Nowa atrakcja w Jarze Wilanowskim. Czerwony skatepark, dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

Będzie ogromny. Jego wymiary to 19,5 m x 24 m, a wykonywany jest w technologii ręcznego zacieranego betonu. Jego budowa potrwa do końca wakacji, zatem skorzystać będzie można z niego już w nowym roku szkolnym. To zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego.
30.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu widać powstający tor i zaokrąglenia skejtparku w kolorze ciemnoczerwonym, w tle po prawej żółta koparka i stojący robotnicy, dalej w tle wysokie zielone drzewa
Ogromny, czerwony skatepark powstaje w Jarze Wilanowskim
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Będzie “bowl, flat i street”

Skateparki cieszą się sporą popularnością w Gdańsku. Mieszkańcy chętnie zgłaszają ich budowę w ramach Budżetu Obywatelskiego, i co ważne, znajdują duże poparcie takich pomysłów wśród gdańszczan. Tak było m.in. z obiektem, który powstaje na Chełmie, w Jarze Wilanowskim.

W ramach inwestycji powstaje skatepark o wymiarach 19,5 m x 24 m, w tym niecka typu „bowl” oraz powierzchnie płaskie, czyli tzw. Flat, oraz część „street” z pozostałymi przeszkodami. Obiekt zostanie oświetlony, dzięki czemu będzie można z niego bezpiecznie korzystać także po zapadnięciu zmroku. Zbudowano już sieć kanalizacji deszczowej, której rolą będzie odwodnienie wspomnianej niecki. W ramach prac zamontowane zostaną też kosze na śmieci i wykonane nowe nasadzenia.

Umowę podpisano z firmą Skate Care Plus sp. z o.o. Koszt prac wyniesie dokładnie 1 564 062,50 zł. Te powinny zakończyć się w sierpniu br.

na zdjęciu duży fragment powstającego toru skejtparku w kolorze ciemnoczerwonym
Budowa skateparku zakończy się w sierpniu br. To zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Co dzieje się na placu budowy?

Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację tej inwestycji, wszystkie krzywizny w “bowlu” zostały już zabetonowane.

Wielki Rodzinny Festyn na Oruni po raz 24

- Mieszanka betonowa, barwiona w masie na kolor czerwony, uzbrojona została siatką prętów. Była układana w specjalnie przygotowanych szalunkach, które zapewniają odpowiednie, dokładne ukształtowanie przeszkód. Beton po ułożeniu był zacierany ręcznie z pełną dbałością o estetykę wykonania i detale - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. 

na zdjęciu widać powstający tor i zaokrąglenia skejtparku w kolorze ciemnoczerwonym, w skejtparku ustawiono prowizoryczne drewniane schodki służące robotnikom do wchodzenia do wnętrza skejtaprku, w tle stojący robotnicy, dalej w tle wysokie zielone drzewa
Wymiary tego skateparku to 19,5 m x 24 m. Wykonywany jest w technologii ręcznego zacieranego betonu
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Popularna przestrzeń do rekreacji

Jar Wilanowska jest popularnym miejscem spędzania wolnego czasu wśród mieszkańców okolicznych dzielnic. Chętnie przychodzą tu zarówno młode mamy z dziecięcymi wózkami, jak i osoby starsze, niepełnosprawni czy rodziny ze starszymi dziećmi.

W ostatnich latach Miasto zrealizowało w tym miejscu sporo inwestycji, które sprawiły, że stało się tak atrakcyjne. Dla przykładu: w ramach projektu "Zagospodarowanie zespołu parkowo - rekreacyjnego Jar Wilanowska" pojawiły się tu kwietne łąki i nowe trawniki. Zbudowano ścieżki, po których można wygodnie spacerować i pobiegać, a także zainstalowano dodatkowe oświetlenie i monitoring, by było bezpieczniej. Na terenie jaru powstał skwer ze stawkiem, miejsce do ćwiczeń Tai Chi, place zabaw (w tym plac sprawnościowy i linowy), place sąsiedzkie, na których można spędzić czas ze znajomymi np. przy grillu. Jest też mała architektura, a więc: deszczochrony, ławki i kosze na śmieci. Wybudowano też budki lęgowe, domki dla owadów i karmniki dla ptaków.

Suchanino. Nowy punkt widokowy niemal gotowy

Na terenie jaru, z budżetu Miasta, sfinansowano też siłownię plenerową i plac zabaw dla najmłodszych. Ze środków Budżetu Obywatelskiego powstało boisko wielofunkcyjne, a w ramach projektu "Ochrona wód Zatoki Gdańskiej", wybudowano zbiornik retencyjny, który zagospodarowano na potrzeby lokalnej społeczności.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna