• Start
  • Wiadomości
  • Kampania Rowerowy Maj powraca - sprawdź, co nowego w VII edycji?

Kampania Rowerowy Maj powraca - sprawdź, co nowego w VII edycji?

W ostatniej edycji kampanii z 2019 roku uczestniczyło 47 miast i gmin z całej Polski, w sumie 178 tysięcy uczniów i przedszkolaków. Ruszyły zapisy do Rowerowego Maja 2021, który odbędzie się między 4 a 24 maja.
16.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Parkingi szkolne podczas Rowerowego Maja wyglądają właśnie tak
Parkingi szkolne podczas Rowerowego Maja wyglądają właśnie tak
Fot. RMA UMG

W ubiegłym roku organizatorom i uczestnikom plany pokrzyżowała pandemia covid-19 - Rowerowy Maj został odwołany. Regulamin tegorocznej, VII edycji wydarzenia, został zmieniony, tak by niezależnie od sytuacji epidemicznej, przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych mogli wziąć udział w zabawie, której celem jest promocja “zdrowych” sposobów docierania na zajęcia.

Rower, hulajnoga, deskorolka, czy rolki - wszystkie te środki transportu są w rywalizacji równorzędne. Każdy, kto korzystając z nich dotrze do szkoły, czy przedszkola zbiera naklejki (punkty) do indywidualnego rowerowego dzienniczka oraz na wspólny plakat klasowy. Rywalizacja odbywa się na poziomie danej szkoły/przedszkola (najlepsza klasa/grupa) i miasta - w kategoriach najbardziej rowerowe szkoły i przedszkola. Premiowane są nie tylko przejazdy dzieci, ale także nauczycieli.

 

Rower, hulajnoga, rolki, deskorolki - środki transportu dla uczestników Rowerowego Maja
Rower, hulajnoga, rolki, deskorolki - środki transportu dla uczestników Rowerowego Maja
Fot. RMA UMG

 

Dwie zasadnicze zmiany w regulaminie rywalizacji 2021 roku:

  • ponieważ egzaminy klas ósmych zostały przełożone z kwietnia na 25 - 27 maja, wyjątkowo w tym roku kampania będzie krótsza (potrwa 3 tygodnie, dotąd zawsze trwała 4 tygodnie); tegoroczny Rowerowy Maj zaplanowano między 4 a 24 maja.

 

  • w przypadku, gdy szkoła lub przedszkole funkcjonuje w trybie zdalnego nauczania, za aktywne podróże (punktowane w rywalizacji) uznaje się przejazdy do dowolnego celu (rowerem, hulajnogą, na rolkach, wrotkach) odbyty w trakcie trwania kampanii. Taki przejazd trwać musi minimum 30 minut. Każda klasa ma prawo do wyznaczenia sobie maks. 2 dni wolnych od udziału w kampanii (chodzi o wyjazd na ew. wycieczkę klasową), w tym czasie przejazdy dla takiej klasy nie są liczone.

 

Najlepsze gdańskie szkoły i przedszkola - Rowerowy Maj 2019

- Efekty i korzyści Rowerowego Maja są odczuwalne nie tylko dla uczniów i szkół, ale również dla samorządów i środowiska. Po ubiegłorocznej, wymuszonej przez pandemię przerwie, wracamy z jeszcze większym entuzjazmem - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska. - W tym roku wyjątkowo zmieniamy zasady, by dopasować je do warunków pandemicznych. Zależy nam, żeby budować w młodych ludziach nawyki podróżowania rowerem, hulajnogą, na rolkach czy wrotkach. Zachęcam wszystkie polskie gminy do przyłączenia się do społecznej kampanii, która została zainicjowana w Gdańsku.

Pierwsza edycja rowerowej zabawy odbyła się w 2014 roku w Gdańsku. Od tego czasu liczba miast, placówek i dzieci biorących udział w kampanii rośnie z roku na rok. Zasięg Rowerowego Maja w 2019 roku objął 47 polskich gmin, od największych miast do małych ośrodków wiejskich. Liczba aktywnych uczestników przekroczyła 178 tysięcy. Wykonali oni razem blisko 4,3 mln aktywnych podróży do szkół lub przedszkoli.

 

Rowerowy Maj przeznaczony jest dla przedszkolaków, uczniów i nauczycieli, którzy także wspierać mogą `rowerową frekwencję` swojej placówki
Rowerowy Maj przeznaczony jest dla przedszkolaków, uczniów i nauczycieli, którzy także wspierać mogą `rowerową frekwencję` swojej placówki
Fot. RMA UMG

 

- Największą satysfakcją jest widok przepełnionych parkingów rowerowych pod placówkami, które wcale nie pustoszeją po zakończeniu zabawy - podkreślają organizatorzy kampanii z Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Miasto Gdańsk, jako pomysłodawca i główny organizator Rowerowego Maja z przyjemnością dzieli się swoim pomysłem, doświadczeniem i dobrymi praktykami z zakresu promocji ruchu rowerowego. Organizator czeka na zgłoszenia gmin do końca lutego 2021 roku. Do 16 lutego chęć udział w Rowerowym Maju zgłosiło 10 samorządów (poza Gdańskiem).



Jak dołączyć do zabawy?

Gdańskie szkoły i przedszkola otrzymały już zaproszenie z systemu (otrzymują je placówki, do których uczęszcza minimum 100 dzieci). Jeśli takie zaproszenie w Gdańsku jeszcze nie dotarło, organizatorzy proszą o przesłanie maila na adres. rowerowymaj@gdansk.gda.pl .

Pozostałe gminy. W ramach bezkosztowej umowy współpracy, zainteresowane samorządy otrzymują niezbędne narzędzia do organizacji kampanii i wsparcie merytoryczne od organizatora głównego. Zainteresowana placówka szkolna lub przedszkolna powinna zwrócić się do urzędu miasta lub gminy, któremu podlega i zapytać o możliwość udziału w kampanii.

 

Strona internetowa kampanii

Partnerzy medialni: gdansk.pl, trojmiasto.pl, onet.pl

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka