Kiedyś piekarnia, dziś mieszkania. Kolejna kamienica na Biskupiej Górce wyremontowana

Ulica Na Stoku 35 - pod tym adresem znajduje się odrestaurowana XIX-wieczna kamienica z wszelkimi rozwiązaniami technicznymi na miarę XXI wieku - zachowano i odnowiono, zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, ściany zewnętrzne budynku. Natomiast całe wnętrze wybudowano w zasadzie od podstaw. To już trzecia miejska kamienica, która przeszła modernizację w ramach rewitalizacji Biskupiej Górki.
07.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu wyremontowana kamienica o elewacji z czerwonej cegły, na pierwszej kondygnacji widać szarą elewację ze zdobieniami
Kamienica przy ul. Na Stoku 35 wyremontowana. Wkrótce wprowadzą się tu cztery gdańskie rodziny
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Remont pod nadzorem konserwatora zabytków

W tym budynku znajdują się cztery mieszkania - dość duże, o powierzchni od 59 do 63 metrów kwadratowych. Są w nich po dwa oddzielne pokoje i jeden z aneksem kuchennym. Do tego łazienka. Na każdej kondygnacji jest jedno lokum. 

Na najwyższej kondygnacji znajduje się ogólnodostępny dla mieszkańców budynku strych. Na najniższej - piwnice, o powierzchni 4 mkw. każda, oraz pomieszczenie techniczne, w którym znajduje się węzeł ciepłowniczy zasilający cały budynek.

W obiekcie wymieniono niemal całe wnętrze na nowe, łącznie ze stropami. Zachowana została jedynie klatka schodowa, którą odnowiono w ramach inwestycji. Na jej trzecim piętrze zachowano oryginalne okno z tego budynku, które zostało odrestaurowane. Odnowiono także jego oryginalne okucia i klamki - zgodnie z sugestią Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W jednym z mieszkań zachowano piękny, biały kaflowy piec - jako “świadka historii” tego miejsca. Pełni on obecnie wyłącznie funkcję ozdobną. Wewnątrz pieca, także jako historyczne smaczki - pozostawiono fragmenty innych pieców, które znajdowały się w tej kamienicy.

Stolarka okienna w budynku odtworzona została na wzór pierwotny, z ozdobnymi okuciami i charakterystycznymi klameczkami.

Prace w tej kamienicy trwały ponad rok.

Biskupia Górka zmienia się na lepsze. Remont kamienicy przy ul. Biskupiej 17 zakończony

Przed 100 laty działała tu piekarnia

Świetnie prezentuje się elewacja tej kamienicy. Na wysokości pierwszej kondygnacji odtworzono dawne napisy, pełniące rolę szyldu, które zachowały się w tym miejscu.

Nałożone zostały na siebie trzy napisy, które opisano wcześniej w programie prac konserwatorskich. W ramach inwestycji odtworzono także pierwotne boniowania, podział okien i opaski - wszystko zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi.

na zdjęciu fragment odnowionej elewacji widać napisy w języku niemieckim, zdobione
Na elewacji odtworzono dawne napisy - nazwy w języku niemieckim informowały, że w tym miejscu przed 100 laty można było zaopatrzyć się w różne wypieki
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Z odtworzonych napisów można dowiedzieć się, że przed 100 laty funkcjonowała w tej kamienicy, na parterze, piekarnia i cukiernia.

Funkcje usługowe nie zostały tu przywrócone. Zdecydowano, że będzie tu mieszkanie. Lokale na działalność usługową zabezpieczono natomiast w sąsiednich kamienicach - przy ul. Na Stoku 39 i 40.

Rewitalizacja Biskupiej Górki. Pierwsza kamienica gotowa

Trzy kamienice gotowe, intensywne prace - w kolejnych 10 kamienicach

W środę, 7 lutego, nastąpił uroczysty odbiór wyremontowanego budynku przy ul. Na Stoku 35. 

- Jesteśmy w trakcie dużego procesu rewitalizacyjnego. Prace końcowe trwają w wielu budynkach. Dzisiaj oddajemy już trzecią kamienicę z zaplanowanych trzynastu - poinformował podczas środowego briefingu Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych. - Przekazujemy budynek przy ul. Na Stoku 35, w którym mieszczą się cztery lokale. Niebawem wprowadzą się do niego cztery gdańskie rodziny. Wiele budynków skrywa tajemnice i czymś się wyróżnia - akurat w tej dziewiętnastowiecznej kamienicy, w okresie XX-lecia międzywojennego, mieściła się piekarnia i cukiernia, o czym świadczą piękne, odrestaurowane napisy na elewacji - dodał.

 Rewitalizacja Biskupiej Górki: ta dzielnica już pięknieje. Zobacz!

na zdjęciu widać cztery stojące niemal obok siebie osoby, mężczyzna mówi do mikrofonu, w tle fragment kamienicy
O przeprowadzonych pracach w kamienicy, a także o procesie rewitalizacji Biskupiej Górki, opowiadali podczas briefingu (od lewej): Piotr Kryszewski, Ziemowit Borowczak i Ewa Pielak
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Kamienica czeka na lokatorów

Na przyszłych mieszkańców czekają świeżo wyremontowane mieszkania komunalne -  zgodnie z miejskimi standardami, wykończone w pełni i umeblowane są łazienki. W aneksach kuchennych znajdują się zlewozmywaki i kuchenki. We wszystkich pomieszczeniach ułożone są parkiety bądź kafle na podłogach. 

- Prace w tej kamienicy rozpoczęły się w październiku 2022 roku, a zakończyły w styczniu 2024 roku. Podczas kompleksowego remontu wykonaliśmy m.in. nową izolację poziomą i pionową, wymieniliśmy stropy na żelbetowe, wyremontowaliśmy elewację oraz klatkę schodową - wyliczał Ziemowit Borowczak, dyrektor Gdańskich Nieruchomości. - Ponadto zadbaliśmy o nowy dach, instalację sanitarną, wodociągową, wentylacyjną i elektryczną. 

na zdjęciu łysy mężczyzna w czarnej kurtce stoi przy białym piecu kaflowym, przygląda mu się
Budynek został podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Natomiast w jednym z mieszkań zachowano dawny kaflowy piec, który pełni obecnie funkcję dekoracyjną
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Kompleksowy remont tego budynku pochłonął ponad 4 mln złotych, przy wsparciu środków unijnych oraz z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Całkowita wartość przeprowadzanej w Gdańsku rewitalizacji to 194 miliony złotych. Unia Europejska pokryła około 85 proc. wydatków kwalifikowanych.

Intensywne prace trwają obecnie w 10 gminnych kamienicach. To budynki, które znajdują się przy ul. Biskupiej 8A, 11 i 27, a także przy ul. Na Stoku 12B, 15, 23, 25, 39 i 40 oraz przy ul. Rogaczewskiego 45. Wszystkie znajdują się w zasobach Gdańskich Nieruchomości. Wszystkie powinny być gotowe ponownie do zamieszkania w bieżącym roku.

W rewitalizację włączyły się wspólnoty mieszkaniowe

Do programu Rewitalizacji Biskupiej Górki zgłosiły się także, znajdujące się w tej części miasta, wspólnoty mieszkaniowe.

- Proces rewitalizacji na Biskupiej Górce rozpoczął się w 2017 roku, natomiast od ponad roku jesteśmy na najtrudniejszym zadaniu, gdzie współgrają ze sobą projekty Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Gdańskich Nieruchomości, ale też wspólnot mieszkaniowych. W tym projekcie brało udział 35 wspólnot. Wszystkie remonty będące w ich zakresie zostały już zakończone. W tej chwili trwają ostatnie rozliczenia - poinformowała w środę Ewa Pielak, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gdańska. - Cały czas jesteśmy na placu budowy, kontynuowane są remonty budynków komunalnych. Kontynuowany jest też remont ulic: Biskupiej, Na Stoku i Salwator. W najbliższym czasie wykonawca drogowy będzie wchodził na kolejne odcinki ulicy Biskupiej. Najważniejszą częścią tego zadania jest całkowita przebudowa infrastruktury podziemnej: sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej i sieci gazowej. Docelowo będą także wprowadzone nowe nasadzenia, elementy małej architektury, oświetlenie i monitoring - dodała.

35 wspólnot mieszkaniowych, m.in. z ulicy Biskupiej i Na Stoku, wyremontowało części wspólne swoich budynków: elewacje, klatki schodowe i dachy, wykonało także izolację pionową i poziomą. Dzięki Gminnemu Programowi Rewitalizację otrzymały dofinansowanie na wykonanie tych prac. 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic