• Start
  • Wiadomości
  • Kochasz teatr? Wstąp do Akademii Miniatury. Oferta zajęć dla różnych grup wiekowych

Kochasz teatr? Wstąp do Akademii Miniatury. Oferta zajęć dla różnych grup wiekowych

Rozpoczął się nabór do Akademii Miniatury 2021, w ramach której cykliczne warsztaty teatralne poprowadzą aktorzy związani z Teatrem Miniatura. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci i młodzieży, prowadzone będą w różnych grupach wiekowych. W programie lekcje aktorskie, stolarskie i z pisania recenzji. Zgłoszenia przyjmowane są do środy, 29 września. Akademia ruszy 4 października.
19.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Akademia Miniatury to projekt Teatru Miniatura, który pozwoli dzieciom i młodzieży poznać warsztat pracy aktora, zgłębić proces tworzenia scenografii i nabyć wiele innych umiejętności. Nz. prowadzący warsztaty [od góry od lewej]: Monika Tomczyk, Krystian Wieczyński, Wojciech Stachura, Wioleta Karpowicz oraz Marcin Kuzior i Sławomir Wymysłowski
Akademia Miniatury to projekt Teatru Miniatura, który pozwoli dzieciom i młodzieży poznać warsztat pracy aktora, zgłębić proces tworzenia scenografii i nabyć wiele innych umiejętności. Nz. prowadzący warsztaty [od góry od lewej]: Monika Tomczyk, Krystian Wieczyński, Wojciech Stachura, Wioleta Karpowicz oraz Marcin Kuzior i Sławomir Wymysłowski
mat. Miejskiego Teatru Miniatura

 

Akademia Miniatury to całoroczny projekt edukacji teatralnej dla dzieci i młodzieży w różnym wieku - od IV klasy szkoły podstawowej do wieku 15+. Pod przewodnictwem aktorów, pedagog teatru, teatrolożki i specjalistów rzemiosł teatralnych Teatru Miniatura zdobywać będzie można umiejętności aktorskie, ale także stolarskie i z pisania recenzji.

- Powstanie 6 grup, które poprowadzą aktorzy: Wioleta Karpowicz (IV-VI klasa), Wojciech Stachura (VII-VIII klasa), Krystian Wieczyński (15+), pedagog teatru Monika Tomczyk (I-III klasa), dramatopisarka i teatrolożka Sandra Szwarc (13+) oraz stolarze Sławomir Wymysłowski i Marcin Kuzior (11+) - wylicza Agnieszka Kochanowska, rzeczniczka prasowa Teatru Miniatura. - Poza tym, że każda grupa aktorska będzie miała swojego głównego instruktora, to zajęcia z nią poprowadzą także inni, żeby uczestnicy Akademii mogli poznać jak najwięcej różnych sposobów myślenia o teatrze i teatralnych technik.

Zajęcia będą się odbywały w poniedziałki w godzinach 16.30-18.00 (grupy I-III klasa oraz IV-VI klasa) i 18.30-20.30 (grupy VII-VIII klasa oraz 15+) oraz wtorki w godzinach 17.00-18.30 (grupa stolarska) i w godzinach 17.00-19.00 (grupa Ale dramat!, raz w miesiącu, reszta spotkań do ustalenia zależnie od prób). Całoroczna praca grup aktorskich zakończy się pokazami spektakli, przygotowanych przez uczestników.

Koszt udziału w zajęciach to 150 zł dla grup aktorskich lub 180 zł (wraz z materiałami) dla grupy stolarskiej. Maksymalna wielkość grupy: 14 osób w grupach aktorskich, 8 osób w grupie stolarskiej. Więcej informacji udziela i prowadzi rezerwację koordynator Akademii Miniatura Adam Gibki: tel. 885 780 204, mail: adam.gibki@teatrminiatura.pl.

 

Warsztaty i spotkania będą odbywać się w siedzibie Teatru Miniatura przy al. Grunwaldzkiej. Tworzyło tu wiele wybitnych postaci polskiego i pomorskiego środowiska artystycznego
Warsztaty i spotkania będą odbywać się w siedzibie Teatru Miniatura przy al. Grunwaldzkiej. Tworzyło tu wiele wybitnych postaci polskiego i pomorskiego środowiska artystycznego
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

To nie koniec edukacyjnych propozycji Teatru Miniatura, pozwalających w pełen emocji, kreatywny sposób zdobyć wiedzę i nowe umiejętności. Dla osób zainteresowanych pisaniem o teatrze organizowana jest druga edycja bezpłatnego programu Ale dramat!, który w kompleksowy sposób zapoznaje uczestników z teatrem pod kątem różnych aspektów tej dziedziny sztuki: aktorstwo, reżyseria, scenografia, dramaturgia, muzyka, ruch sceniczny.

- Są to nie tylko spotkania warsztatowe, ale też m.in. uczestnictwo w próbach, spotkania z artystami, wizyty w pracowni plastycznej. W programie mogą wziąć udział uczniowie, którzy w praktyczny sposób już zajmują się komentowaniem działalności kulturalnej, m.in. twórcy szkolnych gazetek, blogerzy, youtuberzy, albo ci, którzy chcą podjąć taką działalność. Udział w programie Ale dramat! jest bezpłatny - zaprasza Agnieszka Kochanowska.

Informacji o programie Ale dramat! udziela Justyna Sawicka, ona także prowadzi zapisy: tel. 601 710 850, mail: justyna.sawicka@teatrminiatura.pl

 

O prowadzących:

MONIKA TOMCZYK - Pedagog teatru w Miejskim Teatrze Miniatura od marca 2020 roku. Animatorka, terapeutka, reżyserka. Absolwentka pedagogiki specjalnej Uniwersytetu Łódzkiego z 16-letnim stażem pedagogicznym – nauczyciel dyplomowany (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Klinika Zaburzeń Rozwoju Navicula, Towarzystwo Wspierania Dziecka i Rodziny Lokomotywa) oraz Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w PWST we Wrocławiu. Ukończyła też Akademię Teatru Alternatywnego, Letnią Szkołę Dramy z Johnem Sommersem, jest terapeutką SI, instruktorką Improwizacji Tańca i Symboliki Ciała, Eksperymentalnego Teatru Tańca (EXTATHE dr Detlefa Kapperta), Edukacji Somatycznej (The Body/Think Process BTP Alana Craiga Wilsona) oraz Tańca Terapeutycznego.

WIOLETA KARPOWICZ - Aktorka, lalkarka, lektorka, instruktorka zajęć teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Miłośniczka podróży i dobrych filmów. Od 2009 roku związana z Teatrem Miniatura w Gdańsku, gdzie występuje oraz prowadzi liczne warsztaty (m. in. Lato w Teatrze, warsztaty teatralne dla szkół, warsztaty w ramach programu Teatr Polska). Niegdyś wieloletnia instruktorka teatralna na  obozach dla dzieci i młodzieży (Chris, ZHP), obecnie współpracuje z fundacjami i stowarzyszeniami artystycznymi (m. in. Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima,  Fundacja Pomysłodalnia).
 
WOJCIECH STACHURA - Aktor Miejskiego Teatru Miniatura, zadebiutował w Gdańsku w 2013 roku tytułową rolą w spektaklu „Fahrenheit” w reżyserii Michała Derlatki. Prowadzi warsztaty edukacyjne, jest wiceprezesem Fundacji Sopot Centralny, aktywnie współtworzy życie kulturalne Trójmiasta. Poza macierzystym teatrem regularnie uczestniczy w projektach niezależnych i bierze udział w przedsięwzięciach innych instytucji. Współpracuje m.in. z, Teatrem Gdynia Główna, Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Kameralną w Sopocie, Fundacją Pomysłodalnia oraz Instytutem Teatralnym im. Raszewskiego w Warszawie. Ukończył Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku. Jeszcze w trakcie studiów występował w Białostockim Teatrze Lalek oraz w Teatrze Latarnia Magiczna. W wolnym czasie zajmuje się również konstrukcją i budową lalek. Instruktor Lata w teatrze w latach 2015 i 2016. Pomysłodawca i prowadzący Ferie w teatrze w 2020 r.
 
KRYSTIAN WIECZYŃSKI - Przygodę z teatrem rozpoczął w liceum, w 1992 roku, w dzisiejszym Teatrze Wiczy, z którym zrealizował większość tytułów. W latach 2001–2017 instruktor ds. teatru Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, gdzie zajmował się również cyrkiem. W 2015 r. zdał egzamin eksternistyczny na aktora dramatu ZASP. W latach 2006–2010 aktor Teatru Biuro Podróży z Poznania. Od 2012 gościnnie, a od 2018 w stałym zespole Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Współtwórca i realizator wielu projektów kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych. Laureat m. in. głównej nagrody aktorskiej za rolę w spektaklu „Sezon w piekle” Teatru Wiczy na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych w 1996 roku, nagrody II stopnia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za działalność na polu teatru w 2003 roku, Kujawsko-Pomorskiej Nagrody Filmowej Flisak Tofifest za wkład w rozwój filmu w regionie w 2007 roku, Krawata Kultury portalu kulturalnytorun.pl w dziedzinie film/teatr w 2011 roku.
 
MARCIN KUZIOR - Specjalista rzemiosł teatralnych, stolarz, współtworzy scenografię do spektakli wystawianych w Miejskim Teatrze Miniatura, współpracował także z innymi miejskimi instytucjami kulturalnymi w Sopocie oraz Gdańsku, a także z innymi teatrami. 

SŁAWOMIR WYMYSŁOWSKI - Specjalista rzemiosł teatralnych, stolarz, w Teatrze Miniatura od 1992 roku, gdzie współtworzył scenografię do ok. 70 spektakli, w tym także do spektakli nagradzanych w tej dziedzinie. Autor rozwiązań konstruktorskich i scenicznych.
 
SANDRA SZWARC - Absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu oraz wiedzy o teatrze Uniwersytetu Gdańskiego. Dwukrotna finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej – za sztukę „Von Bingen. Historia prawdziwa” (2015) oraz „Supernova Live” (2016), którą wyróżniono Alternatywną Nagrodą Dramaturgiczną. Laureatka nagrody Talanton 2016 za debiut dramaturgiczny w Teatrze Polskiego Radia. Na podstawie dramatu „Von Bingen. Historia prawdziwa” powstało słuchowisko Teatru Polskiego Radia (reż. W. Modestowicz), które zdobyło Grand Prix konkursu radiowego Festiwalu Dwa Teatry (2016). Za sztukę „Doppelganger” otrzymała główną nagrodę w II Konkursie Dramaturgicznym Strefy Kontaktu we Wrocławiu (2017), natomiast sztuka dla dzieci „Baloniarze” napisana wspólnie z Joanną Zdradą zdobyła wyróżnienie w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej. W roku 2017 prowadziła warsztaty dramatopisarskie dla kobiet osadzonych w gdańskim Areszcie Śledczym zakończone prezentacją autorskiego spektaklu „Bajki księżniczek”, opartego na historiach osadzonych. Prowadziła także warsztaty dramatopisarskie dla młodzieży na podstawie powieści „Wilk” Marka Hłaski (ADiT, 2017). Słuchaczka czwartego roku Filologicznych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie prowadzi zajęcia „Warsztat dramatopisarza”. W sezonie 2018/2019 członkini komisji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas