• Start
  • Wiadomości
  • Już bez “p.o.” - Rafał Wnuk dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej

Już bez “p.o.” - Rafał Wnuk dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej

Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego powołała prof. Rafała Wnuka na stanowisko dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. Pięcioletnia kadencja dyrektora rozpocznie się 1 kwietnia 2025 roku.
29.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu mężczyzna w ciemnej marynarce i czarnej koszulce przemawia z mównicy na tle intensywnie niebieskiego tła, co sugeruje oficjalny charakter wydarzenia. Jego wyraz twarzy i gesty wskazują na zaangażowanie i pasję podczas wygłaszania przemówienia.
Prof. Rafał Wnuk, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej
Fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Do tej pory, tj. od połowy marca 2024 roku, prof. Rafał Wnuk pełnił funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, zastępując odwołanego z tego stanowiska Grzegorza Berendta. 

Rafał Wnuk pracował w MIIWŚ w latach 2008-2017, pełniąc funkcję głównego specjalisty, a w latach 2013-2017 był kierownikiem Działu Naukowego, z którego zrezygnował. Jest współautor scenariusza wystawy głównej i autor dużej części jej treści.

Na zdjęciu widzimy oficjalny moment wręczenia nominacji – kobieta w ciemnym stroju trzyma teczkę z godłem Rzeczypospolitej Polskiej i napisem „Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego”. Obok niej stoi uśmiechnięty mężczyzna w garniturze, a w tle widoczne są flagi Polski i Unii Europejskiej, co podkreśla rangę wydarzenia.
Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego powołała prof. Rafała Wnuka na stanowisko dyrektora Muzeum II Wojny Światowej
Fot. Danuta Matloch/MKiDN
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Czytaj także: 3,5-milionowi goście w Muzeum II Wojny Światowej. A dzień zaczęli od zaręczyn

O Rafale Wnuku

Polski historyk, politolog i muzealnik, profesor nauk humanistycznych. Jest autorem około 100 artykułów naukowych poświęconych historii II wojny światowej, powojennej konspiracji antykomunistycznej w Europie Środkowej i Wschodniej, pamięci kulturowej oraz kwestiom związanym z upamiętnieniami i muzeami, m.in. Between Heroization and Martyrology: The Second World War in Selected Museums in Central and Eastern Europe, The Polish Review.

W latach 2002-2010 był redaktorem naczelnym półrocznika IPN pt. „Pamięć i Sprawiedliwość”, a w latach 2001-2007 kierował zespołem przygotowującym „Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956”.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Zamiatarki ruszyły w miasto