• Start
  • Wiadomości
  • Zakład Utylizacyjny odwoła się od decyzji WIOŚ: "Tam zawsze była rezerwa pod inwestycję"

Kara dla "Szadółek". Zakład Utylizacyjny nie zgadza się z decyzją WIOŚ: "Tam zawsze była rezerwa pod inwestycję"

Decyzja o karze administracyjnej w wysokości 1 mln złotych wydana została przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, w związku z rzekomym nielegalnym wydobywaniem odpadów ze składowiska, prowadzonym w ramach trwającej budowy spalarni śmieci. Zakład Utylizacyjny zapewnia, że prace prowadzone są zgodnie z prawem, a decyzja WIOŚ jest błędna, ponieważ opiera się na danych, które nie mają nic wspólnego ze stanem faktycznym.
08.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kontrola WIOŚ związana była z trwająca budową spalarni odpadów
Kontrola WIOŚ związana była z trwająca budową spalarni odpadów
Fot. Dariusz Kwidziński/www.gdansk.pl

 

W czwartek, 8 kwietnia, na "Szadółkach" zwołana została konferencja prasowa w tej sprawie. Kierownictwo Zakładu Utylizacyjnego zapowiada odwołanie się od decyzji wymierzającej karę administracyjną w wysokości 1 mln zł za nielegalne wydobywanie odpadów z istniejącej instalacji składowiska - za to właśnie została nałożona kara, a nie jak podają niektóre źródła za uciążliwości zapachowe.

WIOŚ, delegatura w Słupsku, przeprowadziła kontrolę w Zakładzie Utylizacyjnym w okresie październik-grudzień 2020 r., związaną ze wspomnianą budową Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych (spalarni śmieci - red.). Kara dotyczy rzekomego wydobywania odpadów na placu budowy niezgodnie z przepisami.

 

 

Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, podkreślił w czwartek, że nałożona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska kara nie dotyczy odoru wydobywającego się z terenu ZU w Szadółkach - wbrew temu, co podają niektóre media.

- To nie jest kara za odorowość. To kara związana z procesem inwestycyjnym, za rzekome wydobywanie odpadów ze składowiska. Decyzja WIOŚ zawiera dwa istotne punkty. Pierwszy punkt dotyczy wymierzenia kary w wysokości 1 mln złotych - podkreślał prezes Michał Dzioba. Miała ona zostać wymierzona za działania niezgodne z przepisami, o których mowa w art. 143 Ustawy o odpadach.

- Artykuł 143 tej ustawy mówi o wydobywaniu odpadów ze składowiska posiadającego instrukcję eksploatacji. Krótko mówiąc, organ wyszedł z założenia, że w tym miejscu mamy do czynienia z aktywną kwaterą składowiska - tłumaczył.

Tymczasem spalarnia budowana jest w sektorze, który nie był składowiskiem odpadów i zawsze stanowił rezerwę terenową - nie jest to więc tzw. czynna kwatera. Realizowana inwestycja prowadzona jest legalnie, zgodnie z wszelkimi pozwoleniami i formalnymi ustaleniami.

 

Mapka przedstawia podział terenu wysypiska śmieci na kwatery
Mapka przedstawia podział terenu wysypiska śmieci na kwatery
Mat. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku

 

- Co istotne, drugi punkt decyzji WIOŚ mówi o tym, że "w trakcie postępowania administracyjnego organ umorzył, uznając jako bezprzedmiotowe, postępowanie w zakresie wymierzenia kary administracyjnej za wydobywanie odpadów niezgodnie z przepisami, o których mowa w art. 144 Ustawy o odpadach, czyli o wydobywaniu odpadów ze składowiska, który nie posiada instrukcji eksploatacji. To bardzo istotne dla całokształtu sprawy, ponieważ potwierdza ono, że prace które są wykonywane w tym terenie są prowadzone zgodnie z prawem - podkreślił prezes Dzioba.

Wojciech Głuszczak, członek zarządu Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, odniósł się z kolei do zarzutów o rzekomym "chaosie środowiskowym".

- Już w 2011 roku, kiedy została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla instalacji termicznego przekształcania odpadów (dla spalarni śmieci - red.), czyli już 10 lat temu wskazywaliśmy w tej decyzji, że na tym terenie znajdują się, przemieszane z masami ziemnymi, odpady. I w tejże decyzji znalazły się zapisy, które które obligowały nas - Zakład Utylizacyjny (który był wówczas inwestorem spalarni odpadów) - do odpowiedniego zagospodarowania mas wydobytych w trakcie inwestycji. I właśnie z takim charakterem mamy tutaj do czynienia. Wydobyte masy ziemne zostały w prawidłowy sposób, zgodnie z przepisami, zagospodarowane. I w żadnym wypadku nie ma tu mowy o wydobyciu odpadów ze składowiska - podkreślał Wojciech Głuszczak. - Teren, na którym prowadzona jest obecnie inwestycja, nigdy nie był składowiskiem. Od wielu lat funkcjonował w wielu dokumentach planistycznych jako tzw. rezerwa terenu pod przyszłe inwestycje. A więc postąpiliśmy zgodnie z przepisami i zgodnie z decyzją środowiskową.

 

Władze Zakładu Utylizacyjnego przedstawiły w czwartek swoje stanowisko w sprawie kary nałożonej przez WIOŚ
Władze Zakładu Utylizacyjnego przedstawiły w czwartek swoje stanowisko w sprawie kary nałożonej przez WIOŚ
Fot. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku

 

Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii, podkreślał, że tezy zawarte w decyzji WIOŚ nie są zgodne ze stanem faktycznym realizacji inwestycji.

- Można śmiało powiedzieć, że dokumenty, które były na etapie kontroli przekazywane organowi, nie były przeanalizowane. Z tych dokumentów jasno wynika, że projekt realizowany jest zgodnie z prawem, z najwyższymi standardami środowiskowymi, w oparciu o pozwolenie na budowę. Tak się składa, że ten rzekomy "nieład administracyjny", o którym jest mowa w decyzji WIOŚ, jest wynikiem braku zrozumienia i braku analizy dokumentów - ocenił prezes Sławomir Kiszkurno.

 

Jak podaje Zakład Utylizacyjny w Gdańsku:

Inwestycja jest realizowana zgodnie z wymogami Pozwolenia na budowę (PnB) i zgodnie z wymaganiami stawianymi beneficjentom projektów dofinansowanych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, czyli ze środków Funduszu Spójności UE.

Inwestycja realizowana jest przy udziale dwóch podmiotów w postaci komunalnych spółek Portu Czystej Energii i Zakładu Utylizacyjnego, a zasady tej współpracy zostały określone w zawartych między podmiotami umowach.

 

  • Zakład Utylizacyjny i będąca w jego strukturach Jednostka Realizująca Projekt prowadziła projekt przygotowawczy, którego wynikiem jest uzyskanie PnB przy udziale wyłonionego w trybie przetargowym Generalnego Wykonawcy, z którym Zakład zawarł w maju 2018 r. umowę PPP i który projektuje, buduje i będzie eksploatował zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych.

 

  • Gmina w celu realizacji zadania własnego, polegającego na termicznym zagospodarowaniu części odpadów nienadających się do recyklingu powołała komunalną spółkę celową - Port Czystej Energii, która mimo wielu ograniczeń, mogła stać się beneficjentem środków UE, bez których inwestycja ta byłaby zbyt droga. Zadaniem spółki było zapewnienie pełnego finansowania inwestycji, a od lutego 2019, na mocy porozumienia pomiędzy obiema spółkami ZU przeniósł na PCE ogół praw i obowiązków wynikających z umowy PPP.

 

  • Relacje pomiędzy obiema spółkami opisują zawarte wzajemnie umowy, w tym w grudniu 2016 r. umowa wykonawcza, we wrześniu 2018 przedwstępna umowa kupna/sprzedaży działki inwestycyjnej i zawarta w lipcu 2018 r. umowa horyzontalna opisująca m.in. współpracę obu spółek na etapie przyszłej eksploatacji Zakładu. Umowy te przewidują, że po wymianie gruntów nienośnych nastąpi również przeniesienie z ZU na PCE Pozwolenia na budowę, co już się ziściło decyzją organu z dnia 26 marca br. oraz wykup wieczystego użytkowania działki przez PCE do końca czerwca br.

 

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1