• Start
  • Wiadomości
  • Klub Plama GAK zaprasza miłośników poezji na warsztaty i potyczki dla slamerów 

Klub Plama GAK zaprasza miłośników poezji na warsztaty i potyczki dla slamerów 

W poniedziałek, 18 listopada 2019 r., odbędą się warsztaty improwizacji slamowej, które poprowadzi Marina Dombrowska (Tamara Titkowa) - poetka i improwizatorka. Bardziej zaawansowanych w układaniu poetyckich strof Plama GAK zachęca do pojedynku - “Slam w Blokowisku” odbędzie się w sobotę 23 listopada. Tematem głównym jest „miasto”. Klub zachęca też do przysyłania swoich wierszy (do 20 listopada 2019 r.). Najlepsze prace umieszczone zostaną w powstającej Antologii twórczości slamowej.
15.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Slam to publiczna rywalizacja poetów, dziś najczęściej amatorów. Ale w historii zdarzały się też tego typu starcia wybitnych twórców, jak tzw. uczta grudniowa, kiedy to 25 grudnia 1840 r. w Paryżu, odbył się improwizowany pojedynek poetycki pomiędzy Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim
Slam to publiczna rywalizacja poetów. Dziś najczęściej rywalizują amatorzy, ale w przeszłości zdarzały się też takie starcia pomiędzy wybitnymi twórcami. Najsłynniejszą była tzw. uczta grudniowa, kiedy to 25 grudnia 1840 r. w Paryżu, odbył się improwizowany pojedynek poetycki pomiędzy Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim
Mat. Plama GAK

 

Czym jest slam? To starcie poetów i artystów improwizujących, performerów, slamerów, a ostatnio nawet stand-uperów, oceniane przez publiczność. Ważny jest tekst, ale niezbędne są też umiejętności sceniczne. W każdej rundzie występujący mają do dyspozycji trzy minuty, a publiczność większością głosów wybiera zwycięzcę danego pojedynku, kierując go do następnej rundy. W końcu za mikrofonem zostaje już tylko król wieczoru.

 

Warsztaty dla slamerów w poniedziałek

Czy można się nauczyć slamowania? To wyjaśni i podpowie jak składać słowa, podczas warsztatów dla performatorów i improwizatorów - “Tamara Titkowa” czyli Marina Dombrowska.

Marina Dombrowska sama jest poetką, improwizatorką, slamerką i instruktorką kreatywnego pisania. Zajmuje się też organizowaniem slamów poetyckich. Zadebiutowała w 2009 roku w miesięczniku literackim „Akant”. Była członkinią grupy poetyckiej Et Cetera. Dziś działa w nieformalnej grupie "Slam bez kasy". Pisze, występuje, prowadzi warsztaty i slamy poetyckie.

O sobie mówi: „Interesuje się rozciągliwością: słów, języka, liter - jednej i złożonych układów." Wiersze są dla niej pipetą do pobierania rzeczywistości.

Warsztaty odbędą się w Klubie Plama Gak (ul. Pilotów 11) w poniedziałek, 18 listopada 2019 r., w godz. 17.30 – 19.30.

Zapisy na warsztaty odbywają się drogą mailową: plama@gak.gda.pl

(w tytule rodzaj warsztatów i data)

O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.

Każdy warsztat trwa ok. 2 godz. Warsztaty są bezpłatne.

 

Slam w Blokowisku w sobotę

Zbliża się kolejna impreza dla błyskotliwych poetów. “Slam w Blokowisku” odbędzie się już w sobotę, 23 listopada 2019, w godz. od 19 do 22. 

W pierwszej rundzie organizatorzy poproszę twórców o wykonanie tekstów zainspirowanych tematem „Miasto”.  W jaki sposób miasto zaistnieje w waszych wierszach zależy tylko i wyłącznie od was. Liczy się pomysł i sprawność literacka.

W kolejnych rundach tematyka będzie już dowolna. Weźcie swoje najlepsze teksty i dajcie się osądzić trójmiejskiej publiczności. 

Dla zwycięzców przewidziano nagrody: wygrywający otrzyma 500 zł, troje półfinalistów po 150 zł.

Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć pracę przestrzenną Natalii Magalskiej zatytułowaną "Blokowisko".

Zgłoszenia slamerów należy zgłaszać mailowo: katarzyna@plama.art.pl  

 

Antologia współczesnej poezji slamowej

Klub Plama GAK zbiera również teksty do antologii "SLAMerów" trójmiejskich. Jeśli jesteś poetką bądź poetą z Trójmiasta i chcesz, by twoja twórczość przetrwała i ukazała się w postaci książkowej - zgłoś się.   

Redaktorem antologii jest Wojciech Boros - poeta, animator kultury, propagator poezji, który od kwietnia 2009 r. odpowiada za dział poezji w kwartalniku artystycznym "Bliza". Współpracuje także z dwumiesięcznikiem literackim "Autograf".

Materiały do przeglądu współczesnej twórczości poetyckiej pojawiającej się na trójmiejskich slamach zbierane będą do 20 listopada 2019 roku. 

Jeśli chcielibyście, aby Wasz wiersz znalazł się w powstającym wydawnictwie prześlijcie trzy propozycje tekstów na adres: katarzyna@plama.art.pl.

Spośród nadesłanych tekstów redaktorzy wybiorą najprawdopodobniej jeden. Ostrzegają też, że jeśli liczba zgłoszeń będzie zbyt duża, może okazać się, że wiersz nie znajdzie się w pierwszym tomie przeglądu.

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta