Aplikacja Arrels to nowoczesne narzędzie do lokalizacji osób bezdomnych, potrzebujących pomocy i wsparcia. Od lipca 2018 roku działa w Gdańsku. Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta dzięki współpracy z hiszpańską organizacją pozarządową z Barcelony wykonało polską edycję aplikacji dostępną dla urządzeń z systemem Android i IO. Było to pierwsze w Polsce tego typu rozwiązanie.
Teraz - przez dwa listopadowe tygodnie, do 22 listopada - Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie namawiać będzie do przyłączenia się do akcji pomocy bezdomnym, których tylko w Gdańsku jest około tysiąca. Za pośrednictwem plakatów na przystankach, informacji w komunikacji miejskiej, w Urzędzie Miejskim, w social mediach, mieszkańcy miasta będą zachęcani do dwóch kliknięć.
Pierwsze z nich pozwoli pobrać darmową aplikację ze sklepu w smartfonie lub za pomocą kodu znajdującego się na plakacie. Drugie kliknięcie pomoże zgłosić lokalizację osoby potrzebującej pomocy - dzięki niemu przekażemy wolontariuszom Towarzystwa potrzebne informacje o osobie bezdomnej.
- Aplikację pobieramy przez kod, który znajdziemy na plakatach już wiszących na przystankach, w autobusach, tramwajach, w internecie - tłumaczy Dagmara Rybicka, rzecznik Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. - Można ją też ściągnąć ze sklepu operatora komórkowego i pobrać wpisując "Arrels lokalizator" w wyszukiwarkę sklepu. Kiedy pobierzemy aplikację i zechcemy jej użyć, bo właśnie zauważyliśmy osobę bezdomną, za pomocą aplikacji odpowiadamy na pytania: ile takich osób jest, jakiej płci, gdzie się znajdują, czy posiadają zwierzę. Po kliknięciu ten pakiet informacji trafia do streetworkerów, osób świetnie wyszkolonych w specjalistycznej pomocy bezdomnym, a my możemy być pewni, że od tego momentu jest ona w dobrych rękach.
Jak przypomina Dagmara Rybicka, okres jesienno-zimowy to dla osób bezdomnych najtrudniejszy czas, w którym każda minuta może zaważyć o ich zdrowiu i życiu. Wykluczenie społeczne powoduje, że takim osobom pomaga się mniej chętnie. A nawet jeśli pojawi się taka chęć pomocy, to czas, w którym ma to miejsce niestety nie zawsze jest sprzymierzeńcem.
- Takim przełomem w działaniach może być pierwszy w Polsce i w tej części Europy lokalizator osób bezdomnych, który właśnie "oddajemy" w ręce mieszkańców Gdańska - dodaje Rybicka.
Jak mówi Alina Skorb-Gała, kierownik Wydziału ESG w Energa, wspierając działania Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta – najpierw w Gdańsku, a w przyszłości także w innym miastach - można przyłączyć się do poprawy sytuacji osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością.
- Kampania wpisuje się w strategię Energi na rzecz zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu, dlatego pragniemy udzielać wsparcia najbardziej potrzebującym pomocy, w tym osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym - dodaje Alina Skorb-Gała. - To szczególnie ważne, aby nieść taką pomoc, zwłaszcza w dobie pandemii.
Dagmara Rybicka ma nadzieję, że hasło aplikacji „Klikasz w wirtualu i pomagasz w realu. Pomóż nam odnaleźć bezdomnych” faktycznie zaangażuje gdańszczan.
- Życie bywa nieprzewidywalne, a historie podopiecznych Towarzystwa udowadniają, jaką lawinę następstw może wywołać jeden mały błąd, czy źle podjęta decyzja – dodaje rzeczniczka Towarzystwa w Gdańsku. - Naszym wielkim marzeniem jest, aby aplikacja Arrels pozwoliła postawić pierwszy krok na drodze do edukacji i zmiany stereotypu osoby bezdomnej, chcemy też aby stała się dostępna w 67 miastach, w których Towarzystwo ma swoje Koła.
Kampania społeczna Arrels potrwa do 22 listopada br. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej i profilu facebookowym Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie.
Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta (TPBA) jest najstarszą i największą w Polsce, niezależną organizacją dobroczynną, niosącą od 40 lat pomoc osobom bezdomnym i ubogim, w duchu swego Patrona Św. Brata Alberta. W 67 miastach na terenie całego kraju prowadzi 132 ośrodki i placówki, oferujące różnorodną pomoc wszystkim potrzebującym. Gdańskie Koło TPBA prowadzi 15 ośrodków, zlokalizowanych na terenie całego Trójmiasta, w których każdego dnia około 1000 osób korzysta ze specjalistycznego wsparcia, zapewnianego przez doświadczoną kadrę.
Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Energa Grupa Orlen, która wspiera kampanię Arrels w ramach Strategii CSR Grupy Energa. Partnerami inicjatywy są Urząd Miejski w Gdańsku oraz Fundacja Arrels. Do grona Patronów Medialnych należą Radio Eska i portal gdansk.pl