• Start
  • Wiadomości
  • Matarnia. Kolejny, 11 punkt testowy COVID-19 w Gdańsku. Lista mobilnych punktów na Pomorzu

Matarnia. Kolejny punkt testowy COVID-19 w Gdańsku. Aktualna lista mobilnych punktów na Pomorzu

Od czwartku, 12 listopada, na Matarni działa kolejny, jedenasty już punkt mobilnego testowania w Gdańsku. Na Pomorzu obecnie działa 40 takich punktów. Wszystkie są finansowane przez NFZ, a więc bezpłatne dla pacjentów. Aby wykonać test, trzeba mieć skierowanie. 
12.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
testMierzewska
Na Pomorzu działa obecnie 40 punktów poboru wymazów finansowanych przez NFZ, czyli bezpłatnych dla pacjenta
                                                                                                                                                                               Fot. Sylwia Mierzewska/UCK

 

 

W Gdańsku od 12 listopada 2020 roku działa jedenaście punktów, w których bezpłatnie wykonamy test na koronawirusa. Najnowsza lokalizacja - to punkt na gdańskiej Matarni przy ulicy Złota Karczma 25.

Niewielki budynek pokryty jest białym sidingiem, dach z czerwoną dachówką i duży napis przed budynkiem informujący o punkcie poboru
DSC_0844
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Na Pomorzu działa obecnie 40 punktów poboru wymazów finansowanych przez NFZ, czyli bezpłatnych dla pacjentów. Z powodu wzrastającej liczby zakażeń w województwie pomorskim i zwiększającej się stale liczbie osób kierowanych na wykonanie testu lista i informacje dotyczące zasad wykonywania testów są stale aktualizowane. Powstają nowe punkty, a niektóre zamykają się. 

 

Punkty pobrań COVID 19 pomorskie stan na 10 listopada 2020 roku

 

Przypominamy, że od 21 października 2020 roku, w podziemiach Muzeum II Wojny Światowej działa (jako ósmy) bezpłatny punkt testowania na COVID-19 w Gdańsku. To punkt działających w formule drive-thru, na pobranie próbki pacjent przyjeżdża samochodem i z niego nie wysiada.

Na początku listopada otworzyły się dwa nowe punkty w szpitalach spółki Copernicus przy ulicy Jana Pawła II (w okolicach SOR szpitala im. św. Wojciecha na Zaspie) i przy ulicy Powstańców Warszawskich (dawny szpital Kolejowy), zmieniony został też harmonogram pracy niektórych. 

 

Samorządy wspólnie walczą z pandemią. Szpital tymczasowy, izolatoria, pieniądze na środki ochronne 

 


Jak wyglądają badania?

Przed pobraniem próbki pacjenci identyfikowani są na podstawie dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Wymaz pobierany jest standardowo z nosogardzieli i za pośrednictwem kuriera przekazywany do WSSE w Gdańsku. Badania molekularne wykonywane są metodą RT-PCR. Pacjent wraca do domu, a o wynikach informowany jest telefonicznie przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku.

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej