Wiosenne narodziny w zoo. Powiększyło się stado wielbłądów dwugarbnych

Kolejny przychówek w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Na świat przyszła samiczka wielbłąda dwugarbnego. Jego matka ma 17 lat, a ojciec jest młodszy o 12 lat. Na wolności gatunek ten żyje na terenach pustynnych w Azji Środkowej. Ciąża wielbłąda trwa od 12 do 14 miesięcy. Rodzi się zwykle jedno młode, które pije mleko matki przez cały rok.
21.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wielbłąd leżący na ziemi, obok mały wielbłąd
Mały wielbłąd będzie korzystał z mleka matki przez około rok
mat. Gdański Ogród Zoologiczny

Ile wielbłądów żyje w gdańskim zoo?

Narodzinami zwierzęcia zoo pochwaliło się w mediach społecznościowych. 

Internauci wybrali imię dla małej baktrianki z gdańskiego zoo. Jak brzmi?

- W sobotę nasza samica wielbłąda dwugarbnego Warszawka urodziła piękną, młodą baktriankę (nazwa łac. Camelus bactrianus, ang. Baktrian camel - przyp. red.). Samiczka przebywa pod czujnym okiem mamy. To jej pierwsze dni, ale już widać, że jest silna i dobrze się rozwija - podał Gdański Ogród Zoologiczny

Stado wielbłądów dwugarbnych w Gdańsku, włącznie z maleństwem, które przyszło na świat 18 marca, liczy cztery sztuki. To samica z Warszawy, która ma 17 lat i przebywa w oliwskim zwierzyńcu od 2008 r., 5-letni samiec z Francji Elvis mieszkający w zoo od 2018 r. (to rodzice maleńkiej wielbłądzicy). Jest jeszcze samica z Krakowa
 
Wielbłąd dwugarbny obok którego leży na piachu mały wielbłąd
Ostatni przychówek baktrianów w Gdańsku miał miejsce 10 miesięcy temu
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
Miejskie zoo ma też sześć wielbłądów jednogarbnych (dromaderów). To 30-letnia samica z Egiptu, 5-letnia samica urodzona w Gdańsku, dwa samce w wieku 9 i 15 lat oraz dwie samice urodzone w oliwskiej placówce 10 miesięcy temu. 
 
 
Ile litrów na raz może wypić wielbłąd?
Wielbłąd dwugarbny żyje w Azji Środkowej na stepach, półpustyniach, pustyniach i terenach górzystych. 
Prowadzi dzienny tryb życia. Nocą śpi pod gołym niebem, a w ciągu dnia poszukuje jedzenia. Wielbłąd ma niezwykłą zdolność przetrwania długiego okresu bez wody. Kiedy pije, może wypić jednorazowo nawet do 120 litrów wody.

Jakie jest menu wielbłąda?

Wielbłąd jest roślinożerny. Dziko żyjące osobniki zjadają m.in. tamaryszek, dziki czosnek i halofity. W garbach gromadzone są zapasy substancji odżywczych w postaci tłuszczu, który może zostać powtórnie przekształcony w energię i wodę metaboliczną, niezbędną do życia w trudnych warunkach pustynnych.
Ciąża wielbłąda trwa od 12 do 14 miesięcy. Rodzi się zwykle jedno młode, które pije mleko matki przez cały rok. Długość życia wynosi od 30 do 50 lat.

Co to jest inochod?

Aby utrzymać wilgoć w ciele, wielbłąd niewiele się poci, a także ma bardzo skoncentrowany mocz. Dobrze znosi duże wahania temperatury. 

Gdańskie zoo. Na świat przyszła samica wielbłąda dwugarbnego - można ją już zobaczyć

Specyficzny sposób poruszania się wielbłąda nazywany jest inochodem – nogi z jednej strony ciała przemieszczają się jednocześnie.

 

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy