Ojciec Ludwik Wiśniewski OP, to znana postać - dominikanin i rekolekcjonista, ale też działacz opozycji antykomunistycznej. W najtrudniejszym okresie walki Solidarności z komunistycznym reżimem, w latach 1981-1988 prowadził we Wrocławiu duszpasterstwo akademickie, protestował też w obronie skazanego Władysława Frasyniuka. Współpracował m.in. z Aleksandrem Hallem i Bogdanem Borusewiczem.
Za swoje zasługi został w 2006 r. odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski a w 2015 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie wciąż jest aktywny w debacie publicznej, szczególnie dotyczącej roli i kondycji kościoła katolickiego w Polsce. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska.
Czytaj też: Uhonorowanie o. Ludwika Wiśniewskiego
O. Wiśniewski jest autorem książek "Blask wolności" i "Nigdy nie układaj się ze złem'. Jego głos w dyskusji o kościele uznawany jest za bardzo ważny i potrzebny obecnie, choć dla wielu również kontrowersyjny. Co jest ważniejsze własne sumienie czy papież? Ojciec Wiśniewski wyraźnie opowiada się po stronie autonomii własnego sumienia.
Człowiek wierzący powinien z powagą zapoznać się z nauczaniem Kościoła, ale jeśli jego sumienie nie jest w stanie zobaczyć w nim dobra, powinien postąpić wbrew niemu.
- Nikt nie może zastąpić człowieka w podjęciu indywidualnej decyzji moralnej - mówił ojciec Wiśniewski.
Sumienie będące w kolizji z Magisterium często bywa, choć nie musi być błędne. Duch Święty może przemówić do indywidualnego człowieka. Te myśli zawarte w jego książkach można było w poniedziałkowy wieczór usłyszeć podczas wykładu.
- Wspólnota Kościoła, ludzie powinni się wsłuchiwać w głos Kościoła, ale Kościół, ten nauczający powinien wsłuchiwać się w głos wiernych, poprzez ktorych także działa Pan Bóg, działa Duch święty - mówił podczas spotania ojciec Wiśniewski, podkreślając, że w centrum nauczania Kościoła powinien być człowiek, a nie prawo.
Spotkanie w Ratuszu Staromiejskim poprowadził dziennikarz Ryszard Bongowski.
Zobacz zapis całego wykładu:
Organizatorem spotkania był Klub „Tygodnika Powszechnego” Trójmiasto, przy współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury i Fundacją Gdańską.