• Start
  • Wiadomości
  • Kolejni artyści rozpoczną działania w Gdańskich Otwartych Pracowniach

Kolejni artyści rozpoczną działania w Gdańskich Otwartych Pracowniach

Powstaną 3 kolejne Gdańskie Otwarte Pracownie - dwie z nich staną się miejscami prób, koncertów i lekcji gry na gitarze, a w trzeciej gdańska artystka zajmie się między innymi pisaniem ikon, w planach ma również stworzenie ciemni fotograficznej. Działania w ramach projektu prowadzone będą w Nowym Porcie i we Wrzeszczu.
13.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widać dłonie trzymające srebrną tace, na której leżą klucze do otwartych pracowni, mają przypięte breloczki w kształcie domków, breloczki przewiązane są do kluczy czerwona wstążka. Obok leżą ulotki, które mają kształt i przedstawiają paletę malarska
W ramach kolejnej edycji programu Gdańskie Otwarte Pracownie, kierowanego do lokalnych artystek i artystów, powstaną kolejne trzy takie miejsca w Nowym Porcie i we Wrzeszczu
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W tej edycji Gdańskich Otwartych Pracowni - programu skierowanego do lokalnych artystek i artystów, którzy z jednej strony zyskują przestrzeń dla swoich twórczych działań, a jednocześnie tworzą miejsce spotkań z kulturą i sztuką dla mieszkańców - do wyboru artystów początkowo były 4 lokalizacje. Ostatecznie jedna z nich, znajdująca się przy ulicy Glinki 3, zarządzeniem prezydent Gdańska z dnia 10 sierpnia 2020 roku została wycofana z wynajmu z powodu braku zgłoszeń.

Artyści wybierali więc pośród 3 pracowni - znajdujących się przy ulicy Do Studzienki 31, ulicy Na Zaspę 19 i ulicy Na Zaspę 34 D (2 lokale z 3 udostępnionych zostały wynajęte w programie ponownie). Spośród 14 wniosków, które spełniły wymogi formalne, komisja wyłoniła artystów, którzy będą tworzyć w nowych pracowniach.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Koncerty i lekcje gry na gitarze

Lokal przy ul. Do Studzienki 31 o pow. 48,41 m2 trafi do Marcina Kozioła. Artysta w swojej pracowni zamierza rozwijać działalność kulturalną Trójmiasta poprzez organizację wielu wydarzeń z gitarą w roli głównej, artysta planuje prowadzenie kameralnych, akustycznych koncertów oraz spotkań z kompozytorami, jak również wykładów i lekcji gry na gitarze.

W 2019 roku artysta uzyskał tytuł naukowy doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Muzyk prowadzi działalność koncertową jako solista i kameralista, organizuje autorskie projekty. Występował w Polsce i za granicą, w tym m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Marcin Kozioł jest laureatem licznych nagród kulturalnych i stypendium. Artysta ma także na swoim koncie kilka nagrań płytowych m.in. monograficzną płytę solową i kameralną z muzyką gitarową polskiego kompozytora Piotra Mossa oraz płytę z bałkańską muzyką kameralną zadedykowaną pokojowi na świecie.

Pracownia produkcji muzycznej

Lokal przy ul. Na Zaspę 19 o pow. 12,75 m2 zagospodaruje Piotr Kaliński. Artysta planuje prowadzić tam pracownię produkcji muzycznej o niekomercyjnym, artystycznym charakterze. Pracownia ma być także miejscem dostępnym dla mieszkańców Gdańska, a planowane tam są bezpłatne szkolenia, mentoring i praktyka z produkcji muzycznej, aranżacji i kompozycji

Artysta jest muzykiem i producentem. Wydał 6 albumów pod szyldami Hatti Vatti, Nanook of the North, które cieszyły się uznaniem krytyki oraz publiczności. Koncertował i występował w całej Europie oraz w USA i Grenlandii, a także trzykrotnie uczestniczył w tournée po Korei i Japonii.

Kilkukrotnie twórczość Piotra Kalińskiego była zgłaszana do „Paszportów Polityki”, a obecnie jest on stypendystą w ramach projektu „Kultura w sieci” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzyka nowego właściciela Otwartej Pracowni była wielokrotnie wykorzystywana w filmach i serialach reżyserowanych przez m. in. Agnieszkę Holland i Jana Komasę.

Pisanie ikon i fotograficzna ciemnia

Lokal przy ul. Na Zaspę 34 D o pow. 19,77 m2 zaaranżuje Zuzanna Żak. Artystka w lokalu planuje zająć się pisaniem ikon oraz podejmie próbę zorganizowania ciemni fotograficznej. Zamierza również prowadzić edukację kulturalną adresowaną do różnych grup odbiorców.

Artystka w 2016 roku ukończyła studia licencjackie na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich na Wydziale Rzeźby i intermediów.

W 2014 roku rozpoczęła naukę pisania ikon. Od tamtej pory regularnie bierze udział w spotkaniach, kursach, plenerach oraz wystawach poświęconych ikonografii. Drugą dziedziną sztuki którą się zajmuje jest fotografia, a w szczególności fotografia analogowa.

Od 2011 roku organizuje i prowadzi warsztaty animacyjno-kulturalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W ramach działalności fundacji RC oraz Twoja Rola organizuje wydarzenia artystyczne w Domu Sąsiedzkim w Pałacu we Wrzeszczu i koordynuje projekt „Ogród - Nasz Dom”.

 

Na zdjęciu znajduje się budynek, pod którym stoi dużo osób ubranych w jesienne kurtki, zgromadzone osoby podzielone są na kilka grup. Rozmawiają ze sobą. Widać też, że jest przeprowadzany wywiad przed kamera. Przed wejściem do budynku stoi rollup reklamowy Gdańska
Ideą programu jest z jednej strony zapewnienie miejsca do pracy twórczej artystom, z drugiej - stworzenie miejsc kulturotwórczych w dzielnicach Gdańska, otwartych dla mieszkańców
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Koordynatorami programu Gdańskie Otwarte Pracownie są Gdańskie Nieruchomości oraz Biuro Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Najemców wybiera Prezydent Gdańska kierując się opinią sześcioosobowej komisji, w skład której wchodzą przedstawiciele Biura Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku, przedstawiciele Gdańskich Nieruchomości, przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz przedstawiciel Akademii Muzycznej.

Program Gdańskie Otwarte Pracownie realizuje założenia Programu Operacyjnego Kultura i Czas Wolny funkcjonującego w ramach Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus. Działania przewidziane w programie operacyjnym mają na celu zwiększenie udziału mieszkańców w kulturze oraz zaangażowanie ich we współtworzenie kultury w Gdańsku.

Łącznie w ramach programu uruchomionego w 2017 roku wynajęto trzynaście lokali w różnych dzielnicach miasta. Do tej pory otwarte pracownie pojawiły się już w Nowym Porcie, Wrzeszczu Górnym, Biskupiej Górce, na Oruni, Stogach czy Przeróbce.

Więcej informacji o programie Gdańskie Otwarte Pracownie można znaleźć na stronie Biura Prezydenta ds. Kultury.

 

Oprac. AO

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Pomoc na czterech łapach. Pokazy psów ratowniczych