Wielkimi krokami zbliża się czas wakacyjnych podróży. Zdarza się, że radosne i przyjemne wyjazdy, wciąż niestety wiążą się z cierpieniem tych, którzy do rodziny przecież należą. Mowa o czworonogach, które na co dzień są członkami rodziny, a w okresie wakacyjnym… często stają się balastem. Dlatego schronisko dla bezdomnych zwierząt Promyk po raz drugi rozpoczyna kampanię, której celem jest przypomnienie, że wakacje z psem czy kotem, w dzisiejszych czasach nie są żadnym problemem.
- Na pomysł tej kampanii wpadliśmy z koleżanką już w zeszłym roku - mówi Grzegorz Zaleski, pracownik schroniska Promyk. - Naszą ideą nie było i nie jest epatowanie efektami ludzkiej bezmyślności i okrucieństwa, bo tego w mediach jest pełno. Przeciwnie, chcemy promować pozytywne wzorce zachowania. Pomogły nam w tym wiadomości, które regularnie otrzymujemy od nowych opiekunów naszych podopiecznych. Znajdują się w nich obrazy szczęśliwych psów i kotów w górach, pod namiotem czy na kajakach. Uznaliśmy, że chcieć to móc. Stąd nasza kampania i grafiki promujące ideę wspólnych wakacji z czworonogiem.
Oby takich kampani nie trzeba było powtarzać. Oby nie trzeba było przypominać ludziom, że porzucanie zwierząt to bestialstwo. Choć schroniskowe statystyki nt. wakacyjnych porzuceń (dot. Promyka) wypadają lepiej, dobrze wypadać będą jedynie wtedy, gdy ludzie przestaną pozbywać się zwierząt i nie zostanie odnotowany ani jeden przypadek porzucenia.
- Obserwujemy w tym zakresie tendencję spadkową, aczkolwiek te naganne sytuacje niestety wciąż się zdarzają - zaznacza Piotr Świniarski, kierownik schroniska Promyk. - Niektórzy pseudoopiekunowie stosują praktykę tymczasowych porzuceń, ewidentnie na czas dwu-, trzytygodniowego urlopu, a potem „cudownie” odnajdują zwierzę w schronisku. Nie można traktować schroniska jak hotelu, bo schronisko nigdy nie zapewni warunków, do których zwierzę przywykło w domu. To zawsze jest trauma i krzywda dla takiego zwierzaka.
W internecie znajdziemy wiele ofert hoteli dla zwierząt. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli takie miejsce proponuje godne warunki (często zdarza się tak, że psy przebywają w boksach z których wypuszczane są wyłącznie w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych), to pobyt zwierzęcia w hotelu zawsze wiąże się dla niego z dużym stresem. Jeśli nie mamy wyjścia i chcemy skorzystać z oferty hotelu, warto wybrać miejsce, które sprawdzimy wcześniej - osobiście.
Czytaj także:
Psi “dowód osobisty” - gdzie założyć za darmo czip i co zrobić, by spełniał swą rolę
Jak zaplanować podróż z pupilem? Gdzie pojechać?
Podróżowanie ze zwierzakiem może nieść ze sobą pewne utrudnienia, ale wspólny wyjazd z czworonogiem wystarczy po prostu dobrze zaplanować. Aktualne szczepienia i paszport - to dwie najważniejsze kwestie o które trzeba zadbać, jeśli chcemy zabrać swoje zwierzę w podróż samolotem. Zanim jednak zdecydujemy się na wspólne wakacje z naszym pupilem, warto zasięgnąć szczegółowych informacji na temat przewozu zwierząt u przewoźnika u którego wykupiliśmy bilet lotniczy. To istotne, ponieważ w różnych liniach lotniczych obowiązują odmienne reguły.
Jeśli planujemy wakacje w kraju, także bez problemu znajdziemy hotele, pensjonaty czy domy nad jeziorem, gdzie akceptowane są zwierzęta domowe. Czasem wiąże się to z dodatkowymi opłatami, ale znaleźć można wiele miejsc, gdzie takich kosztów się nie ponosi. Isteniej kilka stron internetowych - m.in. znajdziemy na nich miejsca w których psy są nie tylko akceptowane, ale wręcz mile widziane. Widnieją tam propozycje wyjazdu w góry, nad morze, a nawet miejsca, które określane są mianem “na wypasie”. Warto odwiedzić te strony z jeszcze jednego względu. Znajdziemy na nich ogrom podpowiedzi, rad i ostrzeżeń od osób, które mają w zwyczaju podróżowanie z czworonogami.
Strony, które warto odwiedzić przy planowaniu wakacyjnych eskapad: