
Na cykl prac Stanisława Olesiejuka, zatytułowany „Odsłona”, składa się 15. rysunków z 2017 roku, wykonanych tuszami na czarnym kartonie w konwencji minimalizmu konstruktywistycznego. Widać w nich kunszt, namysł i wielogodzinne zaangażowanie artysty w stworzenie dzieł.
- To prace, które trzeba zobaczyć na żywo, reprodukcje nie oddają ich urody - mówi Katarzyna Andrulonis, kierowniczka Plamy, oddziału Gdańskiego Archipelagu Kultury. - Dlatego bardzo się cieszymy, że wreszcie udało się zrobić tę wystawę. Stanisław Olesiejuk w ubiegłym roku obchodził 40-lecie pracy twórczej. Już w 2019 roku umówiliśmy się z nim na jubileuszową prezentację jego prac, ale ze względu na pandemię nie mogliśmy tego zrealizować. Próbowaliśmy kilkukrotnie w 2020 roku, ale każdy termin okazywał się pechowy. Cieszymy się, że teraz udało nam się wstrzelić w lukę, kiedy można znów organizować wystawy.
Prace Stanisława Olesiejuka w Plamie (ul. Pilotów 11) można oglądać od środy, 17 lutego. Jest to już 81 indywidualna wystawa tego artysty - i nie pierwsza w tym miejscu.
- Jest częstym bywalcem naszej galerii. Nie ukrywa, że lubi się w niej wystawiać, ponieważ jej kolorystyka i stylistyka, w jakiej jest utrzymana, współgra z pracami, które tworzy - zdradza Katarzyna Andrulonis.
Wystawę można oglądać w dni powszednie: od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:00-17:00. Wstęp wolny. Zwiedzanie odbywa się zgodnie z rygorem sanitarnym: limitem zwiedzających (trzy osoby jednocześnie), obowiązkiem dezynfekcji rąk przed wejściem do galerii, oraz obowiązkiem zakrywania ust i nosa. Wejście do galerii znajduje się od strony patio.
Z okazji jubileuszu Plama przygotowała także rozmowę z artystą. Wideo powstało w 2020 roku, w czasie, kiedy instytucje kultury zostały zamknięte. Wywiad ze Stanisławem Olesiejukiem można zobaczyć na YouTubie.

O artyście:
Stanisław Olesiejuk urodził się 17 listopada 1956 roku. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida (1976) i Instytut Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie (1980). Był uczniem Mariana Stelmasika, Ryszarda Winiarskiego, Koji Kamoji, Maksymiliana Snocha i Bogumiła Zagajewskiego. Dyplom obronił w pracowni malarstwa sztalugowego prof. Mariana Stelmasika.
Specjalizuje się w malarstwie sztalugowym olejnym, pastelu, gwaszu, rysunku i grafice warsztatowej. Zrealizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad 200. wystawach zbiorowych.