9-letnia Edyta posadziła trukawkę, lawendę i koperek, 7-letnia Pola zasadziła miętę. Niektóre dzieciaki twierdziły, że posadziły sadzonki z każdego rodzaju, były i takie, co nie pamiętały już nazwy. Każdy jednak chętnie dotykał i... wąchał. Bo zapach unosił się intensywny i wspaniały.
- Tu jest bazylia, a tam rośnie szałwia! Tu jest ziele oliwne, a tutaj groszek - wyliczali jednym tchem 7-letni Bartek i 7-letni Michał. Wspierały ich inne dzieci. Po zakończonej pracy sprawdzaliśmy bowiem, ile zapamiętali z tej ekologicznej, nietypowej lekcji.
We wtorek, 26 czerwca, po godz. 12.00 przy ul. U Furty pojawiła się grupa 30 dzieci, spędzających półkolonie w Pałacu Młodzieży. To one stworzyły drugą, w ostatnich dniach, miejską farmę w Gdańsku.
Inicjatorem tej akcji był Leszek Pochroń-Frankowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście, który zaprosił do współpracy Gdański Zarząd Dróg i Zieleni oraz Pałac Młodzieży.
Pochroń-Frankowski przyznaje, że po raz pierwszy zetknął się z podobną inicjatywą w stolicy.
- Wiceprezydent Warszawy zasadził warzywa w jednym z głównych miejsc miasta. Zapytałem go na Facebooku skąd wziął się ten pomysł i czemu ma służyć. Powiedział, że to w celach edukacyjnych, dla warszawiaków. Poinformowałem o tej idei przedstawicieli Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Okazało się, że jest on zbieżny z projektem już realizowanym w Gdańsku, polegającym na sadzeniu w drewnianych skrzyniach różnego rodzaju ziół. Stąd ta inicjatywa - tłumaczy.
Lokalizację, a więc trawnik przy ul. U Furty, wskazali mieszkańcy dzielnicy.
- Znajduje się on przy głównym ciągu komunikacyjnym, gdzie farmę będą mogli zobaczyć zarówno gdańszczanie z innych dzielnic, jak i goście naszego miasta. Mieszkańcy zapowiedzieli, że będą czuwać nad tymi roślinami, choć na pewno w dużej mierze dbać o to będą pracownicy GZDiZ - nie ukrywa przewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście.
Przewodniczący zaprosił do współpracy przy tym projekcie Pałac Młodzieży, gdzie organizowane są półkolonie dla dzieci.
- Pałac wspomógł nas obecnością właśnie trzydziestru dzieci. Dzięki temu mamy między innymi efekt edukacyjny: od najmłodszych lat troszczymy się o to, aby mieszkańcy Gdańska uczyli się dbać o swoje miasto, o zieleń, brali udział w sadzeniu, a przy okazji dowiedzieli się o ziołach, używanych na przykład w kuchni - podkreśla.
Na wtorkową akcję przygotowano trzy zestawy roślin: kulinarny, leczniczy oraz do aromaterapii.
- Nie trzeba było nikogo prosić o dołączenie do pracy. Dzieci wręcz "wyrywały" sobie rośliny, oczywiście w tym pozytywnym znaczeniu. I to jest najpiękniejsze. Mamy bazylię, lubczyk, miętę, tymianek, szałwię, a także truskawkę i poziomkę. W tej akcji chodzi między innymi o to, by dzieciaki w trakcie sadzenia zwróciły uwagę, że te rośliny pięknie pachną. I ten efekt osiągnęliśmy, bo one współodczuwają z przyrodą, widzą co się dzieje i dlaczego to robią. Zachęcamy je, by sadziły rośliny także w domu, na przykład na balkonie czy tarasie, i by zachęciły do tego także swoich rodziców - tłumaczy Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Utrzymania Zieleni w GZDiZ.
Przy ul. U Furty pojawiło się w sumie osiem donic wypełnionych ziołami.
- Pałac Młodzieży zawsze chętnie uczestniczy w takich akcjach, ale dzieci nas dzisiaj zaskoczyły tym, że tak chętnie zabrały się do sadzenia. One wiedziały, że przyjdziemy tu sadzić kwiaty dla Gdańska. Nie wiedziały jednak, że będą to kwiaty lecznicze, zioła, a także gdzie i jak to będzie wyglądało. Robiły to z wielką troską o roślinki, wąchały, dotykały, oglądały. Myślę, że była to dla nich duża frajda - ocenia Katarzyna Kędzioł, nauczycielka z Pałacu Młodzieży w Gdańsku, opiekująca się grupą małych "ogrodników".
Na skrzyniach pojawią się wkrótce informacje o tym, co w nich rośnie. Będzie więc można łatwo rozpoznać poszczególne sadzonki.
21 czerwca na Głównym Mieście, przy Skwerze Za Murami, powstał pierwszy w Gdańsku Miejski Zielnik. Na żwirowej nawierzchni ustawiono 19 donic i zasadzono w nich rośliny zielne. Poza tym przy ul. Ogarnej zamontowano cztery platformy z miejscami do siedzenia i donicami z roślinnością.
Projekt ożywienia tych przestrzeni został zrealizowany we współpracy Fundacji Gdańskiej, Gminy Miasta Gdańsk, INTEL Technology Poland, Inicjatywy Miasto, Pracowni Podgórczyk /Pobereżny, Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku oraz Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.