Kolejne Gdańskie Otwarte Pracownie powstaną na Oruni

Zakończył się kolejny nabór do programu Gdańskich Otwartych Pracowni. Przyznane zostały dwa lokale, które pełnić będą rolę pracowni artystycznych, a jednocześnie mają być miejscami integracji i rozwoju kulturalnego dla lokalnych społeczności. Twórcze działania już wkrótce ruszą przy ulicy Nowiny 78 i ulicy Podmiejskiej 18.
04.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grafika informacyjna
Gdańscy artyści i mieszkańcy zyskają kolejne dwie Otwarte Pracownie - na Oruni. Będą miejscem życia kulturalnego i pracy twórczej
mat. UMG

Dyplomy trafiły do 66 artystów. To gdańscy stypendyści w dziedzinie kultury

Gdańskie Otwarte Pracownie (GOP) to program miasta zakładający wynajem na preferencyjnych warunkach miejsca do prowadzenia pracy twórczej, którego beneficjentami są lokalni artyści. Pracownie tworzyć mogą zarówno ci profesjonalni – absolwenci uczelni artystycznych lub członkowie organizacji twórczych, jak również ci, którzy sztuką zajmują się nieprofesjonalnie.

Ul. Nowiny 78

Lokal o powierzchni 22,60 m² przy ul. Nowiny 78 zaaranżuje Agnieszka Lewandowska, absolwentka ASP w dziedzinie sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki.

Artystka planuje prowadzenie ogólnodostępnych i bezpłatnych warsztatów plastycznych, spotkań z artystami, organizację dyskusji, wydarzeń muzycznych, wykładów i projekcji filmowych. Będzie tam można m.in. wziąć udział we wspólnym malowaniu wielkoformatowym, warsztatach z tworzenia i oprawiania notesów oraz tworzeniu domowych ozdób z materiałów dostępnych w przyrodzie. Pośród pomysłów znalazły się także plenerowe działania artystyczne w okolicy pracowni, które będą związane z tematem wody w nawiązaniu do znajdującego się nieopodal kanału Raduni. W Otwartej pracowni nie zabraknie także wystaw prac lokalnych artystów i dyskusji o sztuce.

Ul. Podmiejska 18 - Instytut Sztuk Wizualnych

Trzy pomieszczenia lokalu o powierzchni 41,71 m² przy  ul. Podmiejskiej 18 zaaranżuje Arkadiusz Kozłowski, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Miejsce, które przyjmie nazwę Instytut Sztuk Wizualnych, ma na celu przyciągnięcie mieszkańców Gdańska i okolic oraz zainteresowanie ich różnorodną sztuką. Pracownia artystyczna ma być przestrzenią unikalnych doświadczeń związanych z procesem twórczym, oraz przestrzenią umożliwiającą lokalnym artystom prezentację swojego dorobku.

W Instytucie Sztuk Wizualnych będą prowadzone zajęcia artystyczne sprzyjające twórczemu rozwojowi, integracji społecznej i poszerzaniu horyzontów z takich dziedzin sztuki, jak rysunek odręczny, architektoniczny, malarstwo olejne, akwarelowe i rzeźba z gliny. Planowane są także warsztaty dla różnych grup wiekowych.

Umowy najmu z ofertami wyłonionymi w programie zawierane są na czas oznaczony do 5 lat.

O projekcie

Ideą trwającego już 6 lat programu jest udostępnianie gdańskim twórcom lokali na preferencyjnych warunkach, w których nie tylko będą mogli pracować, ale również prezentować widzom tworzoną przez siebie sztukę. 

Oprac. AO

Punkty handlowe dla artystów plastyków – wyniki naboru 2024

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku