• Start
  • Wiadomości
  • Jubileuszowa Noc Biologów na Uniwersytecie Gdańskim online

Jubileuszowa Noc Biologów na Uniwersytecie Gdańskim online

Tegoroczna, dziesiąta edycja Nocy Biologów odbywa się online na Wydziale Biologii UG oraz Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed. W programie jubileuszowej edycji znalazły się spotkania i wykłady, także te dotyczące wirusa SARS-CoV-2, szczepionek i diagnostyki COVID-19.
08.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Noc Biologów to możliwość poznania świata, dzięki doświadczeniu i nauce. W tym roku wiedzę będzie można zdobyć w innej formie niż zazwyczaj - online
 
Noc Biologów to możliwość poznania świata, dzięki doświadczeniu i nauce. W tym roku wiedzę będzie można zdobyć w innej formie niż zazwyczaj - online
fot. Mateusz Ochocki/KFP

Podczas dziesiątej edycji Nocy Biologów, która w roku odbędzie się w formule online, pracownicy, doktoranci oraz studenci Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdyńskiego Akwarium oraz Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed przygotowali wiele ciekawych wydarzeń z dziedziny biologii, którym przyświecać będzie hasło przewodnie: „Człowiek i mikroorganizmy”. 

- Biologia to nauka, która jest z nami na co dzień, jednak często się nad tym nie zastanawiamy, bo przecież to nauka, a nauka jest trudna! Nic bardziej mylnego, biolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego podjęli się zadania, by pokazać, że to, co robią i co badają jest bardzo blisko nas - mówi dr Elżbieta Sontag, koordynator Nocy Biologów na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Wydarzenie, które na stałe wpisało się już w kalendarz wydarzeń w Trójmieście, co roku cieszy się dużą popularnością. Zdaniem dr Sontag, to pokazuje, że popularyzacja nauki i prezentowanie badań naukowców jest potrzebna - dlatego tegoroczna edycja odbędzie się, choć z powodu pandemii, musiała zostać przeniesiona do internetu.

- Podczas ubiegłorocznej imprezy zamontowany został licznik wejść i okazało się, że Wydział Biologii odwiedziło prawie 2 tysiące osób. Odwiedzają nas przedszkolaki, młodzież szkolna w różnym wieku, a także dorośli - cieszy się koordynatorka projektu.

Jako że odbywająca się w piątek, 8 stycznia, 10. edycja Nocy Biologów przebiega w samym środku pandemii, nie zabraknie spotkań i wykładów poświęconych tematom, takim jak wirus SARS-CoV-2 oraz nowe szczepionki i diagnostyka COVID-19.

- Wychodzenie z rzetelną wiedzą naukową poza Uniwersytet jest szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, w którym jesteśmy zalewani pseudonaukowymi informacjami i fake newsami. W tym roku chcemy wykorzystać fakt, że na wydziale pracują wirusolodzy prowadzący badania nad wirusem SARS-CoV-2, którzy podzielą się swoją wiedzą o nowych szczepionkach i diagnostyce COVID-19, rozwieją wątpliwości i odpowiedzą na pytania nurtujące słuchaczy - zachęca dr Alicja Chmielewska, współkoordynatorka Nocy Biologów.

Podczas wykładów, warsztatów, pokazów czy konkursów będzie można się też dowiedzieć między innymi dlaczego strach ma wielkie oczy, jak powstaje i czym różni się od lęku; czy lepiej być półtora kilograma cięższym czy lżejszym; jak drobnoustroje jelitowe mogą wpływać na nasze zachowanie i procesy poznawcze, takie jak emocje czy pamięć; a także co ma wpływ na nasze preferencje i wybory - czy na pewno w pełni świadomie o nich decydujemy.

Będzie również można obejrzeć filmy: utrzymany w żartobliwej konwencji dokument, opowiadający o udziale bakterii i innych mikroorganizmów w obiegu pierwiastków w środowisku morskim, a także film przybliżający to, czym są roślinne kultury in vitro czy film opowiadający o grzybach zlichenizowanych, czyli porostach.

Żądni wrażeń i przygód będą mogli spróbować swoich sił w... escape roomie z nieznanym drobnoustrojem w roli głównej, którego trzeba będzie zniszczyć za pomocą ukrytego w laboratorium leku. Dodatkowo będzie można wziąć udział w antybiotykowym quizie i sprawdzić, jak dużo wiemy o antybiotykach i ich stosowaniu. Chętni będą też mogli zagrać w grę dydaktyczną „Milionerzy w świecie mikroorganizmów”.

W wydarzeniach udział może wziąć każdy - nie obowiązują limity miejsc. Zobacz szczegółowy Program Nocy Biologów 2021.

Noc Biologów to ogólnopolskie wydarzenie, które od początku znalazło swoich miłośników zarówno po stronie odbiorców, jak i studentów i pracowników, którzy z pasją przygotowują kolejne edycje. W tym roku panująca pandemia przeniosła całe wydarzenie do sieci. W zajęciach będzie można uczestniczyć za pomocą łatwo dostępnych, bezpłatnych aplikacji zarówno z komputera, tabletu jak i telefonu. Prawie wszystkie zajęcia dostępne są bez ograniczeń i nie wymagają rejestracji. Jedynie o czym należy pamiętać to by być w zasięgu sieci.

TV

Światowa stolica bursztynu