
Czytaj także: Buty dla organisty. Opowieść o Andrzeju Szadejce
Skąd taki pomysł?
- Jako dzieci często słuchaliśmy jazzu, nie zdając sobie z tego sprawy – twierdzi Jarosław Kowal, kurator festiwalu Jazz Jantar. – „Ed, Edd i Eddy”, „Tom i Jerry”, „Hej Arnold!”, “Jonny Quest” albo „Zwariowane melodie” to tylko kilka z wielu kreskówek, w których mogliśmy usłyszeć niekiedy bardzo awangardowe utwory i doskonale się przy nich bawiliśmy. Pod koniec lat 50. nawet w Polsce powstała animacja hodująca jazzowi – „Neonowa fraszka” Witolda Giersza z muzyką Włodzimierza Kotońskiego.
Muzyka trudna, wymagająca - mówią niektórzy, ale Kowal twierdzi inaczej i radzi dać szansę synkopom.
- Przekonanie, że jazz jest muzyką trudną albo wymagającą akademickiego wykształcenia jest całkowicie błędne i chcemy z nim aktywnie walczyć, wychodząc do młodszej publiczności - zapewnia kurator i zaprasza do bezpośredniego spotkania z tymi dźwiękami. Nie tylko zaprasza, ale przygotował też bezpłatne wejściówki.
W niedzielę 30 marca, od godz. 16, uczniowie i uczennice podstawówek, liceów i techników będą mogli wziąć udział w dwóch koncertach. Wystąpią zespoły:
- niemiecka Sinularia
- norweski Splashgirl.
Ten pierwszy prezentuje wybuchową mieszankę improwizacji z IDM-em. Drugi założył basista Jo Bergera Myhre. Muzyk występujący z Nilsem Petterem Molværem porusza się w podobnych do niego, nastrojowych rewirach stylistycznych.
Spotkanie poprowadzą gdański trębacz Emil Miszk (muzyk m.in. Bled, Emil Miszk & The Sonic Syndicate czy Tomasz Chyła Quintet) oraz Jarosław Kowal.

Jak zdobyć wejściówkę na 28. Jazz Jantar?
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16. Wejściówki – wydawane na podstawie legitymacji szkolnej – są dostępne w kasie Klubu Żak (czynnej w godzinach 15.00-21.00).
Podczas koncertów rodzice i opiekunowie młodych słuchaczy mogą spędzić czas w Kawiarni Żak.
Czytaj także: Wg Jazz Forum: Jazz Jantar najlepszym festiwalem, Leszek Możdżer - Muzykiem Roku
Przypominamy, że festiwal Jazz Jantar po raz trzeci (w latach 2021, 2024, 2025) został wybrany Jazzowym Festiwalem Roku przez prestiżowy magazyn Jazz Forum. To jedno z najbardziej szanowanych czasopism poświęconych muzyce, głównie jazzowej, które funkcjonuje na polskim rynku już od 1965 roku.