• Start
  • Wiadomości
  • 350 km na jednym ładowaniu - chiński elektryczny autobus na testach w Gdańsku

350 km na jednym ładowaniu - kolejny elektryczny autobus na testach w Gdańsku

Przez najbliższe dwa tygodnie Gdańsk będzie testował zeroemisyjny autobus elektryczny Yutong E12. - Śledzimy trendy na rynku elektromobilności. Testujemy kolejne pojazdy. Prace nad nowymi technologiami, rozwiązaniami bardzo szybko postępują. A my chcemy naszą zeroemisyjną flotę budować w oparciu o jak najbardziej optymalne dla naszych potrzeb e-autobusy miejskie - mówi prezes GAiT Maciej Lisicki.
28.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Autobus Yutong E12 w zajezdni GAiT przy ul. Wita Stwosza
Fot. GAiT

Autobus Yutong E12 to autobus miejski o długości 12 metrów, w konfiguracji drzwi 2-2-2. Dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jak deklaruje producent, pojazd jest w stanie pokonać dystans 350 km na jednym cyklu ładowania.

Testy elektrycznego autobusu Yutong E12 rozpoczną się w czwartek, 29 kwietnia i potrwają do 12 maja. Przez najbliższe 14 dni autobus będzie obsługiwał gdańskie linie. W dniach 29 i 30 kwietnia kursował będzie na trasie Wrzeszcz PKP - Zaspa Szpital (linia 124). Potem pojawi się także na innych liniach.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
bok autobusu z naklejanymi literami z angielskim napisem +350 km range one charge
350 km na jednym ładunku - głosi napis reklamowy na karoserii bocznej testowanego autobusu
Fot. GAiT

- Atrakcyjny i bezemisyjny transport publiczny to bezdyskusyjnie ważny element wysokiej jakości życia w mieście. Dlatego od wielu lat naszą flotę budujemy w oparciu o nowoczesne i ekologiczne autobusy, w tym od kilku lat - o najbardziej restrykcyjnej normie emisji spalin Euro VI. Śledzimy także trendy na rynku elektromobilności, testujemy pojazdy elektryczne. Pierwszy autobus elektryczny testowaliśmy w 2012 roku, rok później kolejny- przypomina Maciej Lisicki, prezes GAiT. - W ubiegłym roku w ramach testów gdańskie linie obsługiwał elektryczny Mercedes eCitaro. Chcemy poznać specyfikę pojazdów elektrycznych dostępnych na rynku. Ponadto prace nad nowymi technologiami, rozwiązaniami w zakresie elektromobilności bardzo szybko postępują. A my chcemy naszą zeroemisyjną flotę budować w oparciu o jak najbardziej optymalne dla naszych potrzeb e-autobusy miejskie.

autobus z boku, srebrna karoseria
Elektryczny autobus testowy będzie jeździł po gdańskich ulicach przez dwa tygodnie, od 29 kwietnia począwszy
Fot. GAiT

W jesiennej edycji naboru programu "Zielony Transport Publiczny" organizowanego przez NFOŚiGW, będziemy aplikować o dofinansowanie zakupu 45 autobusów elektrycznych - standardowych i przegubowych. W maju natomiast zostanie ogłoszony przetarg na zakup trzech elektrycznych minibusów do obsługi komunikacyjnej obszarów Starego i Głównego Miasta. Będziemy sukcesywnie wprowadzać do naszej floty pojazdy zeroemisyjne - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Wnętrze autobusu elektrycznego Yutong E12
Fot. GAiT
wnętrze autobusu, strefa wejściowa
Fot. GAiT

oprac. IB

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Uczniowie w technicznym maratonie