• Start
  • Wiadomości
  • Kompleksowy przewodnik dla start-upów. Dowiedz się, jak sfinansować swoją działalność

Kompleksowy przewodnik dla start-upów. Dowiedz się, jak sfinansować swoją działalność

Światło dzienne ujrzał właśnie najnowszy przewodnik dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie pt. „Morze nowych technologii. Pomorskie 2020”. Przedsiębiorcy z innowacyjnymi pomysłami dowiedzą się z niego m.in. gdzie znaleźć inwestorów, najlepsze coworkingi do pracy, współpracowników i w jakich wydarzeniach biznesowych warto wziąć udział.
07.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kompleksowy przewodnik dla start-upów przygotowała Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości zarządzająca Gdańskim Inkubatorem Przedsiębiorczości STARTER
Kompleksowy przewodnik dla start-upów przygotowała Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości zarządzająca Gdańskim Inkubatorem Przedsiębiorczości STARTER
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Przewodnik dla start-upów, w postaci pliku pdf, można pobrać TUTAJ

Publikację wydał Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, a przygotowała ją Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości zarządzająca Gdańskim Inkubatorem Przedsiębiorczości STARTER.

 

Biznesowa infrastruktura dla start-upów

Region pomorski to dobre miejsce dla start-upowców. W województwie znajdują się cztery parki naukowo-technologiczne, ponad 20 stref coworkingu, a Trójmiasto jest drugim najważniejszym w kraju ośrodkiem rozwoju sztucznej inteligencji (według ostatniego raportu AI Map of Poland). Co roku w Pomorskiem odbywa się kilkanaście cyklicznych wydarzeń i konferencji dla innowatorów, start-upowców i pracowników branży nowych technologii. W 2019 roku Gdańsk i Pomorze otrzymały nagrodę Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości.

 

   Kładka na Wyspę Spichrzów - oficjalne otwarcie i podsumowanie I etapu inwestycji na Wyspie

 

- W naszym regionie start-upy mają wyjątkowy wachlarz możliwości, by poszerzać swoje horyzonty w ramach licznych platform współpracy - zaznacza Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego. - Obszary o największym potencjale badawczo-rozwojowym, tzw. Inteligentne Specjalizacje Pomorza, skoncentrowały się wokół technologii rozwijających gospodarkę morską, ICT, energetykę oraz zdrowie. Specjalizacje to kuźnia talentów umożliwiająca rozwój zgodny z najnowszymi trendami i globalnymi wyzwaniami. Prężnie rozwijają się takie dziedziny, jak: automatyzacja, Sztuczna Inteligencja, cyfryzacja czy zielone technologie - dodaje.

Start-upowcy korzystają też ze wsparcia, o które ubiegać mogą się w inkubatorach przedsiębiorczości i akceleratorach.

 

Od czego zacząć własną działalność. Może... od znalezienia odpowiednich kontaktów?
Od czego rozpocząć własną działalność gospodarczą? Może... od znalezienia odpowiednich kontaktów
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Wirtualne biuro w STARTERZE - realna alternatywa na prowadzenie działalności (nie tylko) podczas epidemii

 

Najlepsze przykłady z regionu

W publikacji „Morze nowych technologii. Pomorskie 2020” opublikowano mapę kontaktów do instytucji z otoczenia biznesu oraz przewodnik po opcjach finansowania działalności. Start-upowcy mają do dyspozycji całą listę cyklicznych konferencji i inicjatyw, rozpoznawalnych nie tylko na Pomorzu, ale i na całym świecie.

Jedną z opisanych w publikacji ofert są niskoprocentowe pożyczki udzielane początkującym przedsiębiorcom z Regionalnego Programu Operacyjnego i Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego.

- Ambicją samorządu regionalnego jest ciągłe rozwijanie środowiska sprzyjającego wzmocnieniu potencjału pomorskich start-upów - podkreśla Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP. - Istotą tych instrumentów finansowych jest wspieranie przedsiębiorczości, a w szczególności podmiotów bez historii kredytowej, dla których dostęp do kapitału jest najbardziej utrudniony. Bez tych środków wiele idei nie miałby szansy na rozwój - tłumaczy Lipińska.

 

Finaliści i zwycięzcy Startup Contest Infoshare o biznesie, marzeniach i Gdańsku

 

Poza przewodnikiem po pomorskim biznesie i możliwościach rozwoju, w publikacji znalazły się także przykłady start-upów doskonale funkcjonujących na pomorskim rynku, wskazano także na innowacyjność i kreatywność ich założycieli. Są też wywiady z ekspertami i podpowiedzi "jak zacząć" dla potencjalnych innowatorów. Dla przykładu: Mateusz Kurleto, ambasador Start-upu Hansa radzi, by na początku budowania start-upu skupić się na odbiorcach i grupie docelowej, a nie wyłącznie na budowaniu produktu.

- Kluczowym dla sukcesu początkującego start-upu jest skierowanie swojej oferty do odpowiedniej grupy docelowej, dogłębne poznanie jej potrzeb a następnie włączenie przyszłych klientów w proces tworzenia produktu, zszywając w nim metryki, które jednoznacznie dowodzą spełnienia obietnic sprzedażowych - wyjaśnia w przewodniku Kurleto.

Z publikacji można dowiedzieć się także, jak topowe pomorskie start-upy dostały się do międzynarodowych projektów i jak osiągnęły międzynarodowy sukces.

Zachęcamy do lektury.

 

Informacja opracowana na podstawie komunikatu prasowego Michała Piotrowskiego, rzecznika prasowego Marszałka Woj. Pomorskiego

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok