• Start
  • Wiadomości
  • Osowa, Śródmieście. Weekend pod znakiem festynów i świąt ulic

Osowa, Śródmieście. Weekend pod znakiem festynów i świąt ulic: Gdyńskich Kosynierów, Biskupiej, Garncarskiej

Sobota i niedziela - zaczynamy bawić się na pożegnaniu lata w Osowie, by przenieść się do Śródmieścia, gdzie na gości czekają święta aż trzech ulic: Gdyńskich Kosynierów, Biskupiej i Garncarskiej. Sprawdźmy, co przygotowano w programach tych wydarzeń.
02.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zarezerwujcie ten weekend na dobrą dzielnicową zabawę w Gdańsku. Szykuje się aż pięć plenerowych imprez!
Zarezerwujmy ten weekend na dobrą dzielnicową zabawę w Gdańsku. Prawdziwy "wysyp" plenerowych imprez!
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Festyny w dzielnicach Olszynka i Brzeźno. Zobacz fotorelacje

IV Osowskie Pożegnanie Lata - sobota, 3 września

Osowianie lubią żegnać wakacyjny czas z przytupem, a dba o to zawsze Rada Dzielnicy. Podobnie będzie więc i w tym roku, tym bardziej, że Rada Dzielnicy Osowa działa na rzecz mieszkańców nieprzerwanie od 25 lat. Ten piękny jubileusz połączony będzie z dzielnicowym festynem, który zaplanowano w najbliższą sobotę.

Wydarzenie rozplanowano na terenie całego Parku Chirona - aby pomieścić wszystkie przygotowane atrakcje. Nie zabraknie gier i zabaw, malowania twarzy, sportowych rozgrywek i animacji. Będą też, po raz pierwszy, dmuchańce i specjalna scena.

W tym roku Park Chirona zostanie podzielony na cztery strefy tematyczne:
• Strefę gastronomiczną - w której znajdziecie zapiekanki, burgery, dania z grilla i napijecie się aromatycznej kawy
• Strefę sportowo-rozrywkową - tutaj będziecie mogli wziąć udział w zawodach sportowych, pośpiewać, potańczyć i... krzyczeć do woli. W tej strefie odbędzie się też wieczorny pokaz filmu „Wojna z dziadkiem”
• Pchli targ - gdzie będziecie mogli zakupić drobne rzeczy od swoich sąsiadów i wyposażyć się w rzeczy, o których zawsze marzyliście
• Strefę warsztatową i dmuchańce - gdzie będziecie mogli rozwijać swoje zainteresowania, pasje. W tym miejscu dowiecie się, jak robi się kolaże, graffiti czy eko kosmetyki.

Jak co roku, nie zabraknie także stoisk z darmową watą cukrową oraz popcornem, które będą dostępne przez cały czas trwania imprezy.

Festyn zaplanowano w godz. 13 - 22.

Piknik Zdrowia i Urody w Parku De Gaulle'a

2
Mat. Rada Dzielnicy Osowa

"Otwartych Kosynierów 2" - sobota, 3 września

Ul. Gdyńskich Kosynierów, jedna z najkrótszych ulic Gdańska, skrywa bogactwo inicjatyw społecznych i kulturalnych, a w zabytkowych kamienicach mieszkają niesamowite osoby. Warto tu zajrzeć w najbliższą sobotę, bo będzie się działo. Mieszkańcy wezmą udział w spacerze po ulicy i okolicy, bądź też w warsztatach, wspólnym gotowaniu i kolacji. Organizatorzy zapraszają też na koncert z potańcówką.

Co konkretnie zaplanowano?

  • 10.00-11.00 - galeria ESKAEM, ul. Gdyńskich Kosynierów 10. Joga z Magdaleną
  • 11.00-13.00 - NOMUS, ul. Stefana Jaracza 14. Poznajmy się! Śniadanie sąsiedzkie w NOMUS-ie
  • 13.00-14.30 - start przed dawnym sklepem Groszek. "Od piwnic aż po dachy" - spacer z Dominiką. Jak podkreślają organizatorzy, krótka ulica Gdyńskich Kosynierów jest niczym wehikuł czasu, gdyż łączy w sobie wiele najważniejszych momentów w dziejach Gdańska. Jej historia związana jest z m.in. działalnością dobroczynną, rozwojem miasta i rozbiórką nowożytnych fortyfikacji, tragedią II wojny światowej czy trudnymi latami PRL. Niemal każdy zakątek ulicy ma swoją opowieść.
  • 13.00-14.30 - punkt zbiórki ul. Gdyńskich Kosynierów 11. Warsztaty teatralne
  • 15.00-17.00 - ul. Gdyńskich Kosynierów. Zajęcia z sitodruku
  • 15.00-18.00 - ul. Gdyńskich Kosynierów. Porozmawiajmy o ulicy. Prototypowanie i konsultacje
  • 15.00-18.00 - ul. Gdyńskich Kosynierów. Warsztaty miksmediowe, czyli ozdabianie świec i mydełek, malowanie tuszami na ceramice, tworzenie biżuterii sutasz, robienie kwiatów z foamiranu, decoupage na szkle i scrabookingowe kartki okolicznościowe.
  • 15.00-18.00 - ul. Gdyńskich Kosynierów. Sąsiedzka tablica, czyli zostaw kontakt do siebie.
  • 15.00-18.00 - ul. Gdyńskich Kosynierów. Wspólne gotowanie z Michaliną i Martą, a po nim kolacja
  • 16.30-17.00 - CWIiI, ul. Gdyńskich Kosynierów 11. 10 lat Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek - zajrzyj do nich, przekonaj się, czym się zajmuje.
  • 18.00-19.00 - galeria ESKAEM, ul. Gdyńskich Kosynierów 10. Rzeczy sąsiedzkie - otwarcie wystawy
  • 19.00-21.30 - ul. Gdyńskich Kosynierów. Koncert zespołu DownTown Brass i potańcówka
1
Mat. Europejskie Centrum Solidarności

V Święto ulicy Biskupiej - niedziela, 4 września

To już pewna tradycja, że ulica Biskupia - znajdująca się na terenie rewitalizowanej Biskupiej Górki, zaprasza gdańszczan do siebie tuż po zakończeniu wakacji. W tym roku, podobnie zresztą jak i w poprzednich latach, przygotowano sporo atrakcji. Zajrzyjcie tam z całą rodziną, warto. Co będzie się działo?

Organizatorzy przygotowali m.in. grę miejską "Księga dr Wolfa ", w której chętni będą mieli okazję spotkać "zacnych mieszkańców Biskupiej Górki" i odnaleźć tajemniczy wolumin.
Zaplanowano również quiz z nagrodami poświęcony życiu i dokonaniom historycznym postaci z BG. Materiały do quizu uczestnicy otrzymają przed konkursem, a także w trakcie gry miejskiej.
Jak co roku będzie można skorzystać z przejażdżki AutoRetro.
Na klimatycznej ulicy Biskupiej odbędą się również koncerty, plenery malarskie, występy amatorskich grup: tanecznych, teatralnych i chóru orkiestry podwórkowej. Będzie też i punkt informacyjny, który dostarczy wszelkich wiadomości dotyczących planów rewitalizacyjnych BG.
Spotkanie zakończy wspólna biesiada przy skocznej muzyce.

Impreza zacznie się o godz. 14.00 i potrwa do godz. 18.00, na wysokości ul. Biskupiej 4.

3
Mat. Stowarzyszenie Waga

Święto Garncarskiej - Ulica do życia! - niedziela, 4 września

Nietypowe atrakcje przygotowano z okazji Święta ulicy Garncarskiej. 4 września będzie można zarówno eksplorować zakamarki jednej z najstarszych gdańskich ulic, jak i porozmawiać o przyszłości przestrzeni miejskiej.

Program:

  • 12.00-13.30 - Ulica do życia. Dlaczego potrzebujemy woonerfów? - dyskusja. Wezmą w niej udział: dr Anna Golędzinowska (architektka-urbanistka, Radna Miasta Gdańska), prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens (Architekt Miasta Gdańska), Łukasz Wingert (restaurator, właściciel sieci gastronomicznej SurfBurger)
  • 12.00-13.30 Zaprojektuj ulicę - warsztaty kolażu dla najmłodszych
  • 12.00-14.00 Ulep swój garnek - warsztaty na kole garncarskim dla dzieci i młodzieży.
  • 13.00-15.00 Rozsmakuj się w Garncarskiej - sąsiedzki brunch
  • 14.00-19.00 Stwórz mydełka naturalne - warsztaty
  • 14.00-19.00 The Very Polish Cut Outs grają remiksy big beatu
  • 14.00-18.00 Zwiedzanie gmachu "Rudego Kota"
  • 15.00-18.00 Wianki na zakończenie lata - warsztaty

Z okazji niedzielnego święta przygotowano też ciekawe wykłady i spacer:

  • 15.00-16.00 - Ulica niejedno ma imię. Kulturowe dzieje ulicy – wykład, który poprowadzi dr Monika Milewska z Zakładu Etnologii i Antropologii Kulturowej UG
    Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego/Instytut Archeologii i Etnologii UG: sala nr 30, ul. Bielańska 5
  • 17:00-18:00 - Różnorodność Kulturowa nad Bałtykiem w Średniowieczu - wykład Olgi Krukowskiej będzie dotyczył aspektu różnorodności kulturowej w wielowiekowych kontaktach mieszkańców wybrzeży Morza Bałtyckiego w okresie średniowiecza.
    Nadbałtyckie Centrum Kultury, Sala Mieszczańska, ul. Korzenna 33/35
  • 18:00-19:00 Szlakiem partnerów RadUNI Kultury - spacer
    RadUNIA Kultury to sieć partnerskiej współpracy zawarta pomiędzy instytucjami zlokalizowanymi wzdłuż kanału Raduni i skweru Heweliusza. Podczas spaceru będzie można poznać bliżej ich historię oraz zajrzeć do wnętrz m.in sieni Domu Opatów Pelplińskich. Start: przed Ratuszem Staromiejskim, prowadzenie: Iwona Berent (NCK)
4
Mat. Urząd Miejski w Gdańsku
  • Wystawy plenerowe:
    "Nie chałtura, lecz kultura, czyli kultura studencka na Uniwersytecie Gdańskim w latach 70. i 80." -
    Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego / ul. Garncarska
  • "Pionierki, badaczki, liderki. Kobiety gdańskiej nauki" - Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego & Muzeum Nauki Gdańskiej Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego & Muzeum Nauki Gdańskiej / przed kościołem św. Katarzyny w Gdańsku
  • "Piwnice i latryny. Opowieść o dawnych gdańskich domach okiem archeologa" - Instytut Archeologii i etnologii Uniwersytetu Gdańskiego / ul. Bielańska 5.

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę