Kamienicę Dolna 3 czeka kapitalny remont. 120 lat temu w budynku rezydowali dyplomaci z Francji

120 lat temu w tej kamienicy na Dolnym Mieście znajdował się konsulat Francji. Zabytkowy budynek przy ul. Dolnej 3 powstał na przełomie XIX i XX wieku. Wkrótce kamienica przejdzie generalny remont, współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej. Przetarg na wykonawcę inwestycji Gdańskie Nieruchomości ogłoszą w II kwartale 2024 r.   
06.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy realistyczną wizualizację nowoczesnego miejskiego krajobrazu. W centralnym punkcie znajduje się klasyczny, dwupiętrowy budynek mieszkalny z elementami dekoracyjnymi na fasadzie. Budynek ma jasnobrązowe i białe ściany z wyraźnie zaznaczonymi oknami, które są udekorowane ciemnymi obramówkami i gzymsami. Na parterze budynek posiada płaskie wejście z daszkiem. Po lewej stronie widzimy drzewo z zielonymi liśćmi oraz fragment innego budynku w tle. Na chodniku przed budynkiem spacerują ludzie w casualowym ubiorze; można dostrzec mężczyznę w szarym t-shircie i niebieskich jeansach oraz kobietę w białym stroju. Na ulicy zaparkowany jest biały samochód osobowy, a w tle widać grupę osób idących chodnikiem, co sugeruje życie miejskie. Po prawej stronie kompozycji znajduje się latarnia uliczna, która wpisuje się w miejski charakter sceny. Całość obrazu jest nasączona miękkim, naturalnym światłem, co sugeruje, że jest to wizualizacja wykonana na potrzeby projektu architektonicznego lub prezentacji urbanistycznej.
Tak atrakcyjnie ma się prezentować kamienica przy Dolnej 3 po kapitalnym remoncie
mat. Gdańskie Nieruchomości

Jaki zakres będzie miał remont kamienicy?

Budynek przy ul. Dolnej 3 składa się z budynku głównego, oficyny oraz łącznika. Powstał na przełomie XIX i XX wieku. Dwie pierwsze części obiektu wpisane są do gminnej ewidencji zabytków.
 
- Kamienica przejdzie potężny remont, oczywiście pod okiem konserwatora zabytków. Odrestaurujemy również fragment napisu, który znajduje się na fasadzie. To końcówka nazwiska pierwszego właściciela kamienicy Ferdinanda Rzekońskiego - informuje Barbara Weiss, starszy referent ds. komunikacji w komunalnej jednostce Gdańskie Nieruchomości
Zdjęcie przedstawia zabytkowy budynek w miejskim otoczeniu, wykonane pod kątem, który pozwala zobaczyć trzy ściany: frontową i dwie boczne. Budynek jest dwupiętrowy, z wykończeniem z szarego kamienia i dekoracyjnymi elementami wokół okien oraz na fryzie poniżej dachu. Okna na pierwszym piętrze są większe niż na drugim, a nad nimi znajdują się ozdobne gzymsy. Na środku frontowej ściany, tuż pod dachem, umieszczono okrągłe okno. Na frontowej ścianie widoczny jest numer budynku 3  i tabliczka z nazwą ulicy. Stan budynku jest nieco zaniedbany, z widocznymi śladami uszkodzeń i zabrudzeń na fasadzie. Na ziemi, przed budynkiem, znajdują się skrzynki elektryczne i rury, a obok drzwi wejściowych zamontowano tabliczkę informacyjną. Niebo w tle jest jasne i częściowo pokryte białymi chmurami, co sugeruje, że zdjęcie zostało wykonane w jasny dzień. Po lewej stronie zdjęcia widać fragment innego budynku, który wydaje się być starszym i w gorszym stanie. Po prawej stronie znajduje się nowocześniejszy budynek z jasnymi ścianami. Na dole zdjęcia, na chodniku, widać kostkę brukową, co współgra z miejskim charakterem otoczenia
Kamienica Dolna 3 znajduje się między ulicami Jaskółczą i Łąkową
mat. Gdańskie Nieruchomości
 
Jakie konkretnie prace zostaną wykonane w kamienicy przy ul. Dolnej 3?
  • rozbiórkę budynków gospodarczych oraz wejścia do piwnicy w budynku głównym i jego odtworzenia
  • usunięcie schodów zewnętrznych do wejścia głównego i wykonanie nowych schodów wraz z odtworzeniem historycznego zadaszenia
  • zabezpieczenie przed przechylaniem i spękaniami elewacji północno-zachodniej oraz elewacji oficyny i łącznika
  • termomodernizację ścian zewnętrznych, elewacji, konstrukcji budynku głównego i drewnianej oficyny 
To zdjęcie przedstawia fragment elewacji zabytkowego budynku z perspektywy patrzącego do góry. Widoczna część fasady ma wyraźne, historyczne detale architektoniczne, w tym pilastery i bogato zdobione gzymsy. Na środku, tuż pod dachem, znajduje się małe, okrągłe okno, które jest otoczone dekoracyjnym obramowaniem. Poniżej, na drugim piętrze, znajdują się trzy prostokątne okna wyrównane poziomo, z największym centralnym oknem lekko wysuniętym do przodu, co dodaje fasadzie głębi. Każde z okien ma prostą, ale elegancką ramę, która kontrastuje z bardziej złożonymi elementami dekoracyjnymi wyżej i niżej na ścianie. Stan budynku wydaje się być zaniedbany, z widocznymi śladami zanieczyszczeń i ubytków w tynku. Niebo w tle jest jasne i przejrzyste, z niewielkimi chmurami, które dodają zdjęciu wrażenia przestrzenności i głębi. Sposób ujęcia, z niskiej perspektywy, podkreśla majestatyczność i wysokość budynku, a także pozwala zauważyć różnice w fakturze materiałów użytych na fasadzie.
W 1904 r. w kamienicy przy ul. Dolnej 3 mieścił się konsulat Francji
mat. Gdańskie Nieruchomości

Duże prace inwestycyjne obejmą też wnętrze kamienicy przy ul. Dolnej 3.

Będzie to m.in.:

  • montaż instalacji ogrzewania obiektu oraz instalacji ciepłej wody użytkowej, w tym montaż kompaktowego węzła cieplnego
  • kompleksowa przebudowa konstrukcji oraz instalacji
  • przebudowa i remont lokali oraz klatek schodowych

Kiedy ruszy remont kamienicy?

Przewidywany termin ogłoszenia postępowania przetargowego na realizację robót budowalnych w budynku na Dolnym Mieście to II kwartał 2024 r. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest zaś na III kwartał.

Czy zmienić granice sześciu dzielnic? Rozpoczęły się konsultacje społeczne

Termin wykonania remontu kamienicy będzie stanowić jedno z kryteriów w postępowaniu przetargowym Gdańskich Nieruchomości. Ostateczny czas trwania inwestycji poznamy więc po rozstrzygnięciu przetargu.

- Jednak biorąc pod uwagę poziom skomplikowania prac do wykonania, przewidujemy co najmniej roczną realizację tej inwestycji - tłumaczy Barbara Weiss. 

Na zdjęciu widzimy fragment elewacji starego budynku. Znajduje się tu szczegółowo opracowany element architektoniczny w postaci rzeźbionej figurki umieszczonej na narożniku gzymsu nad drzwiami. Figurka, prawdopodobnie przedstawiająca kobietę, jest pełna detali, ubrana w strój z epoki, z ozdobami wokół głowy. Nad figurką widoczna jest płaskorzeźba w formie kwiatowego ornamentu. Struktura budynku wskazuje na to, że jest on stary i nosi ślady zaniedbania – widoczne są pęknięcia i ślady odprysków na tynku, a nad gzymsami i figurką możemy dostrzec odsłonięte cegły. Całość nadaje zdjęciu atmosferę historycznej, choć nieco zapomnianej architektury
Na fasadzie kamienicy, będącej w zarządzaniu Gdańskich Nieruchomości, nie brakuje ciekawych detali dekoracyjnych
mat. Gdańskie Nieruchomości
Dokładny koszt inwestycji znany będzie po zakończeniu prac projektowych i sporządzeniu kosztorysów inwestorskich.
 
Inwestycja realizowana będzie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. ZIT to program współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej. 

Bogata historia kamienicy na Dolnym Mieście 

Budynek przy ul. Dolnej 3 (dawniej Strandgasse 7) został zbudowany na przełomie XIX i XX w. 
Na planie Buhsego (1866-69) kamienica pod numerem 7 stoi w ścisłej zabudowie. Na parceli nr 7 Ferdinand Rzekoński kazał wznieść czynszową kamienicę. Lokale w kamienicy i oficynie wynajmowano lokatorom. Ciekawostką jest to, że w 1904 r. swoją siedzibę znalazł tam konsulat francuski. 
Przedstawione zdjęcie pokazuje budynek mieszkalny o charakterze historycznym. Po lewej stronie widzimy część budynku z konstrukcją szkieletową, co sugeruje, że może to być przykład architektury o konstrukcji ryglowej, znanej również jako fachwerk . Prawa strona budynku jest prostsza, z gładkimi, tynkowanymi ścianami. Na tym tynku widać ślady erozji i uszkodzeń, co wskazuje na zaniedbanie lub starzenie się struktury. Przed budynkiem znajduje się ogrodzenie z siatki, które może wskazywać na prowadzone prace budowlane lub renowacyjne. Drzewa i roślinność częściowo zasłaniają budynek, co nadaje zdjęciu naturalny, niemal bukoliczny charakter, kontrastujący z pozorną opuszczonością i zaniedbaniem konstrukcji. Na ścianie budynku, po prawej stronie, widzimy wywieszone pranie, co może sugerować, że pomimo swojego stanu budynek wciąż jest zamieszkały. Na dole zdjęcia można zauważyć porzucone meble oraz drzwi lub panele, co dodatkowo potęguje wrażenie zaniedbania. Klimat zdjęcia jest mieszanką historycznego uroku i współczesnej zaniedbania, co może prowokować pytania o historię budynku, jego obecnych mieszkańców oraz plany na przyszłość tej konstrukcji.
Kamienica Dolna 3 składa się z budynku głównego, oficyny oraz łącznika
mat. Gdańskie Nieruchomości
 
Ok. 1907 r. budynek sprzedano Willemu Liessau, który był inżynierem i dyrektorem zarządzającym firmy produkującej przyrządy matematyczne i instrumenty żeglarskie. W 1915 r. wraz z rozbudową ulicy, zmieniono numer z 7 na 3. Z takim już numerem sprzedano kamienicę Idzie Bounchée, która była także właścicielka kilku innych kamienic czynszowych na Dolnej. 

Wielkie łatanie dziur przez GZDiZ - co tydzień, od poniedziałku do piątku. Do kogo nowe zgłoszenia?

W latach 20. ubiegłego wieku obiekt kupiła Gertrud Lietzau, po niej kupiec Ernst Schittat, wreszcie zdun i mistrz garncarski o nazwisku Grochowski, który w latach 1938-40 zmienił wraz z żoną nazwisko na Grochau. Podczas II wojny światowej kamienicę zasiedlali lokatorzy. W czasie działań wojennych dom szczęśliwie nie ucierpiał. 

Ile jest mieszkań w kamienicy?

Od czasów powojennych po dziś dzień w kamienicy przy ul. Dolnej 3 znajdują się mieszkania komunalne. 

Biskupia Górka zmienia się na lepsze. Remont kolejnej kamienicy zakończony

Obecnie, w kamienicy mieszka sześć rodzin. Na parterze kamienicy znajdują się dwa lokale o łącznej powierzchni 138 metrów kwadratowych, na piętrze trzy o powierzchni 136 m kw. oraz jeden na poddaszu o powierzchni ponad 69 m kw. 
 
Po modernizacji budynku, liczba lokali mieszkalnych zwiększy się o jedno.   
 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza