• Start
  • Wiadomości
  • Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski 104 lata temu trafili do gdańskiego więzienia

Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski 104 lata temu trafili do gdańskiego więzienia

Był 22 lipca 1917 roku, gdy brygadier Józef Piłsudski został osadzony w gdańskim więzieniu przy Schiesstange. Przyszły naczelnik państwa polskiego spędził w nim wraz z Kazimierzem Sosnkowskim kilka dni. W czwartek w pobliżu bramy wjazdowej na teren aresztu śledczego przy ul. Kurkowej odbędzie się uroczystość upamiętniająca 104. rocznicę tego wydarzenia.
21.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trzy miesiące przed osadzeniem w gdańskim więzieniu. 10 kwietnia 1917 roku, Józef Piłsudski w rozmowie z Edwardem Rydzem-Śmigłym
Trzy miesiące przed osadzeniem w gdańskim więzieniu. 10 kwietnia 1917 roku, Józef Piłsudski w rozmowie z Edwardem Rydzem-Śmigłym

 

Józef Piłsudski na dwa lata przed wybuchem pierwszej wojny światowej - 1 grudnia 1912 roku - został mianowany naczelnym komendantem sił wojskowych. 3 sierpnia 1914 roku - już po wybuchu wojny - został Komendantem Głównym Wojsk Polskich. W październiku 1914 został komendantem głównym Polskiej Organizacji Wojskowej, która działała we wszystkich trzech zaborach. 15 listopada 1915 roku został mianowany brygadierem. 

Mimo wielu różnic z przeciwnikami politycznymi Piłsudski stawał się najważniejszą postacią w nie niepodległej jeszcze Polsce. 

W pierwszych dniach lipca 1917 roku żołnierze Legionów Polskich odmawiali składania przysięgi na wierność cesarzom Austro-Węgier i Niemiec. W odwecie Niemcy internowali w obozach legionistów z dawnego zaboru rosyjskiego, pochodzących zaś z Galicji odsyłali do dyspozycji władz austriackich. Przewidując szybki upadek panujących porządków, Piłsudski nawoływał swoich żołnierzy do nieangażowania się w niepotrzebne wykrwawiające boje.

- Wasz bunt byłby pretekstem do zniszczenia całego kraju. Chodziliście na pole bitew umierać za ojczyznę, teraz idźcie za nią do więzienia - nawoływał przyszły naczelnik państwa polskiego. Sam też spodziewał się uwięzienia.

To nastąpiło 22 lipca 1917 roku. Razem z Józefem Piłsudskim w gdańskim więzieniu przy Schiesstange osadzony został także pułkownik Kazimierz Sosnkowski, wówczas jeden z ważnych dowódców wojskowych - niedawny szef sztabu i zastępca Komendanta.

 

Stare czarno-białe zdjęcie. Dwóch mężczyzn w mundurach wojskowych stroi przed budynkiem. Na głowach mają wojskowe czapki, pod nosem sumiaste wąsy
Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski przed kwaterą sztabu I brygady Legionów w dworze Juliana Zubrzyskiego w Grudzynach. Marzec 1915 roku

 

O aresztowaniu i pobycie Piłsudzkiego w Gdańsku pisał m.in. Tadeusz T. Głuszko: 

"Wydarzyło się to w lipcowe dni 1917 roku. Osadzenie Józefa Piłsudskiego w więzieniu w przyfrontowym Gdańsku, gdzie pospolicie ferowano wyroki śmierci, niedwuznacznie wskazuje, że właśnie tutaj Niemcy zamierzali pozbyć się polskiego brygadiera. Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski spędzili w gdańskim więzieniu kilka dni. Ich przeniesienie w głąb Niemiec poza strefę przyfrontową było możliwe dzięki determinacji Alojzego Rapiora."

Autor cytuje m.in. Sosnkowskiego, który opisuje podróż do Gdańska:

„Peron byt pusty, nielicz­ni przechodnie siedzieli już w wagonach. Umieszczono nas w przedziale 2 klasy. Komen­dant w szarym mundurze legio­nowym zajął miejsce na jednej z ławek, mając z obu stron żan­darmów (...). Ja, w ubraniu cy­wilnym, znalazłem się naprze­ciwko Komendanta, również w towarzystwie dwóch »aniołów-stróżów«; kapitan, eskortujący nas, zasiadł skromnie w rogu przedziału przy oknie. Rozpo­częliśmy z Komendantem dys­kretną rozmowę”.

 

Do gdańskiego więzienia pro­wadziła tylko jedna brama
Do gdańskiego więzienia pro­wadziła tylko jedna brama

 

W artykule czytamy m.in. o gdańskim więzieniu, jak traktowano Piłsudskiego i Sosnkowskiego.

"Gdańskie podwórze więzienne było »przesiąknięte krwią« wielu Polaków. W takim miejscu każda chwila miała ce­nę życia lub śmierci. Jakby jednak na przekór powyższe­mu, przetrzymywanym przy Kurkowej Polakom wiodło się całkiem znośnie."

A także o tym, że przyszły Marszałek dopiero w gdańskim więzieniu poznał przyczynę swojego aresztowania. 


Cały artykuł Tadeusza T. Głuszko można przeczytać w naszym dziale Historia: Józef Piłsudski w więzieniu przy Schiesstange 

Więcej artykułów w dziale Historia.

 

W czwartek, 22 lipca 2021, przed południem w pobliżu bramy wjazdowej na teren aresztu śledczego przy ul. Kurkowej odbędzie się z udziałem władz Gdańska uroczystość upamiętniająca 104. rocznicę tego wydarzenia. 

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej