• Start
  • Wiadomości
  • Komputery, kamery i mikrofony. Potrzebny sprzęt dla uczniów do nauki zdalnej

Komputery, kamery i mikrofony. Potrzebny sprzęt dla uczniów do nauki zdalnej

Gdańsk jest w czerwonej strefie od soboty 17 października. Zmiana ta wiąże się z wprowadzeniem w życie kolejnych obostrzeń. Jednym z nich jest powrót do zdalnego systemu nauczania do szkół ponadpodstawowych, co ponownie generuje problemy dla niektórych uczniów. Pomorskie Szkoły Rzemiosł zwróciły się w sieci z prośbą - potrzebują komputerów, kamer i mikrofonów, aby nauka on-line była dostępna dla wszystkich uczniów. 
21.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W wielu domach znajduje się sprzęt komputerowy, który nie jest używany. Warto oddać go tym, którym jest potrzebny
W wielu domach znajduje się sprzęt komputerowy, który nie jest używany. Warto oddać go tym, którym jest potrzebny. Zdjęcie ilustracyjne
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Brak dobrego łącza internetowego, brak odpowiedniego sprzętu - to problemy, z którymi borykali się uczniowie w pierwszej połowie tego roku. W mediach pojawiało się wiele apeli i informacji o akcjach przekazywania sprzętu tym, którzy go potrzebowali. Razem z wprowadzeniem w Gdańsku strefy czerwonej, a co za tym idzie, powrotu uczniów szkół ponadpodstawowych do nauki zdalnej, część młodych ludzi ponownie zetknęła się z tym samym problemem. 

Pomorskie Szkoły Rzemiosł to zespół szkół, w skład którego wchodzi Technikum Nr 1, Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych. Zespół szkół prowadzony jest przez Pomorską Izbę Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Uczęszcza tam 887 uczniów. Braki sprzętowe w tej szkole nie są duże, ale jak zaznacza dyrektor PSR Beata Wierzba, trudno przewidzieć, co przyniesie przyszłość.

- Na ten moment mam troje dzieci, które zgłosiły potrzebę sprzętu do nauki zdalnej - wyjaśnia Beata Wierzba. - Prosimy o wsparcie, ponieważ co jakiś czas uczniowie zgłaszają, że mają problemy ze sprzętem, więc potrzebujemy mieć zabezpieczenie, aby w razie potrzeby, wymienić to, co się zepsuło. 

Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdzie znajdują się wytyczne odnośnie nauczania zdalnego i hybrydowego, figuruje zapis, do czego zobligowana jest szkoła, gdy uczeń nie może w domu korzystać z lekcji on-line. Brzmi on następująco:

“Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor będzie zobowiązany do zorganizowania im nauczania stacjonarnego lub zdalnego w szkole (z wykorzystaniem komputerów w szkole).”

Na ten moment w Pomorskich Szkołach Rzemiosł jest jeden taki przypadek - uczeń chodzi do szkoły, gdzie korzysta ze szkolnego sprzętu i tam bierze udział w zajęciach on-line.

- We wcześniejszym rozporządzeniu była mowa o tym, że można wypożyczać sprzęt ze szkoły. W nowym rozporządzeniu tego nie ma, natomiast w szkole, zgodnie z obowiązującymi przepisami, odbywają się zajęcia praktyczne. Niektóre udało nam się przesunąć, ale niebawem będzie ich więcej, bo nie wierzmy w to, że wyjdziemy z czerwonej strefy w ciągu tygodnia czy dwóch. Za chwilę będziemy musieli wszystkie zajęcia praktyczne realizować w szkole, co oznacza, że żadnego sprzętu nie możemy nikomu wypożyczyć, bo będzie on potrzebny na miejscu. Wszelka pomoc odnośnie komputerów, laptopów, kamer i mikrofonów jest mile widziana, nawet jeśli nie na ten moment, to za jakiś czas - tłumaczy Beata Wierzba. 

Pomorskie Szkoły Rzemiosł mieszczą się na ul. Sobieskiego 90. Osoby, które zechcą wesprzeć uczniów sprzętem komputerowym proszeni są o pozostawienie go w portierni.

 
Nauka zdalna jest możliwa w domu, jeśli uczniowie mają odpowiednie łącze internetowe i sprawny sprzęt komputerowy
Nauka zdalna jest możliwa w domu, jeśli uczniowie mają odpowiednie łącze internetowe i sprawny sprzęt komputerowy
pixabay.com

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka