• Start
  • Wiadomości
  • Dzisiaj premiera wyjątkowego albumu na 100-lecie powrotu Pomorza w granice Polski

Dzisiaj premiera albumu „Powrót Pomorza w  granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę 1920-2020"

„Powrót Pomorza w  granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę 1920-2020" w bardzo atrakcyjny i interesujący sposób opowiada historię, którą znaliśmy dotąd głównie z krótkich podręcznikowych notatek lub nieco nużących prac naukowych. Uroczysta premiera albumu odbędzie się w niedzielę, 9 lutego, o godz. 15, w Dworze Artusa. 
09.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Książkę na 100-lecie wydały wspólnie Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Instytut Kaszubski: 120 stron bogato ilustrowanego tekstu na papierze wysokiej jakości
Książkę na 100-lecie wydały wspólnie Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Instytut Kaszubski: 120 stron bogato ilustrowanego tekstu na papierze wysokiej jakości
WiMBP

 

Premiera albumu uświetni uroczyste spotkanie pomorskich samorządowców i przedstawicieli organizacji społecznych regionu, z okazji 100-lecia powrotu Pomorza do Polski.

- Myślę, że ta książka wypełnia ważną lukę - mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, która jest wydawcą tego tytułu, wspólnie z Instytutem Kaszubskim. 

W programie spotkania w Dworze Artusa są:

  • Wystąpienie Aleksandry Dulkiewicz - Prezydent Miasta Gdańsk
  • Wystąpienie Mieczysława Struka - Marszałka Województwa Pomorskiego
  • Wykład okolicznościowy prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego - współautora książki

 

Stronę merytoryczną albumu „Powrót Pomorza w  granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę 1920-2020" opracowali prof. Cezary Obracht-Prondzyński i dr Krzysztof Korda. Ci sami autorzy przygotowali też film edukacyjny o powrocie Polski na Pomorze w 1920 r., oparty na tekście albumu. 

ZOBACZ FILM:

Obie publikacje - zarówno album, jak i film - mają charakter jubileuszowy, są efektem współpracy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz Instytutu Kaszubskiego na rzecz upamiętnienia 100-lecia powrotu Polski na Pomorze. 

WIĘCEJ O JUBILEUSZU:

W niedzielę weź udział w gdańskich obchodach powrotu Pomorza do Polski

 

W opisie książki, przygotowanym przez WiMBP czytamy:

Album „Powrót Pomorza w  granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę 1920-2020" powstał, aby przybliżyć wydarzenia historyczne, które są związane z powrotem Polski na Pomorze Nadwiślańskie. Jest to swego rodzaju monografia poświęcona temu zagadnieniu. Główny nacisk położony jest tutaj na ukazanie powrotu Polski na Pomorze, a nie Pomorza do Polski. Tak bowiem należy rozumieć ten proces. Równie ważny jest kontekst tego, co działo się na Pomorzu w XIX wieku i dlaczego tak, a nie inaczej przebiegał proces powrotu Polski na Pomorze. Dlatego w albumie ukazane są procesy modernizacyjne na Pomorzu w XIX wieku, podkreślone jest znaczenie polskiego ruchu narodowego wraz ze specyfiką kulturową Pomorza Nadwiślańskiego przed I wojną światową. Śledzimy również to, co działo się w latach 1918- 1919, proces przejmowania Pomorza przez Polskę, plebiscyt, kształtowanie granic oraz powstawanie struktur władzy w 1920 roku.

W swej formie książka ta nawiązuje do wystawy o tym samym tytule. Wydaje się przez to niezwykle atrakcyjna graficznie dla czytelnika. Można ją więc nie tylko czytać, ale i z równą ciekawością oglądać. 

O AUTORACH:

Dr Krzysztof Korda
Dr Krzysztof Korda
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
  • Dr Krzysztof Korda pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie (dyrektor placówki). Jest historykiem, absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego. W 2013 r. obronił rozprawę doktorską poświęconą życiu ks. ppłk. Józefa Wryczy, którą napisał pod kierunkiem prof. dr. hab. Józefa Borzyszkowskiego. Zainteresowania badawcze dotyczą problematyki historii Pomorza, zwłaszcza XIX i XX w., ruchu solidarnościowego w latach 80. XX w. oraz pomorskiego ruchu regionalnego. Członek Instytutu Kaszubskiego.

 

Prof. Cezary Obracht-Prondzyński
Prof. Cezary Obracht-Prondzyński
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
  • Prof. zw. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński pracuje w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego (kierownik Zakładu Antropologii Społecznej oraz Pomorskiego Centrum Badań nad Kulturą). Jest socjologiem, antropologiem i historykiem. Zainteresowania badawcze dotyczą: problematyki Kaszub i Pomorza, uczestnictwa w kulturze, mniejszości narodowych i etnicznych, polityki regionalnej i samorządności. Autor i współautor ponad 30 książek, redaktor ponad 20, autor kilkuset artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych. Prezes Instytutu Kaszubskiego.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!