Narodowe Muzeum Morskie otwiera się dla zwiedzających w sobotę, 13 lutego. Udostępniona dla publiczności zostanie siedziba główna muzeum - Spichlerze na Ołowiance, a także Ośrodek Kultury Morskiej na przeciwległym brzegu Motławy (ale sama wystawa interaktywna „Ludzie - Statki - Porty” zostanie otwarta w późniejszym terminie) i oddziały zamiejscowe: Muzeum Rybołówstwa w Helu, Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie oraz Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. Jedynie oddziały: Żuraw i statek - muzeum „Sołdek” pozostaną zamknięte, ze względu na prowadzone prace remontowe. Tradycyjnie także „Dar Pomorza” w Gdyni będzie otwarty dopiero po zakończeniu przerwy zimowej.
Małgorzata Bochenek z Narodowego Muzeum Morskiego nie ukrywa, że pandemiczny okres był jednym z najtrudniejszych w historii instytucji. Pracownikom muzealnych placówek doskwierała niemożność udostępniania wystaw zwiedzającym, sytuacji nie ułatwiał też fakt, że kuratorzy - zmuszeni odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość wernisaże i wydarzenia - nie mogli niczego zaplanować. Instytucje testowały co prawda, przenoszenie działalności wystawienniczej czy edukacyjnej - jak w przypadku NMM, do sieci, ale często pozbawione były odpowiedniego zaplecza technicznego czy środków finansowych pozwalających na przygotowanie pełnowartościowych, ciekawych dla odbiorcy materiałów.
Tym większa jest radość muzealników, że wraz z nadejściem lutego doszło do poluzowania ograniczeń. Gdańska instytucja uczci ten długo wyczekiwany powrót niespodzianką dla swoich gości.
- W dniu otwarcia pierwszych dziesięcioro gości, którzy odwiedzą naszą główną wystawę w Spichlerzach na Ołowiance, otrzyma powitalny prezent: ekskluzywnie wydaną publikację „Zaślubiny - i co dalej?”, prezentującą w bogaty, wielowątkowy sposób tło historyczne i różnorodność spojrzeń na powrót Polski nad Bałtyk w lutym 1920 roku - zachęca Małgorzata Bochenek. Jak tłumaczy, dobór prezentu jest nieprzypadkowy: - Książka towarzyszy wystawie czasowej „Puck 10 lutego 1920 oczami świadków”, którą ponownie będzie można zwiedzić w Spichlerzach. Publikacje trafią do rąk naszych gości zapakowane w ekologiczne bawełniane torby z nadrukiem promującym z kolei drugą, najnowszą wystawę czasową NMM: „Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”. To ekspozycja utrzymana w zaskakującej, opartej na grze ciemności i świateł scenografii, prezentująca niezwykłe obiekty wydobyte z wraków statków spoczywających na dnie Bałtyku.
Wspomnianą najnowszą wystawę, a także pozostałe ekspozycje w innych oddziałach, można będzie oglądać od 13 lutego z zachowaniem środków bezpieczeństwa, wynikających z obostrzeń sanitarnych. Podobnie jak w innych działających za zgodą ministerstwa zdrowia miejscach, zwiedzający są zobowiązani do zachowania dystansu, noszenia maseczek zakrywających usta i nos, a także do dezynfekcji rąk i bezdotykowego pomiaru temperatury przy wejściu. Dodatkowo Ośrodek Kultury Morskiej został wyposażony w system jonizacji, który, oczyszczając powietrze z drobnoustrojów, minimalizuje ryzyko zakażenia.
Również Hevelianum (ul. Gradowa 6) ponownie otworzyło swoje drzwi dla odwiedzających - od wtorku, 2 lutego, wszystkie wystawy oraz przestrzenie warsztatowe zwiedzimy zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Oznacza to, że zostały zmniejszone limity osób jednocześnie przebywających na wystawach i w przestrzeniach warsztatowych, a wejście na wystawy odbywa się o pełnych godzinach. Zwiedzających obowiązuje ponadto zasłanianie nosa i ust, a we wszystkich obiektach zainstalowano podajniki z płynem dezynfekującym. Włączona została też sprzedaż biletów przez internet: bilety.hevelianum.pl.
- O bezpieczeństwo w Hevelianum dba także nanotechnologia. Powierzchnie często dotykane przez gości i obsługę - takie, jak poręcze, klamki, ekrany dotykowe czy interaktywne eksponaty - zostały pokryte powłoką, która usuwa wirusy, bakterie i grzyby - wyjaśnia Katarzyna Mejna z Hevelianum.
Do dyspozycji odwiedzających są wszystkie trwające wystawy Hevelianum: „Dookoła Świata”, „Łamigłówka”, „Z Energią!”, „Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk”, „Hevelianum bez Barier” oraz „Zabawy z Historią”. Otwarte są codziennie z wyjątkiem poniedziałków: od wtorku do piątku w godzinach 8:00-16:00, oraz w soboty i niedziele, w godzinach 10:00-18:00.
- Wracają także warsztaty na Kreatywnym Placu Zabaw dla najmłodszych w soboty i niedziele o godzinie 11:00 i 14:00, oraz zwiedzanie Laboratorium Ruchu z edukatorem w soboty o godzinie 13:00. Szkoły wciąż mogą skorzystać z oferty zajęć online i wyjazdowych - wymienia Katarzyna Mejna.
Galeria Sztuki „Nowy Warzywniak”, która działa w Oliwskim Ratuszu Kultury (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25), jest już otwarta, jednak nowe wystawy są dopiero w przygotowaniu. Do czwartku, 4 lutego, można jeszcze oglądać prace Agnieszki Pazdykiewicz. Wystawa „Obecność” przekrojowo pokazuje serię czarno-białych fotografii - portrety dziewczynek wykonanych w przestrzeni domowej, studiu fotograficznym oraz w plenerze. Zdjęcia ukazują trudne dziecięce emocje - smutek, żal, przygnębienie - które często są przez dorosłych bagatelizowane i marginalizowane, i podkreślają „obecność” dziecięcych uczuć, do których mały człowiek ma niezbywalne prawo.
Obowiązują środki bezpieczeństwa - zachowanie dystansu społecznego, zasłanianie nosa i ust, oraz dezynfekcja rąk. Galeria jest otwarta w godzinach 10:00-18:00. Wstęp wolny.
Otwarta jest również wrzeszczańska Kolonia Artystów (aleja Grunwaldzka 51), której działalność koncentruje się wokół sztuki artystów niszowych. Od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00-20:00, oraz w soboty w godzinach 16:00-22:00, w przestrzeniach galerii można oglądać wystawę „Sonic Tree” autorstwa Daniela Maszkiewicza.
Natomiast w ramach projektu „Wieszajmy artystów każdego dnia” zobaczymy tam pracę malarską Daniela Cybulskiego - nagradzanego artysty związanego z gdańską Akademią Sztuk Pięknych, uczestnika wielu wystaw w kraju i zagranicą (swoje prace wystawiał między innymi w Galerii Arsenał w Poznaniu, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Fundacji Stefana Gierowskiego w Warszawie, Pałacu Sztuki w Krakowie, Galerii Elektrownia w Radomiu, HDLU w Zagrzebiu oraz w Pałacu Sztuki we Lwowie). Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Galerii Sztuki w Legnicy, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz kolekcji Fundacji Hestii.
Wstęp wolny, wszystkie działania odbywają w ścisłym reżimie sanitarnym. Część kawiarniana działa jedynie na wynos.