• Start
  • Wiadomości
  • Już setka dzieci urodzonych dzięki gdańskiemu programowi in vitro

Już setka dzieci urodzonych dzięki gdańskiemu programowi in vitro

Gratulacje dla wszystkich rodziców! - taki wpis pojawił się na profilu FB In Vitro dla Gdańska. Dzięki programowi realizowanemu w naszym mieście urodziło się już 100 dzieci! Gdańsk to pierwsze na Pomorzu miasto, które podjęło decyzję o wsparciu prokreacji mieszkańców.
17.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
in vitrodobre
Dzięki miejskiemu programowi dofinansowania in vitro w Gdańsku na świat przyszło już sto dzieci 
Artur  Kubasik/KFP

 

Pierwsi gdańszczanie, którzy przyszli na świat dzięki miejskiemu programowi in vitro to urodzone na początku lipca 2018 roku bliźniaki. Od początku realizacji programu do końca marca 2019 roku urodziło się sto dzieci. 

Program dofinansowania do zabiegów in vitro w Gdańsku rozpoczął się w październiku 2017 roku. Polega on na wsparciu finansowym par, które nie mogą mieć dzieci w sposób naturalny i chcą skorzystać z procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Para może liczyć maksymalnie na 15 tys. zł dofinansowania (trzy próby po 5 tysięcy zł).

Pary, które chcą skorzystać z programu, muszą mieszkać w Gdańsku od co najmniej roku i płacić tutaj podatki. Powinny też udokumentować niemożność posiadania dzieci w sposób naturalny, niemożność posiadania dzieci bez wykorzystania metody zapłodnienia pozaustrojowego może też być stwierdzona w badaniu lekarskim pary, która zgłosi swoje zainteresowanie programem (nie jest to jednak koszt kwalifikowalny w ramach dofinansowania), a nie tylko na podstawie wcześniej sporządzonej dokumentacji medycznej. Program jest skierowany do małżeństw i par nieformalnych.

Z dofinansowania do procedury zapłodnienia pozaustrojowego mogą skorzystać pary, w których kobieta ma 20 - 40 lat (warunkowo do 42 lat). Program umożliwia też zabezpieczenie swojego materiału genetycznego dla osób od 18 roku życia w przypadku planowania leczenia gonadotoksycznego (nie musi to być od razu zapłodnienie pozaustrojowe). Specjaliści szacują, że w Gdańsku 720 par jest zainteresowanych udziałem w programie.

Na realizację modułu medycznego miasto przeznacza rocznie 1 mln złotych, za tę kwotę w latach 2018 - 2020 ma być zrealizowanych po 211 procedur rocznie.

Program w Gdańsku realizują trzy kliniki: Invicta w Gdańsku oraz Gameta w Gdyni  i Invimed w Gdyni.

 

Czytaj także:

Dofinansowanie zabiegów in vitro dla gdańskich par ruszy w lipcu 2017. Nawet 15 tys. zł na parę

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!