczy się na co dzień o ubogą i zaniedbaną młodzież, a od lutego prowadzi pomoc humanitarną na obszarze Ukrainy, ogarniętej agresją militarną ze strony Rosji.

Krótka historia zespołu

Dziczka to zespół założony w 2006 roku w Warszawie. Jego liderką i założycielką jest Tetiana Sopiłka, ukraińska wokalistka, etnomuzykolog, pedagog, absolwentka i wieloletni pracownik naukowy Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie, członkini powstałego w 1979 r. legendarnego ukraińskiego zespołu Drevo, skupiającego wykonawców i badaczy muzyki tradycyjnej.
 
Dziczka wykonuje tradycyjne wiejskie pieśni – obrzędowe, liryczne, religijne – z różnych regionów Ukrainy oraz Podlasia. W swoich interpretacjach śpiewaczki starają się zachować oryginalne dialekty oraz charakter i sposób wykonania. Grupa koncertuje w Polsce i za granicą. Bierze też udział w projektach teatralnych, radiowych i filmowych. Dziczka wystąpiła m.in. w głośnym filmie Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń" (2016), wykonując w nim również ukraińską muzykę wokalną.
Śpiewaczki z Dziczki mają na koncie trzy płyty: "Tradycyjne pieśni z Ukrainy" (2009), "Kolędy z Podlasia" (2012) oraz "Pąć" (2021). Ten ostatni album znalazł się w finale konkursu na Folkowy Fonogram Roku towarzyszącemu Festiwalowi Folkowemu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.
 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej