“Wszystkie Strony Miasta” - radni po urlopach wracają do pracy
Gośćmi programu “Wszystkie Strony miasta” w studio naszego portalu byli radni:
- Kamila Błaszczyk z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej
- Elżbieta Strzelczyk z klubu Prawa i Sprawiedliwości
- Bogdan Oleszek z klubu Wszystko dla Gdańska
Poprzednio radni obradowali pod koniec czerwca. Kolejna - zaplanowana na 25 sierpnia - 53. sesja Rady Miasta Gdańska odbędzie się jak zwykle w Nowym Ratuszu. W porządku obrad są m.in. oświadczenia klubów radnych i do przegłosowania 30 uchwał. Zdecydowana większość projektów uchwał nie budzi żadnych kontrowersji, dotyczą one bowiem kwestii organizacyjnych, związanych na przykład z funkcjonowaniem oświaty. Zdaniem naszych gości, dwa projekty budzą jednak emocje i będą przedmiotem sporu na sesji.
Danuta Wałęsa, była Pierwsza Dama, będzie honorową obywatelką miasta Gdańska
Kontrowersja pierwsza: Danuta Wałęsa honorową obywatelką Gdańska
W porządku sesji jest to pierwsza z uchwał do przegłosowania. W intencji radnych klubów Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska wyróżnienie Danuty Wałęsy tytułem honorowego obywatela Gdańska ma być jednocześnie hołdem dla wszystkich żon i matek, które - zupełnie nie znane opinii publicznej - wspierały działaczy demokratycznej opozycji w PRL, prowadząc ich domy, wychowując dzieci. Ceną, jaką płaciły kobiety był nie tylko niepokój o los bliskich, ale niejednokrotnie przykrości, a także represje ze strony komunistycznych władz.
Radni Kamila Błaszczyk i Bogdan Oleszek - który osobiście był uczestnikiem strajku Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku i działaczem Solidarności - nie mają wątpliwości, że takie wyróżnienie od Gdańska po prostu należy się Danucie Wałęsie.
Innego zdania jest radna Elżbieta Strzelczyk z klubu PiS, która uważa, że Danuta Wałęsa nie zrobiła w swoim życiu niczego wielkiego.
Uchwała w sprawie honorowego obywatelstwa dla Danuty Wałęsy jest jednym z pierwszych punktów obrad, przy jej okazji dojdzie do interesującej dyskusji radnych wszystkich trzech klubów.
Bilet na cały miesiąc za 109 zł. Od czerwca nowe taryfy w gdańskich autobusach i tramwajach
Kontrowersja druga: co z inicjatywą obywatelską w sprawie cen biletów
Jednym z ostatnich punktów w porządku obrad jest uchwała “w sprawie uchylenia Uchwały nr XLVIII/1197/22 Rady Miasta Gdańska z dnia 31.03.2022 w sprawie ustalenia maksymalnych cen za przejazdy środkami gminnego transportu zbiorowego oraz wysokości opłat dodatkowych i opłat manipulacyjnych”.
Grupie mieszkańców chodzi o to, by władze Gdańska wycofały się niedawnych podwyżek cen biletów komunikacji zbiorowej. Dalszym celem jest wprowadzenie darmowych przejazdów miejskimi tramwajami i autobusami.
Według radnej Elżbiety Strzelczyk jest to dobry pomysł, a na pewno wart rozważenia.
Radni Kamila Błaszczyk i Bogdan Oleszek są wobec tej uchwały zdecydowanie ostrożniejsi. Zwracają uwagę, że miasta w Europie, które zdecydowały się na “darmowy” transport, dzisiaj wycofują się z tego pomysłu - bowiem bezpłatny transport per saldo po latach oznacza obniżenie poziomu usług transportowych, związane m.in. z brakiem środków na zakup nowego taboru. Ponadto czas na zmniejszanie opłat za przejazdy jest obecnie wyjątkowo niefortunny - ze względu na wysoką inflację, wzrost cen paliwa i energii, wzrost kosztów pracy. To wszystko powoduje, że ceny przejazdu w Gdańsku relatywnie i tak nie są wysokie, szczególnie jeśli korzysta się z biletu miesięcznego, którego cena dla osób dorosłych wynosi 109 zł na wszystkie linie dni tygodnia. Bilet ten dodatkowo uprawnia do przejazdów pociągami PKM i SKM w granicach Gdańska.
ZOBACZ PROGRAM "WSZYSTKIE STRONY MIASTA" NA TEMAT 53. SESJI RMG: